R.Karbauskis. Kaimiečiai trukdo energetikos „pažangai“? Atimsite mūsų pilietybę ar ištremsite? (29)

Ramūnas Karbauskis | Feisbuko nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Feisbuko nuotr.

Pastaruoju metu skalūninių dujų tema pasisakė visi, kas netingi. Kartais viešųjų komentatorių pasisakymai stebina savo paviršutiniškumu bei arogancija. Ypatingai žeidžia atviras puolimas prieš drąsiausią Lietuvos kaimo bendruomenę – Žygaičių moteris ir vyrus. XIX amžiuje „tamsus“ ir „neapsišvietęs“ kaimas išsaugojo ir atkūrė lietuvybės tradicijas, o dabar – kelia nepatogių klausimų buvusiai ir, deja, esamai valdžiai, kuri, rodos, nori tęsti energetinio susinaikinimo politiką.

Lenkijoje paskelbta, kad iš skalūninių dujų žvalgybos šioje šalyje proceso traukiasi stambiausias žaidėjas – didžiausia JAV naftos korporacija „Exxon Mobile“. Jos atstovų teigimu, Lenkijos išteklių prognozės nepasitvirtino – dujų kiekiai netenkina, komercinės naudos korporacija negaus. Tokia pat išvadą pateikė Europos parlamento vidaus politikos generalinis direktoratas, savo tyrime konstatuodamas, kad net radikali skalūnų dujų gavybos plėtra Europoje geriausiu atveju galėtų prisidėti prie Europos dujų tiekimo tik vienaženkliu procentu. Lietuvoje, remiantis realistinėmis prognozėmis, žemės gelmėse slypinčių dujų užtektų 10-20 metų pagal dabartinius Lietuvos energijos vartojimo poreikius. Būsime nepriklausomi kelioliką metų, o paskui… kad ir tvanas? Beje, chemikalų tvanas. Įvertinę šį trumpą teorinės energetinės palaimos laikotarpį ir galimas negrįžtamas rizikas gamtai, verčiau mes tą galimybę palikime savo vaikaičiams, kurių technologinės galimybės galbūt leis išvengti bent dalies grėsmių.

Tai, kad hidraulinio uolienų plėšimo technologija yra abejotina, byloja viešai paskelbti faktai iš JAV, kur pasipriešinimas skalūnų dujų technologijai yra didžiausias ir neturi nieko bendra su gazpromais. Pavyzdžiui, skelbiama, kad JAV Vajomingo aplinkos apsaugos agentūrai paėmus geriamojo vandens mėginius, 11 iš 39 tikrintų gręžinių aptikta gręžybos teršalų. Pensilvanijoje yra tūkstančiai dujų gręžinių, o kai kurių miestų ir miestelių valdžios ragina negerti vandens iš čiaupo. Kyla klausimas, kodėl Niujorko valstija, kurios gelmėse yra didžiausi ištekliai (Marcellus Formation), imasi skalūninių dujų gavybos ribojimo. Gal visus jos politikus papirko „Gazprom“?

Šiurpina kone nusikalstamas Lietuvos politikų ir žiniasklaidos abejingumas šalies aplinkosauginių organizacijų (Aplikosaugos koalicija) atliktam tyrimui dėl skalūninių dujų žvalgybos teisinės aplinkos. Nei ES, nei juolab Lietuvoje nėra tinkamai pritaikytų teisės aktų, kurie užtikrintų skalūninių dujų poveikio aplinkai kontrolę. Šalies pilietis negali pirtelės savo žemėje be krūvos leidimų ir popierių pasistatyti, o „Chevron“ korporacija gauna leidimą šeimininkauti Vakarų Lietuvos žemėse be jokių teisinių saugiklių, tiesiog nusipirkdama lietuvišką naftos gavybos įmonę. Tie, kas lygina skalūnų dujų gavybą su pieštukų gamyba arba tradicnės naftos gavyba, turi suprasti – tam, kad Lietuvos turtais susidomėjusiam „Chevron“ apsimokėtų čia dirbti, turi būti išgręžtas ne vienas, o šimtai, galbūt tūkstančiai gręžinių, po kelis kiekvienam kvadratiniam kilometrui. Gėlo vandens poreikis tokiems gręžiniams yra lyginamas su  visos Lietuvos gyventojų ir įmonių vandens vartojimu. Skalūninių dujų gavyba amžiams pakeistų kai kurių Lietuvos regionų gyvenimą. Vienas iš situaciją gerai iliustruojančių pavyzdžių – didžiausias pasaulio žemės ūkio bankas „Rabobank“ paskelbė, kad visai neskolins pinigų klientams, kurie kaip užstatą pateikia žemes su jose esančiais skalūninių dujų gręžiniais.

Grįžtant prie „neapsišvietusių kaimiečių“ argumento. Taip, būtent arčiausiai žemės esantys kaimiečiai, o ne juos niekinantys, antikiniais laikais tebegyvenantys sovietinio stiliaus inteligentai (kurie mąstymu nesiekia toliau nei 1 km spinduliu nuo Seimo restorano, o demokratiją, berods, supranta pagal senovės graikų receptus – piliečiais nelaikydami moterų ir vergų), taigi būtent kaimiečiai kelia pagrįstų klausimų ir negali atsistebėti, kaip mūsų Vyriausybė, ministerijos, užuot skatinę, pavyzdžiui, biodujų gaminimą iš gyvulių mėšlo, šiukšlynų, metasi į brangius, rizikingus projektus. Biodujų pagrindu veikiančios elektrinės masiškai statomos ES, jos, skirtingai nuo skalūnų dujų, tausoja gamtą. Pažiūrėkime į kaimyninę Latviją, kur biodujos yra valstybės energetinio savarankiškumo ramstis.

Nepatinka biodujos? Kalbėkime apie realų energijos taupymą, kitas inovacijas. Lietuvos valdžia, deja, turi inercijos žavėtis neskaidriais, didžiuliais projektais, dažniausiai viską pridengdama demagogija apie užsienio grėsmes, o realybėje galbūt skaičiuodama laukiančius „atkatus“. Neseniai vienas buvęs kandidatas į kultūros ministrus išdėstė keturias ministro veiklos perspektyvas, kuriose veikla be korupcijos įvertinta kaip tinkanti visiškiems kvailiams. Tad, matyt, nereikėtų stebėtis, jog politikai, anksčiau pasisakę kritiškai apie Visagino atominę elektrinę, turėję abejonių dėl rizikingų technologijų naudojimo išgaunant skalūnines dujas, atėję į valdžią staiga „prareg“ ir puola stumti tokius projektus.

Manau, kad kvaila ir žema yra aktyvaus pilietinio dalyvavimo pavyzdį rodančius žmones maišyti su žeme vien dėl jų pozicijos. Jų nuomonės gali negerbti, laikyti nepakankamai pagrįsta (ypač jei nesiteikti suprasti jų padėties), bet juos pačius, kaip sau lygius piliečius ir žmones, gerbti privalai. Dar kvailiau elgiasi tie, kurie, lyg automatai, visus nesutinkančius vadina „rusų agentais“. Šitie žmonė nekūrė „LEO LT“, nesiderėjo su Fukušimos elektrinės statytojais, jie gal ir Rusijoje niekada nėra buvę, skirtingai nuo daugelio juos žeminančių žmonių.

Norėčiau, kad mane kas viešai išvadintų rusų agentu. Tokiam tektų gerokai paploninti savo piniginę. Bet manęs niekas nevadina, nes gerai žino, jog tokiu nebuvau ir nesu, nes myliu savo šalį ir netepu savo rankų korupcijos purve. Komentatoriūkščiai drįsta pulti tik tokius, kurie nesikreips į teismus, nes nebetiki teisingumu, nebetiki valdžia. Pastaroji visomis išgalėmis bando palaužti žmonių valią kovoti prieš nusikalstamą abejingumą šalies ekologiniam saugumui. Po rinkimų te praėjus pusmečiui valdžia dar žaidžia demokratiją, bet kuo toliau, tuo bus mažiau pastangų girdėti žmonių nuomonę, daugės abejingumo ir vulgarumo. Tai neturi stebinti, kaip ir nestebino vienos partijos vadovo klausimas kandidatui į kultūros ministrus: „Nu chuli, tai ministru nori būti?“

R.Karbauskis – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas | Žymos: , , , , , , .

29 komentarai

 1. suomis:

  Geras straipsnis, tiesiai į dešimtuką.

 2. Kazimieras:

  Nesu nei skalūninių dujų, nei taikaus atomo šalininkas. Ir straipsnis teisingas. Bet greta yra ir kita medalio pusė.
  Deja šiuolaikinis stambusis žemės ūkis yra lygiai toks pats cheminis teršėjas.
  Gyvenu vienkiemyje, galima sakyti laukuose. Į vieną pusę stambaus ūkininko grūdininko laukai ir matau kiek visokio “gėrio” supila į žemelę, dėl lygiai to pačio lengvesnio lito.
  Ir tegul Ramūnas Karbauskis greta tokio straipsnio, galėtų parašyti apie “nekaltą ir nechemizuotą, draugišką aplinkai” savo žemės ūkio verslą. Tada būtų teisingas ir nieko nenuslėptų. Nes kiek yra neigiamų straipsnių apie skalūninių dujų gavybos įtaką aplinkai JAV, tiek pat neigiamų straipsnių yra ir apie stambųjį JAV žemės ūkį, apie visokius Mosanto ir t.t.

 3. Nagi:

  ANKSČIAU KUNIGAIKŠČIO TITULĄ žmonės gaudavo ir pagal turimos ir valdomos žemės plotus. Ramūnai kelis tau dar rajonus reikią nusipirkti kad gautumei šį titulą? Kaip manai ar Lietuvai reikalingas toks įstatymas kuris ribotų dvarininkų ir juridinių asmenų už kurių nugaros stovi tie patys oligarchai milijonieriai. įsigyjamos žemės plotus.
  Tai kada būs gana Ramūnai su dvarų ir grafysčių steigimais, gal jau laikas būtų pradėti Lietuvoje tikrą žemės reformą ir paimti iš tų “grafų” užgrobta Lietuvos žmonių žemę? Manau kad ši problema tikrai nėra mažesnė nei Šervon atėjimas į Lietuvą. Kas šiuos mitingus Lietuvoje organizuoja, tai spekuliantai žeme tokie kaip tu Ramūnai, A Matulevičius, V Žiemelis ir aibė buvusių partinių “patriotų” sėkmingai su komunistų pagalba apiplėšė Lietuvos Tautą, laikas būtų jums skolą grąžinti, ką pavogėte turėtumėte nedelsiant grąžinti ir jei mūsų runkeliai būtų labiau susipratę tai tikrai už tokias pabaisas kaip tu Ramūnai Karbauski per rinkimus nebalsuotų.

 4. Nagi:

  Kumetynai Lietuvoje-Lietuvos ateitis ar ne taip jūsų kilnybę Ramūnai?

 5. tikras lietuvis:

  Man tai tie karbauskiai yra labai panašūs į rasiejinių imperialistų agentus – ką tik kas besiūlytų (ar AE, ar skalūnines dujas), tai jie vis prieš ir prieš.
  Ir dar žmonelių, kad parėktų, ko gero, prisamdo.
  Kas kita kokios yra mokslininkų prognozės?
  Jei iš tikrųjų nauda bus tik 10 – 20 metų, tai vargu ar apsimoka rizikuoti?
  Todėl karbauskiams patarčiau ne pūstis kaip varlėms prieš jautį, o kantriai dėstyti tiesą – jei tai yra tiesa, o ne kieno nors užsakyta.
  Kada nėra to kantrumo, tai labai panašu į agentų veiklą.
  Tuo labiau, kad netikintiems (dabar netikintiems, nes nepateikta rimtų argumentų, kad galėtų visiškai pakeisti situaciją) dar ir grasinama, komentatoriai iš anksto vadinami .paniekinamai.

  • tikras lietuvis:

   Šiaip tai argumentai, pateikti straipsnyje, yra kaip ir nauji, todėl derėtų su jais išeiti į viešumą – šitoks straipsnelis gali ir nepasiekti nei masių, nei tų, kurie diriguoja – už tiesą reikia netingėti kautis.
   Gal būt net ir ministro kėdėje!
   O kas, manote, kitas turėtų atlikti tai ką gali atlikti tiktai pats, pvz.?

 6. Li Bo:

  Karbauskis yra multimilijonierius, stambus žemvaldys ir pramoninės žemdirbystės šulas. Jo sąžinę turėtų slėgti chemija nuodijami Lietuvos žmonės ir naikinama gamta. Jau nekalbu apie jo kumečių algeles. Bet matau, kad ir niekšeliai nori būti geruliai ir jiems tai nesunkiai pavyksta, nes problemų Lietuvoje apstu. Straipsnis geras! Laukiu sekančio žingsnio- sumažinti Karbauskio žemėse naudojamų trąšų, herbicidų ir pesticidų kiekį bent 10000 tonų ir pakelti minimalią savo kumečių algą bent iki 2000 litų. Taip, ir tai valytojai, ir tam sargui.

  • Lamatas:

   manau ateis ir jo eilė , jei visuomenė ims labiau mastyti ir aktyviau ginti savo interesus . Bet ,kad tai vyktu , reikia atsispirti BUKAM globalizacijos procesui .

  • tai, kad:

   tik nereikia triesti vysniu kauliukais. Jusu ziniai- Karbauskio darbuotojai gauna pakankamai padorius atlyginimus. Paprasti kaimo zmogeliukai, be dideliu mokslu, ne vadovaujanciuju pareigu- virs 2000 “i rankas” (sezono metu) ir apie 1200 (ne sezono metu) 🙂
   Be to, daugelis yra apmokomi dirbti su sudetingesne, naujoviskesne technika.
   Asmeniskai tokius pazistu, tenka pabendrauti.

   Manau, Karbauskis, nors nera “sventasis”, bet galimai po tiek metu suprato, kad tik istikimi, patikimi, patenkinti “vergai” jam paciam dar didesne nauda (pridetine verte) sukuria. Galbut zmogus po truputi “vakareja”.
   Kad Lietuvoje butu bent 10% tokiu verslininku.

   Na ir per Seimo rinkimu debatus- kalbejo tvarkingiausiai, logiskiausiai, kulturingiausiai. Tie patys Tautininkai (ULL) zymiai prasciau pasirode debatuose, jau nekalbant apie surinktus Rinkeju balsus.

 7. Žaltys:

  Žemai lenkiu galvą prieš vieną iš proto ir sąžinės nepraradusių verslininkų koks yra Ramūnas Karbauskis. Labai trūksta Juliaus Veselkos, jis per minutę visiems glušiams išaiškintų kiek “nupigs” Chevron dujos po to, kai Žemaitijos ūkininkų žemės bus užterštos toksiškų atliekų balomis, kai gali nebelikti požeminio geriamo vandens. Pasipylė čia “Karbauskio nuskriaustų kumečių” dejonės, bet tie durneliai faktiškai nebepagydomi. Yra tokia pastovi samdomų šunų banda, kurių dėka Lietuvoje išplinta danų kiaulės ir panašūs dalykai. Verčiau pavarstykite kodėl Aplinkos ministras Mazuronis net nelaukdamas poveikio aplinkai tyrimo išvadų jau ryžtingai pritaria gręžimo darbams? Kodėl Mazuronis meilę gamtai išreiškia dešimteriopai padidindamas baudas kaimo brakonieriams, bet danų kiaulių srutas į vandens telkinius išlieję “investitoriai” atsiperka simbolinėmis baudelėmis arba žalos gamtai iš viso nerandama? Lygiai taip pat niekada nėra pagaunami brakonieriavę ministerijų lygio brakonieriai. Jūs gi puikiai žinote, kad Mazuronis visą dešimtmetį buvo ištikimiausias “kremlinio” Pakso liokajus. Jis tarsi turi rimtą priežastį ginti Gazpromo interesus, bet ko gero “Kremliniai” jam į leteną nededa jei jis viršydamas įgaliojimus proteguoja Chevroną.

  • Lamatas:

   esi daug kur teisus , bet manau darai klaidą priešpastatydamas ševroną , taip vadinamiems kremliniams , Mano nuomone , šiame koncerte , tai vieno orkestro muzikantai. Čia jiems svarbu nukreipti ginčą į tai kas geriau groja, kad tik męs užmokėtume , nors mūms šios muzikos visai nereikia.

   • Grasilda:

    Kažkur komentatorė Marta yra rašiusi apie “Gazpromo” ir “Ševrono” sąsajas, atrodo, remdamasi šaltiniais. Kas turit laiko pagooglinkite ir įmeskite nuorodą. Tuomet viskas stotų į savo vietas. Gali būti, kad atsitiks kaip su “Nukem”.

    • Lamatas:

     Štai ištrauka iš “Martos” komentaro šia tema…..”Ogi ką tik paskaičiau wikipedijoj apie Gasprom, kampaniją į kurią transformavosi Rusija, – dar didesnis siaubas suėmė. Pasirodo ši kompanija jau senai susikooperavusi su Royal Dutch Shell, kuri kažkuriuo metu susijungė su Teksasu Į Chevron…”

     • Lamatas:

      iš Wkipedija rusų kalba . Shevron в России. ….”14 ноября 2006 в Ноябрьске (Ямало-Ненецкий автономный округ) было зарегистрировано совместное предприятие с «Газпром-нефтью» — ООО «Северная тайга Нефтегаз» (ведётся разведочное бурение на ряде участков в ЯНАО).”

   • G pavardės nesakysiu:

    geriau nepasakysi [img]http://www.pic4ever.com/images/congratualtions.gif[/img]

 8. tikras lietuvis:

  Hidraulinis plėšymas naudojamas pasaulyje ganėtinai seniai – nuo 1950 m. ar dar anksčiau. Siekiant išgauti didesnį naftos kiekį iš naftos telkinio atliekami hidrauliniai plėšymai. Lietuvoje mes esame jų padarę apie 20.
  I. Vaičeliūnas
  Skalūnai ir nafta išgaunami tuo pačiu metodu?

  Anot geologės J. Lazauskienės, angliavandeniliu laikomos ir skalūnų dujos, tiesiog jos yra išgaunamos iš kito geologinio sluoksnio nei gamtinės dujos ar nafta.

  „Išskyrus tam tikras technologijas, gavybos gręžinys yra tas pats – horizontalus gręžinys, kuriame atliekamas hidraulinis ardymas. Kaip technologija ji buvo ir yra taikoma ir įprastinių angliavandenilių gavybai“, – patvirtino J. Lazauskienė.

  Gavyba iš molio skalūnų, kaip pabrėžė pašnekovė, yra vykdoma tik JAV, kitur pasaulyje ji niekur nevykdoma. Įprastinių angliavandenilių (naftos, gamtinių dujų) išgavimui hidraulinis ardymas taikomas daugelyje pasaulio šalių: „Tradicinių angliavandenilių gavybai horizontalūs gręžiniai naudojami tiek Šiaurės jūroje, tiek Norvegijoje dujas išgaunant. Hidraulinis plėšymas visur taikomas. Tas pats gręžinys, tos pačios gręžimo staklės, tas pats horizontalus ar iškreivintas, vertikalus gręžimas“, – vardijo geologė. Vis dėlto, paklausta, kodėl visuomenė būtent dabar sukilo prieš technologiją, kuri jau seniau taikoma tradicinių angliavandenilių išgavimui daugelyje pasaulio šalių, J. Lazauskienė spėlioti nesiryžo.
  http://grynas.delfi.lt/aplinka/skaluniniu-duju-priesininkai-nusitaike-i-pries-20-metu-lietuvoje-naudojama-technologija.d?id=60789917#ixzz2MCwtOW9k
  Aš tai suprantu kas kūso – rasiejiniai imperialistai.

 9. Žemvaldys Karbovskis:

  1.Atsimenu kandidatų į prezidentus televizijos debatus ,iš vienos pusės Stasys Lozoraitis, iš kitos – nupudruota mėlyna nosim Algirdas – Mykolas Brazauskas. S.Lozoraitis pabrėžė, “SVARBIAUSIAS TIKSLAS LIETUVAI – INVESTICIJOS IŠ UŽSIENIO,DARBO VIETŲ KŪRIMAS,KITAIP LIETUVIAI EMIGRUOS,PALIKS TĖVYNĘ “. Pirmasis komunistų partijos sekretorius A.M.Brazauskas į tai demagogiškai atsakė – “NEREIKIA,IŠPARDUOSIT LIETUVĄ”…Mes visi supratom, kad šis nomenklatūros statytinis, kolaborantas, demoralizuos Lietuvą, tapsime emigracijos kloaka. Nužudyto Stasio Lozoraičio žodžiai pasitvirtino. Kremliaus (Gazprom) klapčiūkų kaltės Lietuva patiria 2 milijardų litų nuostolį : perspektyvi skalūninių dujų paieškos ir gavybos bendrovė atsisako dirbti Lietuvoje. Tai didžiulė Gazprom ir Kremliaus klapčiūkų pergalė. Investicijų sabotažo politika triumfuoja – butkevičiūkai kasasi ir po japonų firmos atominiu reaktoriumi. Klausimas – kodėl Kremliaus klapčiūkai nebaudžiami kenkia Lietuvai?

  2.Likus mažiau nei dviem mėnesiams iki kovo 11-osios A.M.Brazauskas atvirai pasisakė prieš okupacinės Rusijos kariuomenės išvedimą iš Lietuvos: “Mes viską vertiname tik vienu požiūriu: kad tik lietuviai tarnautų Lietuvoje ir – lauk okupacinę kariuomenę. Atsakykite man į paprastą klausimą: kas gins Lietuvą?“ Apgailėtina, gėdinga Kremliaus klapčiūkų brazauskų logika. Teisme dėl lietuvių genocido kolaborantai brazauskai bus teisiami, tikrai ateis tas laikas, lietuviai supras, kas yra kas..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė