Kauno rajonas stiprina bendradarbiavimą su Varmijos-Mozūrijos vaivadija (2)

Jacek Protas ir Valerijus Makūnas

Jacek Protas ir Valerijus Makūnas

Pakvietė įtakingas politikas

Vasario 5 dieną Kauno rajono savivaldybės delegacija lankėsi Varmijos-Mozūrijos vaivadijoje.

Šios vaivadijos maršalka Jacekas Protas pernai viešėjo Kauno rajone. Jam patiko mūsų rajono vadovų sumanymas atnaujinti Raudondvario dvarą bei pritaikyti jį visuomenės reikmėms. Šioje srityje lenkai turi daug patirties, todėl maršalka pakvietė lietuvius atvykti į Lenkiją ir aptarti bendradarbiavimo galimybes.

Jacekas Protas yra įtakingas politikas. Jis yra Lenkijos vaivadijų sąjungos prezidentas, Lenkijos delegacijos ES Regionų komitete vadovas, užima daugiau svarbių postų.

M.Koperniko ir piligrimų miestas

Šiaurės rytinėje Lenkijoje išsidėsčiusi Varmijos-Mozūrijos vaivadija turi didelį ekonominį potencialą, pagal teritorijos plotą yra ketvirta šalyje, joje gyvena beveik 1,5 milijono gyventojų.

Vaivadijos centras yra 650 metų istoriją skaičiuojantis Olštynas su įspūdingu XIV amžiaus Varmijos gynybiniu architektūros ansambliu, net dviem rotušėmis, gotikine Katedra bazilika bei žuvies turgumi. Tai Hanzos sąjungai priklausantis miestas, kurį ir Kauną skiria tik 340 kilometrų.

Seniausias išlikęs pastatas Olštyne – 1346-1353 metais pastatyta pilis. Joje gyveno bei administratoriaus pareigas ėjo Mikalojus Kopernikas, čia buvo kuriama žmonijos pasaulėžiūroje padariusi perversmą heliocentrinė teorija. Pilyje įsikūrusiame muziejuje galima rasti su genialiuoju mokslininku susijusių eksponatų. Vienoje sienos atodangoje išlikę M.Koperniko brėžiniai. Pilies bokšte įrengta Fuko švytuoklė, planetariumas.

Olštynas garsėja savo universitetu, vargonų koncertais, teatro, dainuojamosios poezijos, folkloro, bliuzo bei džiazo festivaliais. Per jį driekiasi vienas žinomiausių Europos piligrimų kelių, vedantis nuo Estijos iki Ispanijoje esančio Santiago de Compostella miesto.

Turistų rojus

Turistiniu požiūriu Varmijos-Mozūrijos vaivadija yra viena patraukliausių Lenkijoje. Ji dažnai vadinama šios šalies žaliaisiais plaučiais. Vaivadija didžiuojasi saugotinomis teritorijomis, miškų kompleksais ir beveik 3 tūkstančiais ežerų. Svetingose pakelės užeigose bei kaimo turizmo sodybose visada gausite šviežios ir nebrangios žuvies.

Vaivadijoje labai gerai išplėtoti dviračių takai, pėsčiųjų ir vandens turizmas. Mėgstantiems iškylas, plaukimą, buriavimą, jodinėjimą, keliones dviračiais ir baidarėmis – čia tikras rojus.

Be gamtos grožybių, Varmijos-Mozūrijos žemėse gausu įdomių istorinių vietų, architektūros paminklų. Ypatingo dėmesio vertas Elblonsko-Ostrodsko kanalas – XIX amžiaus viduryje suprojektuota vandens trasa, kuria laivai ne tik plaukia, bet ir yra traukiami sausuma.

Prie valstybinės sienos įsikūrusį Stančyko miestelį verta aplankyti dėl įspūdingų geležinkelio tiltų, panašių į romėnų statytus akvedukus. Olštyneke įrengtas etnografinis muziejus po atviru dangumi. Mozūrų regione išliko ir naujausios istorijos pėdsakų: miške netoli Gierložo miestelio dunkso Hitlerio štabo griuvėsiai.

Žalgiris vienija tautas

Ir lenkams, ir lietuviams ypatinga vieta – Griunvaldo laukas. Švenčiant Žalgirio mūšio metines plynėje netoli Olštyneko vyksta didžiausia viduramžių mūšio inscenizacija. Į ją suvažiuoja riterių brolijų nariai iš Lenkijos, Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos, Vokietijos ir kitų šalių. Jie gyvena stovyklose, pristato senuosius amatus, rengia turnyrus.

Beje, Kauno rajonas vienintelis Lietuvoje turi Žalgirio parką, kurį taip pat kruopščiai puoselėja.

Žalgirio temai buvo skirta daug dėmesio ir Jaceko Proto bei Valerijaus Makūno susitikimo metu. Raudondvario dvare šiemet ketinama surengti tarptautinį dailininkų plenerą, į kurį bus kviečiami menininkai iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos, Čekijos.

Jacekas Protas pakvietė Valerijų Makūną atvykti į 2013 metų Žalgirio mūšio inscenizaciją. Šventės metu planuojama atidaryti bendrą Lenkijos ir Lietuvos dailininkų parodą. Sutarta, kad šventėje lietuvišku alumi galės prekiauti bendrovės „Volfas Engelman“ atstovai, lietuviai galės pristatyti savo kulinarijos paveldą.

Žalgirio mūšis įpareigoja mūsų tautas ir šiandien siekti bendrų tikslų“,– kalbėjo meras Valerijus Makūnas.

Maršalka Jacekas Protas pabrėžė, kad iš praeities reikia imti tai, kas pozityvu, o nuoskaudas pamiršti. Jis pastebėjo, kad į Žalgirio mūšio inscenizacijas palankiai žiūri ir šiame mūšyje kadaise patyrę pralaimėjimą vokiečiai – pernai šventėje dalyvavo pats Teutonų ordino magistras.

Olštyno vaivadijos bibliotekoje Kauno rajono delegacijai buvo pristatytas filmas apie Žalgirio mūšį.

2013-ieji gali tapti revoliuciniais metais viduramžių mūšių rekonstrukcijoms“,– pasakojo Žalgirio mūšio muziejaus Stembarke direktorius Simonas Drejus. Neseniai Paryžiuje įsikūrė Tarptautinė istorinių viduramžių kautynių asociacija. Galima tikėtis, kad riterių judėjimo profesionalizavimas ateityje riterių kovas įtrauks į sporto disciplinų būrį.

Atvyks į Raudondvarį

Lenkijos riterių būrys šią vasarą turėtų atvykti ir į Raudondvarį. Liepos 6 dieną vyksiančią Lietuvos valstybės dienos šventę žada pagyvinti riterių turnyras, dailininkų pleneras bei kulinarinio paveldo renginiai, kuriuose ketina dalyvauti ir bičiuliai lenkai.

Varmijos-Mozūrijos vaivadijos bibliotekoje saugomos vertingos senovinės knygos, kai kurios jų priklausė Tiškevičių šeimai. Raudondvario dvaro vadovai puoselėja idėją surengti šių knygų parodą. Lenkai taip pat pažadėjo paskolinti lietuviams istorinių paveikslų, kitų eksponatų.

Tikėtina, kad Kulautuvoje vyksiančioje „Akacijų alėjoje“ šią vasarą pasirodys ir lenkų bardai.

Planuojamos ir įvairios dviejų šalių sporto varžybos. Tai patvirtino ir simboliška Valerijaus Makūno dovana Jacekui Protui – Arvydo Sabonio ir Vlado Garasato autografais papuoštas krepšinio kamuolys.

Valerijaus Makūnas artimiausiu metu ketina sudaryti darbo grupę, kuri koordinuos bendradarbiavimą su Varmijos-Mozūrijos vaivadija.

Kauno rajono savivaldybės pranešimas

Kategorijos: Baltų žemėse, Gamta ir žmogus, Kelionės, Kultūra, Kultūros politika, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė