Z.Vaišvila. A.Paleckio liudytojai traukiasi…, o prokuratūra, valdžia? (video) (42)

Zigmas Vaišvila  | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Zigmas Vaišvila | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Skelbiame Nepriklausomybės akto signataro ir Lietuvos Laikinosios gynybos vadovybės nario Zigmo Vaišvilos pranešimą perskaitytą Seime vasario 7 d.  spaudos konferencijoje. 

Š.m. vasario 5 d. Generalinės prokuratūros kvietimu susitikau su Generalinio prokuroro pavaduotoju Dariumi Raulušaičiu. Šio priėmimo teko laukti beveik dvejus metus – į Generalinę prokuratūrą ir Seimą dėl Sausio 13-osios ir kitų 1990-1991 m. antivalstybinės veiklos tyrimo bylų, A.Paleckio veiklos kreipiausi dar 2011 m. Susitikimas šiais klausimais su buvusia Seimo pirmininke I. Degutiene įvyko greičiau, tačiau buvęs Seimas spręsti šiuos klausimus valios neturėjo. Todėl dėkoju Seimo valdybai už suteiktą tribūną š.m. sausio 13-ąją ir Laisvės gynėjams, pasirašiusiems kreipimąsi į Seimą, Generalinę prokuratūrą ir Teisingumo ministeriją. Seimo pirmininkas V.Gedvilas šį kreipimąsi nusiuntė Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetui.

Su Generalinio prokuroro pavaduotoju sutarėme, kad nuo 1990 m. kovo 11-osios visos baudžiamosios bylos dėl TSRS vidaus kariuomenės, Rygos ir Vilniaus OMON-ų nusikalstamų veikų laikytinos TSRS agresija prieš Lietuvą. Senatys tokioms byloms netaikytinos, o nutrauktos bylos atnaujintinos. Todėl kreipiuosi į visus, kurie nukentėjote tokių įvykių metu ar žinote apie tokias nutrauktas bylas – praneškite apie tai Generalinei prokuratūrai ar man, laišką adresuojant Seimui, Signatarų klubui. Tai, kad tokias nutrauktas bylas būtina atnaujinti, požiūriai sutapo. Sutapo požiūris ir dėl to, kad prokurorų etatai neturėtų būti mažinami, aptarti įstatymų pakeitimai ir prokuratūros darbo organizavimas. D. Raulušaitis paaiškino, kad Sausio 13-osios bylą tiria 5 prokurorai, užsiimantys vien šia veikla. Aptarti klausimus dėl konkrečių įtariamųjų neleidžia baudžiamojo proceso reikalavimai. Tačiau D. Raulušaitis patikino, kad bent daliai įtariamųjų, kuriems įtarimai buvo nutraukti dėl to, kad jie patys nešaudė, įtarimai bus atnaujinti. Mūsų Kreipimesi prašoma, kad prokuratūra paskelbtų pavardes asmenų, kuriems įtarimai šioje byloje buvo panaikinti. Todėl jie jau ne proceso dalyviai, o visuomenė gali pateikti ir duomenų, nežinomų prokurorams. Tikėsimės, kad tai bus padaryta, išskyrus tuos, kuriems įtarimai bus atnaujinti. Pilietinė mūsų visuomenė tikrai lauks šios ataskaitos, kitų prokuratūros naujienų. Generalinė prokuratūra atsakymą ruošia.

Sutapo ir požiūris, kad be nuolatinės valstybės valdžios pagalbos ir veiklos tarptautiniai šių bylų klausimai praktiškai nesisprendžia. Tuo požiūriu plačiau aptartas M. Gorbačiovo, dėl kurio vadovaujančio ir esminio vaidmens Sausio 13-osios byloje netrūksta net viešų patvirtinimų, apklausimas bent liudytoju. Matant M. Gorbačiovo ir Rusijos Prezidento V. Putino politinę konfrontaciją, politiškai momentas tam patogus. Atkreiptas prokuratūros dėmesys, kad teisinės pagalbos prašymą dėl tokios apklausos galima siųsti ir Vokietijai, kurioje M. Gorbačiovas gyvena bene daugiau nei Rusijoje. Beje, š.m. sausio 21 d., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarties dėl A. Paleckio atsakomybės dėl tarptautinių nusikaltimų neigimo skelbimo išvakarėse, Seime daviau interviu RTR televizijai. Apžvalgininkės nuomone, Rusijos žmonių požiūris į M. Gorbačiovą ir jo vaidmenį Sausio 13-osios įvykiuose labai nevienareikšmiškas. Todėl Prezidentas D. Grybauskaitė ir Lietuvos URM neturėtų būti stručio būsenoje. Po minėtos Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarties paskelbimo ir naujojo užsienio reikalų ministro L. Linkevičiaus vadovaujama Lietuvos URM nesureagavo į Rusijos URM pareiškimą. Stebino buvusio ministro A. Ažubalio olimpinė ramybė šiais klausimais. Jis gi buvo ne tik Sąjūdžio buvusio savaitraščio „Atgimimas“ korespondentas, bet ir 1990-1991 m. Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko V. Landsbergio atstovas spaudai, apie kruvinojo 1991 m. sausio įvykius pasauliui skelbęs iš V. Landsbergio kabineto. Tačiau po to, kai š.m. sausio 12-ąją Seime V. Landsbergis užsipuolė mane dėl to, kad aš puolu A. Paleckį, o A. Paleckis ir V. Landsbergis, kurį ginu nuo A. Paleckio komandos šmeižto, viešai kaltina mane Rusijos atstovavimu dėl Prezidento D. Grybauskaitės veiklos vertinimo, politine konjunktūra Lietuvoje stebėtis ir net susivokti darosi tikrai sunku. Paaiškinimų nėra, o į viešą diskusiją kaip Sąjūdžio laikais ponų prisikviesti nepavyksta. Po to, kai sausio 31 d. Lietuvos ryto TV paskelbė, kad aš tariamai bandžiau dalyvauti š.m. kovo 3 d. Seimo nario rinkimuose Ukmergėje, pagalvojau, kad kažkas mane įregistravo VRK ir šios politinės kampanijos dalyviu. Patikrinti tai VRK tinklalapyje nesunku. Ačiū Dievui, dar toks klastojimo lygis nepasiektas. Tikiuosi, Lietuvos ryto TV paneigs šią tikrovės neatitinkančią informaciją ir paaiškins, kodėl viešai paskleista ši tikrovės neatitinkanti žinia.

Noriu padėkoti visiems bendražygiams ir bendraminčiams, pasirašiusiems Kreipimąsi ir neabejingiems bendrai Rusijos URM ir A. Paleckio veiklai prieš Lietuvą, kuria siekiama paniekinti Sausio 13-osios auką ir Lietuvos garbę, mūsų vienybę tomis valstybės ir piliečių apsisprendimo bei išbandymų dienomis, skaldyti mus ir šiandien. Mūsų visų pastangos ne tik telkia pilietišką visuomenę, bet ir duoda rezultatus. A. Paleckio liudytojas J. Lekas, Vilniaus miesto apylinkės teisme teisiamas dėl melagingų liudijimų apie 1991 m. sausio 13-osios nakties įvykius Vilniuje, š.m. sausio 30 d. teismo posėdyje pradėjo keisti savo parodymus – teiginys, kad savi šaudė savus, keičiamas teiginiu, kad galbūt šaudė. Kitas teismo posėdis vyks vasario 27 d., nes J. Lekas neigia savo parodymų teisme įrašą. Įdomu ir tai, kad šis liudytojas teisme patvirtino, jog kareiviai tikrai šaudė į kojas, kad net palei kojas žmonėms tiško sniegas ir žemė, o gilzės krito net jam ant galvos. Liudytojas paaiškino ir tai, kad BTR vadas, atidaręs liuką, įsakė kareiviui šaudyti. Žodžiu, nepakantumo melui ir antivalstybinei veiklai atmosfera duoda pirmuosius rezultatus.

Š.m. vasario 3 d. portalas alfa.lt paskelbė informaciją apie tarptautinio judėjimo „Pasaulis be nacizmo“ prezidiumo, kuriam priklauso ir A. Paleckis, paskirtas šio judėjimo komisaru Lietuvai, pirmininkas Borisas Špigelis pareiškė: „Dėti tašką šioje byloje dar anksti“. B. Špigelis yra Rusijos Federacijos tarybos Konstitucinės teisės, teisėtvarkos ir pilietinės visuomenės komiteto pirmasis vicepirmininkas, tarybiniais laikais teistas už pedofiliją, valdantis farmacijos koncerną „Biotek“. Tad matome aktyvią ne tik Rusijos URM veiklą, neapsiribojant M. Golovatovo gelbėjimu, bet ir organizuotą plataus masto Lietuvos puolimą, siekiant tarptautinio rezonaanso. Todėl mūsų Nepriklausomybės simbolio V. Landsbergio ir Prezidento D. Grybauskaitės bei Lietuvos URM pozicijos nebuvimas šiuo klausimu jau nebegalimas. Tyla reiškia sutikimą su šia veikla ir jos skatinimą.

Kadangi ši A. Paleckio ir socialistinio liaudies fronto veikla akivaizdžiai antivalstybinė, ką konstatavo dar 2011 m. VSD veiklos ataskaita Seimui, tai prokuratūros atsisakymas vykdyti teismų nutartis ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šios veikos pagal BK 154 str. 1 d. (šmeižimas), 155 str. 3 d. (įžeidimas), 313 str. 2 d. (mirusiojo paniekinimas), 118 str. (padėjimas Rusijos ir Sausio 13-osios bylos įtariamųjų veiklai prieš Lietuvos Respubliką) gali reikšti tik vieną – mūsų prokuratūra, ignoruojanti net teismo nutartis, šiuo klausimu nevykdo įstatymu jiems nustatytos prievolės ir nėra laisva dėl šio apsisprendimo. Kas tai įtakoja? Dėl to taip pat kreipiausi į Generalinę prokuratūrą, kad patikrintų šią medžiagą priežiūros tvarka. D. Raulušaitis patikino, kad tai bus padaryta.

Kkviečiu visus, neabejingus šiems dalykams, pareikšti savo pilietinę valią ir pasirašyti Laisvės gynėjų kreipimąsi – peticiją. Tai galima padaryti iki š.m. rugpjūčio.

Spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos vaizdo įrašas (lrs.lt):

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė