Lietuvos Sąjūdžio taryba reiškia nepasitikėjimą L.Linkevičiumi (21)

sajudis-giedras-dangusVasario 8 d. Lietuvos Sąjūdžio taryba (LST) vertindama Lietuvos Užsienio reiklų ministro Lino Linkevičiaus elgesį vasario 7-8 dienomis vykusio oficialaus vizito Lenkijoje metu pareiškė, kad ministras savo pasisakymais pažemino lietuvių tautą ir provokavo tautinę nesantaiką.

LST pareikalavo, kad būtų inicijuota užsienio reikalų ministro L.Linkevičiaus apkaltą ar atleidimas iš pareigų, o jo žeminantis ir antivalstybinis pareiškimas būtų paskelbtas niekiniu. LTS vardu pareiškimą pasirašė  Lietuvos Sąjūdžio pirmininkas Rytas Kupčinskas ir Lietuvos Sąjūdžio tarybos pirmininkas Vidmantas Žilius.

LST vardu taip pat buvo išplatintas kreipimasis skirtas aukščiausiai Lietuvos valdžiai reikalaujant ginti Lietuvos Respublikos valstybinę kalbą ir teritorinį vientisumą.

Skelbiame abu pareiškimus:

Lietuvos sąjūdžio tarybos pareiškimas Dėl apkaltos užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui

2013-02-08, Vilnius

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, su oficialiu vizitu lankydamasis Varšuvoje, 2013-02-07 viešai atsiprašė lenkų už tai, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2010-03-08 priėmė nutarimą saugoti lietuvių kalbos fundamentinį komponentą – mūsų nacionalinę vertybę – lietuvišką raidyną. Tokį L. Linkevičiaus elgesį laikome lietuvių tautos, jos istorinės atminties įžeidimu.

Konstatuojame:

1. pažemindamas lietuvių tautą, L. Linkevičius atvirai kursto tautinę neapykantą, provokuoja nesantaiką;

2. asmeniškai neigdamas tautos atstovybės nutarimą dėl lietuviško raidyno apsaugos, L. Linkevičius skelbia savotišką valstybinį perversmą;

3. L. Linkevičius sulaužė priesaikos normą – saugoti valstybės teritorinį vientisumą ir Vilniaus ir Šalčininkų rajonams numato skirtingas pilietines teises.

4.  Lietuvos Respublikoje aukščiausia valdžios institucija yra LR Seimas. Nebūdamas Seimo nariu ar įgaliotu atstovu, atsiprašydamas už LR Seimą, ministras pažeidė konstitucinį valdžių atskyrimo principą.

Primename, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio 3-iame straipsnyje rašoma:

„Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką.“

Lietuvos Respublikos Konstitucijos I skirsnio 14-ame straipsnyje rašoma: „Valtybinė kalba – lietuvių kalba.“

Remdamiesi tuo, kas šiame pareiškime išdėstyta, reikalaujame už nekompetenciją inicijuoti užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus apkaltą ar atleidimą iš pareigų, o jo žeminantį ir antivalstybinį pareiškimą paskelbti niekiniu.

Lietuvos Sąjūdžio tarybos vardu

Lietuvos Sąjūdžio pirmininkas Rytas Kupčinskas
Lietuvos  Sąjūdžio tarybos pirmininkas Vidmantas Žilius

***

J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimui, Ministrui Pirmininkui

REIKALAVIMAS ginti Lietuvos Respublikos valstybinę kalbą ir teritorinį vientisumą

Įgyvendinant 2012 m. gruodžio 13 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu Nr. XII-51 patvirtintą Vyriausybės programą, reikalaujame nepažeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Valstybinės kalbos įstatymo:

1) neiškraipyti autentiškų etninių lietuvių žemių vietovardžių ir juos toliau rašyti tik valstybine kalba; neįteisinti polonizuotų ar suslavintų vietovardžių viešosios rašybos;

2) nepažeisti Lietuvos teritorijos vientisumo ir neįteisinti antrosios valstybinės kalbos oficialaus statuso, paminant kitų piliečių teises; užkirsti kelią teritorinės autonomijos kūrimui ir gatvių pavadinimus rašyti tik valstybine kalba; užtikrinti teismų sprendimų vykdymą dėl neteisėtų užrašų nukabinimo;

3) nekeisti lietuvių kalbos abėcėlės ir Lietuvos Respublikos piliečių vardus, pavardes dokumentuose – tradicinį Lietuvos kultūros paveldą, ir toliau rašyti valstybine kalba, o pageidaujantiems rašyti ir užsienietiškas formas – nurodyti jas antrame paso puslapyje;

4) nesilpninti lietuvių kalbos mokymo bendrojo ugdymo mokyklose, neatsisakyti lietuvių kalbos valstybinės kalbos egzamino suvienodinimo ir jo neatidėlioti, nes nevienodas lietuvių kalbos vertinimas diskriminuoja ir segreguoja (LR Konstitucijos 29 str.) Lietuvos Respublikos piliečius;

5) nepaversti lietuvių, t.y. valstybinės kalbos statuso derybų objektu dvišaliuose Lietuvos ir Lenkijos santykiuose; siekti, kad Lenkija pripažintų prieškarinę rytų Lietuvos okupaciją neteisėta ir atsiprašytų dėl prievartinės polonizacijos; siekiant pasitikėjimo dvišaliuose santykiuose, būtina teisingai įvertinti  prieškarinį konfliktą, agresiją, ultimatumą.

6) nutraukti vadinamosios Lenko kortos dalinimą Lietuvos Respublikos piliečiams, susiejant juos su lojalumu Lenkijai; siekiant gerų tarpvalstybinių santykių su Lenkija, iškelti sąlygą, kad būtų nutrauktas jos politikų vykdomas Lietuvos šmeižimas ir dezinformacija, o taip pat galiojančios Lenkijos ir Lietuvos sutarties laužymas, kai Lenkijos valdžia skatina lenkų tautinę bendriją Lietuvoje pažeisti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus.

Lietuvos Sąjūdžio taryba

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė