Bernardo Brazdžionio premija įteikta rašytojai Aldonai Ruseckaitei (nuotraukos) (0)

Kauno meras apdovanoja rašytoją A.Ruseckaitę | Kaunas.lt nuotr.

Kauno meras apdovanoja rašytoją A.Ruseckaitę | Kaunas.lt nuotr.

Vasario 4 d. Kauno miesto rotušėje rašytojai Aldonai Ruseckaitei už romaną „Šešėlis JMM“ buvo įteikta Bernardo Brazdžionio premija.

Kauno miesto savivaldybė, didelį dėmesį skirianti menininkams, yra įsteigusi net tris premijas: Poezijos pavasario (ši premija prilygsta Maironio premijai), Kultūros ir meno bei B. Brazdžionio. Be to, kasmet renkamas įsimintiniausias menininkas.

Premijos įteikimo šventės pradžioje aktoriai Virginija Kochanskytė, Petras Venslovas skaitė B. Brazdžionio eiles ir ištraukas iš A. Ruseckaitės knygos „Šešėlis JMM”. Eiles tradiciškai skaitė ir jaunieji skaitovai – A.Smetonos gimnazijos mokiniai. Liaudies ir lietuvių kompozitorių dainas dainavo solistai Liudas Mikalauskas ir Egidijus Bavikinas, jiems akomponavo Virginija Unguraitytė. Po to apie laureatės knygą kalbėjo apdovanojimų komisijos pirmininkas rašytojas Gediminas Jankus.

„Tik antrą kartą skelbiame ir pagerbiame Bernardo Brazdžionio literatūrinės premijos laureatą, o jau matome, kokio atgarsio ir populiarumo ši premija sulaukia kūrėjų, kūrybinių sąjungų ir leidėjų tarpe. Tad rašytojo, Kauno meno kūrėjų asociacijos pirmininko Petro Palilionio idėja, radusi pritarimą miesto vadovų tarpe, tampa reikšminga ne tik Bernardo Brazdžionio pagerbimui, bet ir literatų iškiliems kūriniams“, – kalbėjo G.Jankus.

Pirmuoju šios literatūrinės premijos laureatu tapo Petras Palilionis už knygą „Tautos šauklio aidai. Etiudai apie poetą Bernardą Brazdžionį“. Šį kartą komisijos, kurią sudarė poetas, Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Vidmantas Kiaušas-Elmiškis, poetas, savaitraščio „Nemunas” vyriausiasis redaktorius Viktoras Rudžianskas, poetė Enrika Striogaitė, viena ištikimiausių kultūros puoselėtojų Vida Jasaitytė ir Gediminas Jankus, sprendimu premija buvo skirta A. Ruseckaitei.

Komisijai taip pat buvo pateiktos kitos kandidatūros: Petro Venclovo romanas „Kartybių taurė – iki dugno“, Eugenijaus Ališankos esė ir pastebėjimų knyga „Gatvė tarp dviejų bažnyčių“, Viktorijos Daujotytės literatūrinių įžvalgų rinkinys „Laisvojo mąstymo properšos” ir Tautvydos Marcinkevičiūtės poezija „Greitaeigis laiko liftas“.

„Komisijos narių nuomone, A.Ruseckaitė savo biografiniu romanu „Šešėlis JMM“ atskleidė kitokį, neįprastą, netradicinį didįjį Poetą. Chrestomatinis įvaizdis, panaudojus kruopščiai surinktus ir menkai težinomus ar visai nežinomus gyvenimo faktus, atgyja, tampa žmogišku, artimu, suvokiamu. Tačiau tai nei kiek nesumenkina Poeto reikšmingumo, tos charakteringos detalės, pateiktos su atsakomybe, nežeminant, nesivaikant pigios sensacijos, parodo Poetą prieštaringą, kankinamą vidinio nepasitenkinimo, nerimo, jautrų, pažeidžiamą ir dvejonių apimtą Kūrėją, – kalbėjo komisijos pirmininkas G.Jankus. – A.Ruseckaitė, Maironiui skyrusi ne vieną straipsnį, laišką, esė, studiją, nuolat, daugelį metų kryptingai puoselėjusi Poeto atminimą, nuolat randanti naujų, įsimintinų detalių jo biografijoje, šiame romane panaudojo ir daug archyvinių dokumentų, iki šiol neskelbtų, ir jos rūpesčiu tapusių romano savastimi ir suteikusių netikėtą skambesį.“

„Praėjusiais metais per Lietuvą nuvilnijo Maironio 150 metų jubiliejaus renginiai. Dar kartą buvo prisiminta Maironio kūryba. Šiais metais minėsime 1863 metų sukilimo 150-ąsias metines. Sukilimas patyrė pralaimėjimą, tauta suprato, kad ne tik ginklu ir dalgiais galima kovoti už laisvę. Atgimimo metais kova vyko su Maironio ir B. Brazdžionio dainomis. Šiandien susirinkome pasveikinti laureatę, kuri giliai išanalizavusi Maironio gyvenimą, kūrybą ir palikimą parašė romaną „Šešėlis JMM“, kurį ir komisija, ir miesto taryba pripažino vertą B. Brazdžionio premijos. Aš dėkoju laureatei ne tik už šią knygą, bet ir už renginius, skirtus Maironio jubiliejui“, – B. Brazdžionio premijos laureatę sveikino Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas.

Laureatę pasveikino ir Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vyriausiasis redaktorius Valentinas Sventickas, daugybė bičiulių ir kolegų.

„Turiu pasakyti, kad šie du klasikai – Maironis ir B. Brazdžionis – man yra per didūs, per griežti, jaučiuosi jų šešėlyje. Kartais padeda tik moteriškas lengvabūdiškumas, emocijos ir jausmai. Džiaugiuosi tuo, ką radau. Mane persekiojo Maironio šešėlis. Su juo kalbėjau, diskutavau tol, kol pavyko uždaryti į knygą. Aš keliauju B. Brazdžionio pėdomis, tęsiu muziejaus statuto nuostatus. Nuoširdžiai dėkoju miesto merui, tarybai ne tik už tai, kad įvertino mano pastangas, bet ir už tai, kad nuolat jaučiame paramą kultūrai“, – rotušėje pirmadienį kalbėjo A.Ruseckaitė.

1950 m. Prienų rajone gimusi A.Ruseckaitė Vilniaus Universiteto Kauno humanitariniame fakultete studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą, įgijo filologo kvalifikaciją, lietuvių kalbos ir literatūros dėstytojo specialybę. 1976 m. pradėjo dirbti LSSR literatūros muziejuje (dabartinis Maironio lietuvių literatūros muziejus), nuo 1989 m. vadovauja šiam muziejui. A.Ruseckaitė apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino 2-ojo laipsnio medaliu už nuopelnus lietuviškajai knygai, jos populiarinimui pirmosios lietuviškosios knygos 450 metų sukakties proga. Rašytoja taip pat pelnė Jono Aisčio premiją už poezijos knygą „Bėk, kiele, bėk”. Menininkė taip pat buvo apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Riterio kryžiumi, Kauno miesto Santakos II laipsnio Garbės ženklu ir rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrine premija (už romaną „Marios vandens“).

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė