Kuršių nerijos nacionaliniame parke pradės darbą saugomų teritorijų pareigūnai (1)

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos nuotr.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos nuotr.

Nuo  kovo mėn. Kuršių nerijos nacionaliniame parke reindžerio funkcijas vykdys 6 valstybiniai saugomų teritorijų pareigūnai, kurie vietos gyventojus ir parko lankytojus konsultuos direkcijos kompetencijos klausimais, įgyvendins prevencinio pobūdžio priemonės, teiks informaciją parko lankytojams, ves ekologinius edukacinius užsiėmimus ir ekskursijas po Kuršių nerijos nacionalinį parką. Taip pat vykdys stebėseną ir teiks pagalbą aplinkosauginę kontrolę vykdančioms institucijoms. Reindžerį parke galite atpažinti pagal specialią aprangą, kurią žymi skiriamieji ženklai su Kuršių nerijos nacionalinio parko simbolika.

Parko reindžeris – kas tai?

Parko arba miško reindžeris – tai žmogus, kurio funkcija nacionalinių, ir regioninių parkų apsauga. Ši pozicija skirtingose šalyse skirtingai vadinama, tačiau „Reindžerio“ pavadinimas naudojamas daugelyje pasaulio šalių. Juos galima sutikti ir pas mūsų kaimynus – Latvius. Įprastai teigiama, kad reindžerio funkcijas atliekantis žmogus padeda apsaugoti žmones nuo žmonių, žmones nuo gamtinių išteklių ir gamtinius išteklius nuo žmonių. Parko reindžerio profesija apima keletą dalykų, todėl parko reindžeriai turi turėti įvairiapusių gebėjimų.

Trumpa istorija – nuo ko viskas prasidėjo?

Pirmieji parko reindžeriai atsirado dar devyniolikto amžiaus antroje pusėje, kartu su pirmaisiais nacionaliniais parkais JAV – Josemitas (Yosemite) ir Jelostonas (Yellowstone). Įkūrus parkus, federalinė valdžia pastebėjo, kad įstatymai be teisėsaugos parkuose neveikia. Todėl netrukus keletui vietinių vyrų buvo suteikta teisė palaikyti tvarką parke ir išvengti vyravusio chaoso. Iš visų šių vyrų, dirbusių Yellowstone geriausiai žinomas kalnų žmogus Harry Yount, buvęs civilinio karo kareivis.

Reindžerio funkcijos parke

Šiuolaikinių parkų reindžerių pareigos įvairios ir skirtingos kaip ir parkai, kuriuose jiems tenka dirbti. Tačiau kad ir kokia specializacija bebūtų, pagrindinis reindžerių tikslas – išsaugoti parko  vertybes ateities kartoms ir šviesti lankytojus. Būtent tai ir yra įgyvendinama taikant skirtingas reindžerių vykdomas funkcijas.

Teisėsaugos. Reindžeriai užtikrina įstatymų bei parko reikalavimų laikymąsi lankantis parko teritorijoje.

Informacijos apie paveldą teikimas ir edukacija. Parko reindžeriai teikia įvairiapusę informaciją parko lankytojams – nuo oro prognozių ar transporto tvarkaraščių iki ekskursijų, supažindinančių su parko objektais.

Pagalbos teikimas. Reindžeriai gali suteikti pirmąją pagalbą.

Priešgaisrinė apsauga. Reindžeriai dalyvauja gaisrų gesinime.

Kai kuriose šalyse reindžeriai dirba kaip dispečeriai. Jie atsakingi už pagalbos skambučius, taip pat komunikuoja su kitas funkcijas atliekančiais reindžeriais, kaip pavyzdžiui atsakingais už teisėsaugą ar gaisrų gesinimą. Parko dispečeriai suteikia būtiną informaciją skambinančiam nukentėjusiajam, kol atvyksta pagalba. Parko dispečeriai taip pat atsakingi už parko teritorijoje veikiančias pagalbos sistemas, tokias kurios įspėja apie pasiklydusius lankytojus parko teritorijoje ar kilusius gaisrus.

Reindžeris turi turėti specialių žinių ir atitinkamą išsilavinimą. Panaudodami savo žinias, reindžeriai apsaugo gamtos išteklius ir istorines vertybes esančias teritorijoje, kurioje jie dirba. Todėl daugelio sričių specialistai dirba kaip reindžeriai. Dažniausiai tai biologai, ekologai, miškininkai, hidrologai, istorikai, paleontologai ir t.t. Šiose srityse dirbantys reindžeriai atlieka aplinkos stebėseną, ir informuoja visuomenę, rašydami straipsnius apie savo tyrimų rezultatus. Jų kaupiama informacija papildo informaciją apie saugomą teritoriją bei edukacines programas, taip pat padeda efektyviau saugoti teritoriją ir joje esančius objektus.

Reindžeriai, kurie dirba administracijoje rečiau pastebimi parko teritorijoje. Daugelyje situacijų parko administracijos darbuotojus galima traktuoti kaip reindžerius, kadangi jie užtikrina parko atliekamų funkcijų tąsą. Jie gali būti atsakingi už saugomos teritorijos politiką, biudžetą, žmogiškuosius išteklius, informacines technologijas ir kitas administracines veiklos funkcijas.

Reindžerystė Lietuvoje
 
Reindžerystės principai Lietuvoje – naujiena. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, atsižvelgdama į tai, kad saugomose teritorijose daugiau ar mažiau aplinkos apsaugos kontrolę vykdo keletas institucijų, kurių kompetencija nėra aiškiai atskirta, dėl ko saugomų teritorijų pareigūnų vykdoma kontrolė kelia didžiausią įtampą saugomose teritorijose, priėmė sprendimą saugomose teritorijose pradėti diegti, prevencija pagrįstus reindžeriško darbo principus. Būtina pažymėti tai, kad saugomų teritorijų direkcijos buvo įsteigtos ne kaip inspekcinės institucijos (jų misija – išsaugoti kraštovaizdžio ir biologinę įvairovę, vertybių, jas tvarkyti, organizuoti pažintinį turizmą ir pan.), kontrolė yra papildoma galimybė užtikrinti apsaugą, žinoti situaciją, bet ne pagrindinė veikla.

2012 m. spalio 11 d. buvo patvirtintos Saugomų teritorijų direkcijų vykdomos priežiūros, pagrįstos prevencija, (reindžerystės) gairės. Šios gairės numato, kad reindžerystė – saugomos teritorijos direkcijos veikla, kuria siekiama šviesti vietos gyventojus, saugomos teritorijos lankytojus ir kitus suinteresuotus asmenis, ugdyti jų ekologinį sąmoningumą, mažinti biurokratizmą, didinti informacijos apie veiklos galimybes ir veiklos apribojimus prieinamumą, užtikrinti teritorijos priežiūrą ir apsaugą, prioritetą teikiant prevencinių priemonių taikymui, pagalbos kontrolę vykdančioms institucijoms teikimui.

Pagrindiniai reindžerystės siekiai:
–         Saugomų teritorijų direkcijų administracinės atsakomybės taikymu pagrįsta veiklą perorientuoti į pagalba ir bendradarbiavimu orientuotą veiklą;
–         Didinti vietos gyventojų ir saugomos teritorijos lankytojų sąmoningumą kuo plačiau skleidžiant tinkamą, teisingą, objektyvią informaciją apie saugomas vertybes ir veiklos galimybes;
–         Užtikrinti, kad reikalavimai veiklai saugomose teritorijose būtų suprantami, lengvai ir patogiai prieinami;
–         Skatinti saugomų teritorijų direkcijų ir vietos gyventojų, bendruomenių, institucijų, verslo subjektų partnerystę.
 
Pagrindiniai reindžerystės prioritetai:
–         Tiesioginis bendravimas ir bendradarbiavimas su vietos gyventojais, bendruomenėmis, kitomis suinteresuotų asmenų grupėmis;
–         Konsultavimas ir prevencijos vykdymas; konsultuojami suinteresuoti asmenys saugomos teritorijos direkcijos kompetencijos klausimais, įgyvendinamos prevencinio pobūdžio priemonės, padedančios suinteresuotiems asmenims laikytis teisės aktų reikalavimų, o poveikio priemonės taikomos kaip paskutinės (ultima ratio) priemonės.

Pagrindinės reindžerių veiklos sritys:
–          Informacijos teikimas;
–          Ekologinis švietimas;
–          Teritorijos ir infrastruktūros priežiūra/teritorijos tvarkymas ir būklės vertinimas;
–          Stebėsena (monitoringas);
–     Pagalba aplinkosauginę kontrolę vykdančioms institucijoms.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos pranešimas

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė