Č. Iškauskas. Ar iškeisime dujas į nepriklausomybę? (pirmadienio mintys) (9)

Česlovas Iškauskas | Iskauskas.lt nuotr.

Česlovas Iškauskas | Iskauskas.lt nuotr.

Hiperbolizacija – meninės raiškos priemonė, kai, norint sustiprinti įspūdį, kas nors padidinama, pasakoma perdėtai. Šią literatūrologijos išmintį mums kalė į galvą vidurinėje ir aukštojoje mokykloje, todėl ja, gal kiek perdėtai, pasinaudoju ir šiuo atveju. O tas atvejis neeilinis: naujoji Lietuvos kairiojo centro dauguma linksta į slaptas derybas su Rusijos valstybiniu koncernu, kad šis nuleistų Lietuvai parduodamų dujų kainą ir ją sulygintų bent su kitų Baltijos šalių mokama suma. O ką mainais?

***

Apie slaptumą.

Yra toks lakus posakis: drumstame vandenyje velniai veisiasi. Premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, kad vykstančios derybos su „Gazpromo“ atstovais yra slaptos, tačiau esą to slaptumo pageidavo patys rusai. Opozicijos žiniomis, paskutiniame susitikime be Energetikos ministerijos, „Gazpromo“ atstovų dalyvavo ir Europos Komisijos pareigūnai. Tad kokia prasmė buvo slėpti jo turinį?  Kitaip sakant, jeigu paslaptį žino dviese (o čia netgi trise), tai anokia ji ir paslaptis…

Bet Vyriausybė ją saugojo keletą dienų, ir tik paskui A.Butkevičius žurnalistams buvo priverstas pripažinti, kad Energetikos ministerijos pranešimas apie derybas žiniasklaidai buvo parengtas. Bet, matyt, ilgokai gulėjo stalčiuje, nes nežinota, kaip reaguos Vyriausybė…

Kodėl svečiams iš Maskvos prireikė tokio slaptumo, su kuriuo sutiko ir Vilnius, ir Briuselis? „Aš šituose klausimuose nedalyvauju ir neturiu informacijos“, – supykintas įkyrių žurnalistų penktadienį sakė A.Butkevičius. Bet premjeras TV3 laidai „Savaitės komentarai“ aiškino taip: „Pagrindinis, kiek žinau, pokalbis vyko, nes artėjo laikas, kai reikia pasirašyti naują dujų tiekimo sutartį ir nustatyti naują formulę, pagal kurią bus skaičiuojama dujų kaina“. Bet kas čia slapto? Ukraina ir Baltarusija kasmet, artėjant metų pabaigai, kariauja dujų karus su Maskva, ir apie šias batalijas žino visas pasaulis (ar ne dėl slapto sandorio nukentėjo buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko?).

Matyt, šuo pakastas kitur.

***

Apie baimes.

„Aš manau, kad būtų geras tikslas, jei būtų pasiekta, kad dujų kaina būtų tokia Lietuvai taikoma kaip Latvijai ir Estijai. Dėl to, kad dujotiekis, kuris praeina į Kaliningrado sritį, eina per Lietuvą. Galima gal diskutuoti dėl tarifų transportavimo. Žinote, spėlioti čia mes galime daug ką“, – penktadienį Vyriausybėje žurnalistams miglotai kalbėjo A.Butkevičius. Jis anksčiau yra minėjęs, kad iš vienintelio dujų tiekėjo – Rusijos dujų koncerno “Gazprom” gamtines dujas importuojanti Lietuva norėtų maždaug penktadaliu pigesnių dujų.

O ko nori „Gazpromas“?

Kaip skelbė agentūra BNS, „Gazpromas” mėgina įsiūlyti naujas derybas Lietuvai „dėl viso santykių paketo” ir siekia, kad už dujų kainų nuolaidas Lietuva atsisakytų dujų sektoriaus reformos, atitinkančios Trečiojo ES energetikos paketo nuostatas, sudarytų ilgalaikę tiekimo sutartį, taip pat atšauktų Stokholmo arbitražui pateiktą maždaug 5 mlrd. litų vertės ieškinį. Mat, Europos Komisija šiuo metu atlieka tyrimą dėl „Gazpromo“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje. Be kita ko, įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas klientams.

Tuo tarpu Lietuva mano, kad „Gazpromas“ šaliai, kuri pirmoji iš Baltijos šalių įgyvendina Trečiąjį ES energetikos paketą ir iki 2014 m. pabaigos ketina visiškai atskirti Rusijos koncerno iš dalies valdomų „Lietuvos dujų“ veiklas, taiko diskriminacinę dujų kainą, kuri yra didžiausia ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje ES.

Sėkmingų derybų precedentas yra: pernai „Gazpromas“ susitarė su Lenkijos dujų kompanija PGNiG dėl 15 proc. mažesnės dujų kainos Lenkijai. Teigiama, kad „Gazpromas“ tai padarė spaudžiamas ES.

Lietuvos energetikos ekspertai teigia, kad „Gazprom“ labiausiai bijo Trečiojo energetikos paketo, pagal kurį dujų perdavimo vamzdynai būtų atimti iš „Gazprom“ kontroliuojamos bendrovės „Lietuvos dujos“ (Lietuvos Vyriausybė čia turi 17,7 proc. akcijų). Pagal planą, atėmus magistralinio vamzdyno valdymą, po metų ar dviejų juo pradėtų tekėti „Gazpromo“ konkurentės – suskystintos dujos, atsivežtos per Klaipėdos terminalą, vėliau – galbūt dujos iš pačios Lietuvos skalūnų.

Taigi, vieni ir kiti kažko bijo.

***

Apie teismus.

Kaip Šakių rajono laikraštyje „Draugas“ rašė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentas Mindaugas Petručionis, Lietuva stojo į kovą su „Gazpromu” tarptautiniame Stokholmo arbitraže, pateikusi ieškinį, kurio motyvas paprastas – gauti  1,5 mlrd. eurų kompensaciją už savavališkai pakeistą dujų kainos sudarymo formulę. Bet kol kas esame prašančiojo vaidmenyje.

E.Petručionis pastebi, kad Europai dujas tiekia 4 korporacijos: Norvegijos „Statoil”, Olandijos „Gaz terra”, Alžyro „Sonatrach” ir Rusijos „Gazprom”. Šalys su šiomis kompanijomis pasirašo ilgalaikes sutartis. Dujų kainos skaičiavimo formulėje egzistuoja tiesioginė priklausomybė nuo naftos rinkos kainos. Tai, jog Lietuvai dujų kainą nuo 2004 m. iki šiol išaugo kone 5 kartus, tam tikra prasme yra dėsninga. Visas sąmyšis dėl „Gazpromo” vykdomos politikos kilo vėliau, kai pasikeitė tendencijos dujų rinkose. Kai JAV nustojo importuoti dujas ir perėjo prie skalūninių dujų gavybos ir kai 2009 m. pasaulinė krizė pasiekė Europą, sumažėjo tiek gamtinių dujų paklausa, tiek jų kaina. Antai, Jungtinėje Karalystėje dujos parduodamos maždaug 35 proc. pigiau negu per „Gazpromą” Lietuvai. Tai sąlygoja skirtingos kainų sudarymo alternatyvos. Kol neturime SGDT ar skalūninių dujų gavybos būdų, esame priversti pasirašinėti ilgalaikes sutartis, susietas su kintančiomis naftos kainomis, rašo toliau M.Petručionis, tarsi norėdamas pasakyti, kad nėra pagrindo šiauštis prieš gigantą „Gazpromą“.

Lietuvos prašymu rugsėjį EK pradėjo tyrimą dėl monopolinių „Gazprom” veiksmų. Pasak ES energetikos komisaro Guentherio Oettingerio, 30 proc. kainų disproporcija yra diskriminacinė ir „Gazpromui” gali tekti susimokėti 14,5 mlrd. dolerių baudą už ES taisyklių pažeidimus. Šiam scenarijui pasitvirtinus, galima būtų teigti, jog bene pirmą kartą ES institucijos apgynė bendrą Rytų ir Centrinės Europos interesą kovoje su trečiąja šalimi dėl energetikos išteklių rinkos. Bet iki to dar toli.

***

Apie santykius.

Slaptos derybos su „Gazpromu“ staiga išsiliejo į bendrų Rusijos ir Lietuvos santykių paletę. Vos atėjusi į valdžią kairiojo centro dauguma pareiškė, kad dabar jos žvilgsniai bus nukreipti į Rytus. Kitaip sakant, santykiams su Rusija bus teikiamas prioritetas. Ir štai 15 minučių trukęs Lietuvos bei Rusijos užsienio reikalų ministrų L.Linkevičiaus ir S.Lavrovo susitikimas Miunchene tapo bandymu nuspausti santykių „perkrovimo“ mygtuką.

Ar tai įvyks, dar nežinia, bet susitikime buvo paliestas ir Trečiojo energetikos paketo likimas. Maskvos aiškiai netenkina Lietuvos ir ES ketinimai atskirti dujų tiekėją nuo gamintojo. Vladimiras Putinas, dar būdamas Rusijos premjeru, Lietuvos poziciją „Gazpromo“ atžvilgiu pavadino „grobikiška“. Dabar Vilnius ketina dujų kainas sieti su supaprastintu keleivių ir krovinių bei dujų tranzitu į Kaliningrado sritį, o Maskva žada svarstyti Vilniaus protestus dėl šaudmenų utilizavimo netoli Lietuvos sienos.

Žodžiu, dviejų kaimyninių valstybių santykiai susipina į painų kamuolį, o jį išnarplioti būtina visą laiką jaučiant nemalonų dujų kvapą. Beje, „Gazpromas“ jau mojuoja dar viena korta: jis Lietuvai gali pareikšti milijardines pretenzijas už nesuvartotas dujas (Ukrainai tokios pretenzijos siekia 7 mlrd. dolerių). Štai kaip Vilnius verčiamas daryti nuolaidų.

***

Žinoma, nėra pagrindo netikėti gerais valdančiosios daugumos ketinimais, bet, kaip sakoma, gerais norais ir kelias į pragarą grįstas… Klausimas kitas: ką Lietuva paaukos sunkiose derybose su patyrusiais „Gazpromo“ banginiais? Šiek tiek sutirštinau spalvas, klausimo forma teigdamas, jog rusiškos dujos bus mainais į mūsų nepriklausomybę. Tačiau energetinė nepriklausomybė, ekonominis savarankiškumas, atvirumas visuomenei  – ar ne pagrindas išsaugoti demokratinę laisvą Lietuvą? Retorinis klausimas? Ne, tai net ne klausimas, o turėtų būti tvirtas kiekvieno valstybės piliečio įsitikinimas.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. Nepolitikas:

  „Šiek tiek sutirštinau spalvas, klausimo forma teigdamas, jog rusiškos dujos bus mainais į mūsų nepriklausomybę.“- Vietoj baltos, užtepiau juodą spalvą, ar yra sutirštinimas? LR Konstitucijoje tokiems asilam yra parašyta: „Lietuvos Respublikos Konstitucijos sudedamąja dalimi yra: 1992 m. birželio 8 d. Konstitucinis aktas “Dėl Lietuvos Respublikos nesijungimo į postsovietines Rytų sąjungas”. Toliau : „Tačiau energetinė nepriklausomybė“, bet aplamai „energetinės nepriklausomybės“ būti negali, reikia žinoti fiziką ir elektrotechniką, bei elektros tiekimo saugumo užtikrinimas(dažnumas, fazių balansą, apkrovos užtikrinimas ir t.t.)! Gali būti tik energetinis savarankiškumas ir tiek. Nėra pas mus ir „ekonominio savarankiškumo“ – viska reguliuoja ES direktyvos. Neturime ir „politinio“ savarankiškumo, tai patvirtino ir derybų faktas : „ su „Gazpromo“ dalyvavo ir Europos Komisijos pareigūnai“, t.y. „prižiūrėtojai“. Tai kur ir kaip surasti tą „ nepriklausomą demokratinę laisvą Lietuvą“? Aš manau greit su Lietuva niekas nekalbės, o spręs klausimus tiesiog su ES(kam reikalingas „glūšas“ tarpininkas).

  • Ei tu fizike...?:

   ar pats nebūsit kremliaus klapčiukas… aaa? O kas liečia fiziką ir elektrotechniką, tai man kaip šiek tiek kramčiusiam fizikos ir elektrotechnikos mokslus tamstytės sapaliojimai apie elektros tinklo dirbančio sinchroniškai FAZIŲ BALANSUS – tai NAUJO IŠRADIMO kvapas. Gal galit čia visiems plačiau trumpai išklot ENERGETINĖS SISTEMOS fazių balansą – tiksliau kaip tos elektros tinklo fazės vieningoje energetinėje sistemos IŠSIBALANSUOJA ir KAIP VĖL SUSIBALANSUOJA – neslėpkit savo MOKSLINIO TALENTO IR IŠRADIMO. :-))) Bet atrodo, kad tamstytei kažkas pusrutuliuose išsibalansavę jei taip uoliai visus norit įtikint rusijos ir GAZPROMO laimės, šviesos, laisvės nešimu Lietuvai. :-)))

   • Nepolitikas:

    Matai dūrniams sunku išaiškinti. Todėl siūlau Tau pačiam atlikti eksperimentą: Nukirpk namo įvado „nulį“(liaudiškai „įžeminimą“, ar balansą), palik tik fazės ir …. suskaičiuok kiek ir kokių prietaisų „sudegė“. Supranti, turi būti gana galingą bendra sistemą, ir ne būtinai su Rusiją, gali būti su Lenkiją(Vakarų Jungtis), bet jį niekada nebus „nepriklausomą“, nors generuoti elektros energiją, mes galime visiškai SAVARANKIŠKAI(t.y. nepirkti iš kitu). Tau vaikeli „tamstytei kažkas pusrutuliuose išsibalansavę“, jeigu vaidenasi, kad aš šaukiu į „Gazpromą“. Eik miegoti.

 2. Kažin:

  Šitaip vulgariai klausimas, kaip yra straipsnio pavadinime negali būti keliamas. Nepriklausomybė ir dujos -nebendravardiklinama.

  • tampax'as:

   Vulgariai? O ar ne nuo ekonominės priklausomybės prasideda politinės, valstybinės nepriklausomybės praradimas? Tai ABC, ko daugelis (kaip kažkoks tipo “nepolitikas”) nemato, nenori matyti arba iš prigimties yra politiškai ir tautiškai aklas…

   • Nepolitikas:

    Iš tavo „ABC“ išeina „DCB“. Supranti tu net suvoki, kaip ir Iškauskas, paties žodžio „nepriklausomybė“, kaip ir „priklausomybė“ reikšmės, t.y. „buvimas priežasties ir pasekmės santykyje“. Pvz. priklausomybė narkotikams, alkoholiui, nusikalstomam pasauliui ir t.t. Kada kalbame apie valstybė tai naudojamas „žodis“ – „nepriklausoma“, arba priklausoma ES(kaip Lietuva), arba priklausoma Rusijos Federacijai(kaip Kaliningrado sritys). Arba naudojamas tarptautinis žodis suverenitetas. SUVERENITETAS –( vok. Souveränität, pranc. Souverainete – Aukščiausioji Valdžia) Demokratijos atveju, piliečių teisė savo nuožiūra ir nevaržomai tvarkyti šalies vidaus ir užsienio reikalus; akivaizdu, kad suvereniteto galios negali būti ribotos, kitaip, tai jau nėra suverenitetas, o tik savarankiškumo dalis. (korupcija.puslapiai.lt)

 3. Prusas:

  durneliai nesupranta kad jeigu rusai tikrai pestusi su Lietuva tada nutrauktu bet koki duju, naftos ar kitu prekiu importa-eksporta su Lietuva…visa tai yra pazaidimai konfrontacijos ivaizdziui sukurti…ta beje savo knygoje 1984 aprase Orvelas…ne tik naujakalbe bet ir amzini konfliktai su istorijos perrasymais ir nepastebimu priesu virtimu draugais ir po to vel priesais, po to vel draugais ir taip be galo…

 4. Prusas:

  sis pasaulis yra valdomas psichiskai nesveiku individu save ivardinanciu satanistais…visa kita tik zaidimas pagal ju scenarijus

 5. Ruth:

  Nervas nelaiko,- kaip užkniso vikosių praėjusio tūkstantmečio politologų baisutės apie vis dar beateinantį kri(a)ugerį rusą. Kaip man jie primena bedantę nukaršusią susmirdusią davatką, vis tebesitikinčią, kad va šitas jaunas ir sportiškas kaimynų berniokas tai jau ją dabar tikrai pagaliau išprievartaus. Graudumas tas, kad tos davatkos- tiek nupezusios, jog jau nė nebeprisimena, kaip kraupiai iškrypusiai jas atliberastino ir tebeliberastina išvakarų. Nurimkit česlovai-čekuoliai, jums netiek daug ir beliko, jūsų jaunuomenė tuoj tuoj baigs emigruoti visut visutėlė, o ištuštėjusią teritoriją, kažkada taip išdidžiai vadintą Lietuva, prisijungs kokia nors ESojūzo lenkija. Kuri toj sušiktoj teritorijoje pristatys amerikoniškų priešraketinės gynybos kompleksų, kad dar labiau užspaustų jau ir taip iš visų pusių apsiaustą mešką, kuriai greit gali nebelikt jokių savisaugos pasirinkimų. Jūs ką, rimtai nenutuokiat, ką tie šiaurės atlantai išdarinėja visame pasaulyje ir kurion dabar pusėn blizga jų gobšuoliškos kiauliahamburgerinės naftos-dujųvampyrinės akelės? Tuomet tegaliu jums nemokamai pasiūlyti savo durų rankeną nusišaut, nes nuo šizofreninės paranojos jokių efektyvesnių vaistų už ją, deje, nėra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė