Žiemos žūklės šventė Labanoro regioniniame parke (0)

Valčių rungtynės žiemos šventėje Mindūnuose | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Valčių rungtynės žiemos šventėje Mindūnuose | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Į išskirtiniausių Lietuvos renginių šimtuką pateko tradicinė žiemos žūklės šventė „Mindūnai“, kasmet vykstanti Labanoro regioniniame parke. Pasiėmę meškerėles su viena avižėle, skubėkite į Ežerų žvejybos muziejaus kiemą, registruokitės į aštuonioliktus metus Mindūnuose vyksiančias poledinės žiemos žūklės varžytuves. Kas žvejoti nemoka, galės dalyvauti valčių rungtyje, Užgavėnių programoje ar tiesiog linksmai pasišokti su liaudies kapelomis.

Renginio programa – vasario – 9 d.

8–11 val. „Visos Baltųjų Lakajų ežero žuvys, slėpkitės!“ – startuoja Poledinės žūklės žvejai-varžovai!

11 val. Ekečių gręžimo varžybos.

10–10.30 val. registruokitės į į Šaškių ir šachmatų turnyrą, kuris vyks būsimo Medžioklės muziejaus patalpose. Rezultatų paskelbimas 12.30 val.

11–11.30 val. registruokitės į Orientacininkų varžybas „Mindūnų snaigė 2013“, kurios prasidės 12 val. Rezultatų paskelbimas 14 val.

11 val. patys turtingiausi kviečiami į ŽŽ mugę, kur galėsite neregėtų nematytų dyvų pamatyti ir įsigyti. Savo gaminius pristatys tautodailininkai ir šio krašto savamoksliai žmonės. Blynus keps gražiausios, šauniausios, geriausios Mindūnų ir aplinkinių kaimų moterys. Žuvų rūkymą pjuvenomis demonstruos šalia Mindūnų esančios Juodakampio kaimo turizmo sodybos šeimininkas Vaidas Laurinavičius. Veiks ir abi Ežerų žvejybos muziejaus rūkyklos, prižiūrimos mindūniškio žvejo Kęstučio Petrausko. Mindūnų įmonės „Valtinė“ savininkas Romas Cesiulis, kaip ir kasmet, paskolins renginiui valčių ir pats organizuos valčių lenktynes per sniegą. Smagiausia, kai valtimis rungtyniauja persirengėlių komandos. O žūklys mėgėjas, kaimo turizmo sodybos „Šniūrai‘‘ „viršininkas“ Eugenijus Vorobjovas žada su visa pirtele atidardėti, kad sušalusius karštu garu pakaitintų, pirties paslapčių pamokytų. Molėtų sporto centras tradiciškai organizuos virvės traukimo bei rąsto pjovimo varžybas. Iš nupjautų ripkų sportininkai pagamins šventės suvenyrą, kurį galėsite čia pat vietoj naudot – ripką mušt. Galima bus išbandyt vinies kalimo, čiuožimo keturvietėmis slidėmis, virvės traukimo (ir mažiems, ir dideliems) rungtis. Vaikams, turintiems savas rogutes ar čiuožynes, bus parengtas Sniego kalnelis, taip pat bus galima romantiškai pasivažinėti arkliais kinkytomis rogėmis iki legendomis apipinto Kamužėlio ežero ir vėjo nubučiuotais skruostais vėl atsidurti šventės šurmuly! Kuo toliau nuvažiuosi per Užgavėnes – tuo linai ilgesni užaugs, – sakydavo mūsų senoliai.

11.30 val. Užgavėnių persirengėliai tradicine daina „Esu daug matęs, daug regėjęs“ pasitiks žvejus su laimikiu.

„Einu žūti“, – sakydavo Mindūnų senoliai. Arba „Prijunkįs žūt, negali gyvint“. Žūdavo ar žūklaudavo aiškinti padės Žūklės Žinovas (Algirdas Breidokas), kalbindamas rajono merą Stasį Žvinį, Seimo narius Petrą Čimbarą irValentiną Stundį, Gamtos apsaugos departamento direktorių Laimutį Budrį, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorę Rūtą Baškytę, Molėtų dekaną monsinjorą Kęstutį Kazlauską, LKSKA asociacijos ,,Nemunas‘‘ pirmininką Kęstutį Levickį, Aukštaitijos nacionalinio parko direktorių Eminuelį Leškevičių, rašytoją gamtininką Selemoną Paltanavičių, Mindūnų seniūnę Virginiją Salapėtienę, garsiausią Molėtų krašto žveją Sigitą Lukštą ir kt.

Šiemet Mindūnuose vyks šventinės žuvienės virimo konkursas. Prie didžiausio katilo darbuosis garsi Mindūnų virėja Irena Rimvydienė, išmokiusi valgį gaminti netgi dabar jau garsiausią visoje Lietuvoje virtuvės šefą savo sūnų Tomą Rimvydį. Beje, Tomas irgi ketina palaikyti mamą šioje rungtyje. Antrame katile ar tai žuvienę, ar tai žuvies sriubą virs visa Arnionių bendruomenės komanda. Na, o po trečiu katilu ugnį kurstys Molėtų kultūros centro kolektyvas.

12 val. didžiulį Užgavėnių laužą uždegsim, žuvienes visi ragausim, pačią skaniausią išrinkime.

Šventės dalyvius linksmins ir patys džiugiai nusiteikę liaudies muzikantai po kaukėmis pasislėpę žais, šėlios ir linksmybes visokias kels Videniškių liaudiškos muzikos kapela ir „Juozo armonikieriai“ (vad. J. Vasiliauskas), folkloro ansamblis „Malkesta“ (vad. A. Kibickienė), K. Kuzmicko vadovaujami armonikieriai, liaudiškos muzikos kapela „Luokesa“ (vad. V. Umbrasienė), Verbiškių mišrus vokalinis ansamblis „Virinta“ (vad. A. Žukauskas) ir Užgavėnių persirengėliai iš Molėtų bei Kaltanėnų (Švenčionių r.).

13 val. žvejus bei kitus nugalėtojai bus apdovanoti vertingais prizais, padėkomis ir nuoširdžiais žiūrovų plojimais.

15 val. ant Siesarčio ežero ledo, netoli Kamužėlio ežero, žvejai turėtų traukt valkšną (tarm. „suks bobas“), jei tik ledo storis tinkamas.

Susiburs visi, jauni ir seni, savų tradicijų puoselėjimui, bus nepamiršti esminiai dalykai – protėvių išmintis ir sumanumas. Ežerų krašto žmonės ne tik sugalvodavo būdų, kaip prasimaitinti, bet ir iš to pasidarydavo pramogų. Mindūnai tą dieną virs tikra Ežerų krašto sostine.

Valstybinės saugomų teritorijos informacija

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė