Moterys kviečiamos nemokamai pasitikrinti dėl vėžio (0)

Vėžinės ląstelės, „World Cancer Day“ nuotr.

Vėžinės ląstelės, „World Cancer Day“ nuotr.

Apie privalomąjį sveikatos draudimą žinoti sveika, nes Lietuvoje šio fondo lėšomis yra apmokamos Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių ir Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos. Ar neserga šiomis, bene dažniausiomis, vėžio rūšimis, moteris gali pasitikrinti nemokamai. Taip siekiama onkologines ligas diagnozuoti kuo anksčiau ir jas tinkamai gydyti, sumažinti moterų sergamumą ir mirtingumą.

„Gimdos kaklelio prevencijos priemonių programa skirta moterims nuo 25 iki 60 metų amžiaus. Joms kas trejus metus atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas, jeigu reikia – gimdos kaklelio biopsija, ištiriama biopsijos medžiaga. Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programoje numatytas  mamografinis tyrimas – atliekamas kartą per dvejus metus moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Vaida Momkuvienė.

Prevencinės priemonės dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų ankstyvosios diagnostikos pradėtos įgyvendinti 2004 metais, o dėl krūties vėžio – po metų.  Per tuos metus, pasak specialistės, moterys pradėjo suvokti, kad už sveikatą yra atsakingos pačios. Tad ir profilaktiškai besitikrinančių kasmet vis daugiau.

„Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos priemonių finansavimo programoje pernai metais dalyvavo apie 130 tūkst. moterų, o atrankinės mamografinės patikros programoje pasitikrino daugiau kaip 82 tūkst. moterų. Šios programos įgyvendinimo pradžioje pasitikrinusių buvo gerokai mažiau: 2005 metais – 4,5 tūkst. moterų, 2006 metais – 48 tūkst. Džiaugiamės, kad moterys vis labiau rūpinasi savo sveikata. Kviečiame jas būti dar aktyvesnes ir kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad galėtų pasitikrinti dėl šių susirgimų“, – ragina V. Momkuvienė.

Pasak šeimos gydytojos Daivos Berškienės, gimdos kaklelio vėžys ankstyvoje stadijoje gali būti visai nepastebimas. Krūties vėžį taip pat sunku užčiuopti neatlikus mamogramos, todėl svarbu išsitirti laiku ir nelaukti, kol reikės ilgo ir sunkaus gydymo.

„Gimdos kaklelio vėžys pirmoje stadijoje yra visiškai išgydoma lyga. Kiekviena esame atsakinga už savo sveikatą ir privalome pasinaudoti tokių profilaktinių prevencinių programų teikiamomis nemokamomis paslaugomis. Labai kviečiu skirti dėmesio sau ir atvykti į polikliniką ne tik tada, kai sunegaluojate ir turite nusiskundimų, bet ir tada, kai jaučiatės sveika. Ateiti ir tiesiog paprašyti patikrinti, ar esate sveika“, – pasirūpinti savo sveikata kviečia gydytoja.

Jei jau žinote, kad galite nemokamai pasitikrinti, bet vis atidėliojote, imkitės gerų darbų dėl savo šeimos ir artimųjų: išsitirkite, paskatinkite savo mamą, dukrą ar močiutę pasitikrinti laiku. Nelaukite akivaizdžių ligos simptomų, laiku diagnozuotą ligą gydyti kur kas lengviau.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė