Šaltis moksleiviams – ne kliūtis rinkti atliekas (0)

Antrinės žaliavosNors ruduo ir žiema atliekų tvarkytojams paprastai nebūna labai palankus metas, Lietuvos moksleiviai ir studentai labai aktyviai dalyvavo pirmajame projekto „Mes rūšiuojam“ etape – per pirmąją rudens ir žiemos akciją buvo surinkta 138 tonos elektronikos atliekų ir 4,6 tonos panaudotų baterijų. Tikimasi, kad pavasario akcija bus dar sėkmingesnė.

Daugiausia elektronikos atliekų surinko Šiaulių regiono švietimo įstaigos. Iš jų atliekų tvarkytojai išgabeno  daugiau kaip 25 tonas elektronikos atliekų. Daugiau kaip po 20 tonų elektronikos surinko Vilniaus ir Kauno regiono švietimo įstaigos.

Daugiausia senų, nebenaudojamų baterijų surinko Vilniaus regiono švietimo įstaigos – beveik 1 toną. Nuo šio regiono kiek atsiliko Kauno ir Šiaulių regionų moksleiviai – čia surinkta 883 ir 789 kg nebenaudojamų baterijų.

Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) projektą „Mes rūšiuojam“ kartu su  VŠĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija“ bei bendrove „Atliekų tvarkymo centras“ organizuoja visoje Lietuvoje. Pirmoji projekto „Mes rūšiuojam“ akcija tęsėsi nuo praėjusių metų rugsėjo iki šių metų sausio. Antroji akcija vyks nuo vasario iki gegužės.

„Nors apdovanosime visus projekto dalyvius, tos mokyklos, kurios per pirmąją projekto akciją nesuskubo surinkti elektronikos ir baterijų, turi galimybę pasitempti ir iki mokslo metų pabaigos pasiekti gerų rezultatų bei gauti daugiau prizų“, – sako GIA vadovas Alfredas Skinulis.

Vasario pradžioje bus išrinktos ir paskelbtos aktyviausios mokyklos, surinkusios didžiausius atliekų kiekius. Viena jų bus apdovanota pagal pageidavimus suprojektuotais ir pagamintais baldais už 5 tūkst. litų, kitai atiteks kokybiškas kavos aparatas. Moksleiviams skirtos dovanos, – sporto reikmenys, knygos, stalo žaidimai, apsilankymai kino teatruose ar pažintinės kelionės, – bus įteiktos pasibaigus projektui ir susumavus abiejų projekto akcijų rezultatus gegužės mėnesį.

Kaip žinoma, prie projekto „Mes rūšiuojam“ prisijungė daugiau negu 1100 švietimo ir ugdymo įstaigų. Projekto metu vaikai sutartu laiku į nustatytas vietas prie įstaigų gabena seną, nenaudojamą elektroniką, senas baterijas. Tose vietose atliekos sveriamos ir surašomos. Priimamos tiek smulkios elektronikos atliekos (pvz., plaukų džiovintuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvės kombainas ar pan.), tiek stambios atliekos – televizoriai, kompiuteriai, šaldytuvai ir t.t. Visos projekte dalyvaujančios švietimo įstaigos pagal surinktą atliekų kiekį galės pasirinkti dovanas – sporto reikmenis, knygas, stalo žaidimus, apsilankymus kino teatruose ar pažintines keliones. Projekto organizatoriai skatina ne tik moksleivius  – dovanų gaus įstaigos, kurios surinks didžiausius atliekų kiekius. Tam, kad nebūtų diskriminuojamos mažos mokymo ar ugdymo įstaigos, taip pat bus apdovanotos ir tos, kur vienam mokiniui teks didžiausias kiekis atliekų. Prognozuojama, kad šio projekto metu bus išdalinta dovanų už maždaug 200 tūkst. litų. Daugiau informacijos apie viso projekto organizavimą galima rasti internetiniame puslapyje.

Kaip žinoma, elektronikos atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Panaudotos baterijos kartu su buities atliekomis patekusios į sąvartynus daro dvigubą žalą gamtai: gruntas užteršiamas pavojingomis atliekomis, o baterijose esančios medžiagos nepanaudojamos kaip antrinės žaliavos.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė