Ar nepamatuoti lenkų reikalavimai atitinka Lietuvos Konstituciją ir įstatymus? (video) (34)

Rytas Kupčinskas |  J.Brasiūnaitės nuotr.

Rytas Kupčinskas | J.Brasiūnaitės nuotr.

Vasario 6 d. įvyko spaudos konferencija Seime, susijusi su premjero ir užsienio reikalų ministro vizitais į Lenkiją. Spaudos konferencijoje dalyvavo Seimo nariai Rytas Kupčinskas, Vytautas Juozapaitis, Algirdas Patackas, filologijos mokslų daktaras, „Vilnijos“ draugijos pirmininkas Kazimieras Garšva, Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų sąjungos atstovas Gasparas Genzbigelis.

Spaudos konferencijoje buvo keliams klausimas apie  nepamatuotų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) radikalų bei Lenkijos politikų reikalavimai Lietuvai atitinka Lietuvos Respublikos  Konstituciją, Lietuvos Valstybinės kalbos, Švietimo  įstatymus,  bei pagrindinės valstybės tautos lūkesčius.

Seimo narys R.Kupčinskas pareiškė, kad konferencija sušaukta, atsižvelgiant į kai kurias Vyriausybės programos nuostatas, pažeidžiančias Lietuvos Respublikos Konstituciją ir į užsienio reikalų ministro viešus pareiškimus prieš vizitą į Lenkiją, kad esą „yra erdvės kompromisui“  dėl gatvių ir vietovardžių rašymo bei dėl Lietuvos piliečių asmenvardžių rašymo dokumentuose nevalstybine kalba. Seimo narys A. Patackas dabartinį Lenkijos politikų spaudimą Lietuvai pavadino kultūriniu imperializmu, susijusiu su teritorinės autonomijos kėslais, kurie kelia grėsmę Lietuvos žemių vientisumui. Jis teigė, kad Lietuvos patirtis „nuo pat Liublino unijos“ rodo, kad savo suverenumo srityje nereikia daryti nuolaidų. Pasak A. Patacko, Lenkų rinkimų akcijos blokavimasis su rusų partijomis ir kiti veiksmai rodo, kad jie vykdo Kremliaus imperialistinę doktriną „įveikti lietuvių-lenkų barjerą“.

Spaudos konferencija | J.Brasiūnaitės nuoptr.

Spaudos konferencija | J.Brasiūnaitės nuoptr.

Gintaras Songaila pranešė, kad pradedami rinkti parašai po reikalavimais valstybės vadovams dėl valstybinės kalbos ir jos teritorinio vientisumo gynimo (reikalavimų raštą galima parsisiųsti iš ČIA). Jis pažymėjo, kad Lenkijos užsienio reikalų ministras net neslepia, kad menamais lenkų tautinės mažumos interesais siekiama naudotis kaip įrankiu, didinant Lenkijos politinę įtaką. G.Songaila pažymėjo, kad tautinių mažumų apsaugos konvencijos 11 straipsnis aiškiai nurodo, jog dvikalbiai užrašai yra įmanomi tik jei tai neprieštarauja šalies teisinei sistemai, o Konstitucinis teismas ir nurodė, kad tokie užrašai prieštarautų Lietuvos Respublikos Konstitucijai, keltų valstybėje sumaištį.

K.Garšva pagrindė, kodėl nėra jokios ne teisinės, nei mokslinės, nei moralinės galimybės  oficialiai įteisinti polonizuotų vietovardžių. Jis taip pat pareiškė, kad dabartinė valstybinės kalbos egzaminų tvarką diskriminuoja daugumą Lietuvos piliečių, nes jų pasiekimai yra vertinami nevienodai, todėl Vyriausybės siūlymas atidėlioti egzaminų suvienodinimą yra nepagrįstas, neatitinka tos tvarkos ir principų, kurie veikia Lenkijoje ir Latvijoje. Mokslininkas išreiškė susirūpinimą dėl Lenkijos politikų mėginimo sužlugdyti lietuvių žurnalo „Aušra“ leidybą, bei A.Baranausko fondo veiklą.

LLKS atstovas G. Genzbigelis, beveik pusę amžiaus gyvenantis Vilniaus rajone papasakojo apie diegiamą „feodalinę santvarką“ dviejuose Lenkų rinkimų akcijos užvaldytuose rajonuose, jis taip pat išreiškė įsitikinimą, kad Lietuvos tarnybos suvoks, kad „visa tai yra nacionalinio saugumo problema“ ir ne tik Lietuvai, bet visam Baltijos regionui.

Seimo narys V.Juozapaitis teigė, kad gal dar nereikia dramatizuoti situacijos, nors  kita vertus, atrodo, kad pleištą tarp Lietuvos ir Lenkijos kala kita valstybė. Anot jo, neatrodo, kad Lenkijos politikai tai suvokia. V. Juozapaitis kreipėsi į valdančiosios daugumos rinkėjus, kviesdamas išreikšti savo nuomonę, ar jų išrinkti politikai, įtraukę Lenkų rinkimų akciją į valdančiąją koaliciją ir tenkindama jų antikonstitucinius reikalavimus, atstovauja savo rinkėjų interesus.

Piketas prie URM | Piketo rengėjų nuotr.

Piketas prie URM | Piketo rengėjų nuotr.

Vykstant spaudos konferencijai 10 val. prie Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjunga surengė piketą dėl Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) bei Lenkijos radikalių diplomatų  spaudimo Lietuvai nevykdyti LR Konstitucijos bei Valstybinės kalbos įstatymo.

Spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos iš Seimo vaizdo įrašas (lrs.lt):

Spaudos konferencijoje buvo perskaitytas kreipimasis į Lietuvos Respublikos vadovybę:

J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimui, Ministrui Pirmininkui,

REIKALAVIMAS ginti Lietuvos Respublikos valstybinę kalbą ir teritorinį vientisumą

Įgyvendinant 2012 m. gruodžio 13 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu Nr. XII-51 patvirtintą Vyriausybės programą, reikalaujame nepažeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Valstybinės kalbos įstatymo:

1) neiškraipyti autentiškų etninių lietuvių žemių vietovardžių ir juos toliau rašyti tik valstybine kalba; neįteisinti polonizuotų ar suslavintų vietovardžių viešosios rašybos;

2) nepažeisti Lietuvos teritorijos vientisumo ir neįteisinti regioninių kalbų oficialaus statuso, paminant kitų piliečių teises; užkirsti kelią teritorinės autonomijos kūrimui ir gatvių pavadinimus rašyti tik valstybine kalba; užtikrinti teismų sprendimų vykdymą dėl neteisėtų nelietuviškų užrašų nukabinimo;

3) nekeisti lietuvių kalbos abėcėlės ir Lietuvos Respublikos piliečių vardus, pavardes dokumentuose – tradicinį Lietuvos kultūros paveldą, ir toliau rašyti valstybine kalba, o pageidaujantiems rašyti ir užsienietiškas formas – nurodyti jas antrame paso puslapyje;

4) nesilpninti lietuvių kalbos mokymo bendrojo ugdymo mokyklose, neatsisakyti lietuvių kalbos valstybinės kalbos egzamino suvienodinimo ir jo neatidėlioti, nes nevienodas lietuvių kalbos vertinimas diskriminuoja ir segreguoja (LR Konstitucijos 29 str.) Lietuvos Respublikos piliečius;

5) nepaversti lietuvių, t.y. valstybinės kalbos statuso derybų objektu dvišaliuose Lietuvos ir Lenkijos santykiuose; siekti, kad Lenkija pripažintų prieškarinę rytų Lietuvos okupaciją neteisėta ir atsiprašytų dėl prievartinės polonizacijos; siekiant pasitikėjimo dvišaliuose santykiuose, būtina teisingai įvertinti  prieškarinį konfliktą, agresiją, ultimatumą.

6) nutraukti vadinamosios Lenko kortos dalinimą Lietuvos Respublikos piliečiams, susiejant juos su lojalumu Lenkijai; siekiant gerų tarpvalstybinių santykių su Lenkija, iškelti sąlygą, kad būtų nutrauktas jos politikų vykdomas Lietuvos šmeižimas ir dezinformacija, o taip pat galiojančios Lenkijos ir Lietuvos sutarties laužymas, kai Lenkijos valdžia skatina lenkų tautinę bendriją Lietuvoje pažeisti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus.

_________________________________________
Parsisiųsti kreipimosi raštą (pasirašymui) (doc).

Galima pasirašyt ir internetinę peticiją:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė