Pagaliau ES lyderiai sutarė dėl 2014–2020 m. biudžeto (1)

Prezidentūros nuotr.

Prezidentūros nuotr.

Europos Sąjungos lyderiai po daugiau nei paros aštrių diskusijų Europos viršūnės sutarė dėl septynerių metų biudžeto. Pirmą kartą istorijoje ji mažesnis už ankstesnį.

Pagal pirminį variantą, visa europinio biudžeto suma turėtų būti sudaryta iš dviejų skaičių – įsipareigojimams, tai yra didžiausioms galimoms išlaidoms, būtų skirta 960 mlrd. eurų, tačiau realiai išleisti bus galima 52-iem milijardais mažiau.

Lietuvos derybininkai, kuriems vadovavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. Lietuvai pavyko išsiderėti 4 milijardais litų daugiau, nei gavome 2007-2013 metais. Bendras ES finansinės paramos Lietuvai paketas didėja beveik 10 procentų ir sudarys 44,5 milijardus litų.

Lietuvai iš drastiškai sumažinto ES biudžeto visdėlto pavyko išsiderėti beveik 1 milijardu litų didesnę nei 2007–2013 metais struktūrinių fondų paramą. Einamosiomis kainomis Lietuvai skirta daugiau nei 25 milijardai litų struktūrinės paramos.

Prezidentūros nuotr.

Prezidentūros nuotr.

Parama žemės ūkiui – kaimo plėtrai ir tiesioginėms išmokoms sudarys 17,2 mlrd. litų. Tiesioginės išmokos Lietuvos žemdirbams didės 70 proc. ir iki 2020 metų pasieks 196 eurų (676 Lt) už ha.

Lietuvos žemdirbiai šiandien nebuvo patenkinti šia žinia.

„Mūsų pagrindinis tikslas buvo išmokos, kuo artesnės prie vidurkio. O šiandien mes turime apie 75 procentus. Ir mes sakėme, kad išmokos turi prasidėti 2014 metais. O dabar nuspręsta 2020-tais metais, tai labai ilgas tas laikas ir praktiškai tas laimėjimas yra labai jau mažas“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Lietuvai taip pat pavyko išsikovoti, kad nebūtų apriboti Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimo terminai. IAE uždarymas bus finansuojamas kaip numatyta Lietuvos stojimo į ES sutartyje. Einamosiomis kainomis 2014–2020 metų laikotarpiui IAE uždarymui skiriama 1,5 milijardo litų (450 mln. eurų), taip pat 1,03 milijardo litų (300 mln. eurų) nepanaudotų lėšų perkeliama iš dabartinės finansinės perspektyvos. Taigi, iš viso per artimiausius septynerius metus IAE uždarymo darbams Lietuva galės panaudoti 750 mln. eurų.

Pasiektam sutarimui dar turės pritarti Europos Parlamentas.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė