R. Karbauskis. Chevron gauna už dyką Vakarų Lietuvos žemes (25)

Ramūnas Karbauskis | biografas.lt nuotr.

Ramūnas Karbauskis | biografas.lt nuotr.

Šiandien, vasario 4 d., vykstantys Chevron korporacijos susitikimai su LR Prezidente Dalia Grybauskaite ir Ministru pirmininku Algirdu Butkevičiumi turėtų atskleisti daugiau detalių kaip amerikiečių korporacija ketina įtikinti valdžią leisti jai šeimininkauti Vakarų Lietuvoje.

2013 sausio mėnesį vyko konkursas dėl žemės gelmių naudojimo Šilutės-Tauragės plote, kuriame dalyvavo vienintelė kompanija – UAB „Chevron Exploration & Production Lietuva“. Ji savaime suprantama ir laimėjo konkursą. Šiai kompanijai leista ieškoti ir išgauti skalūnines dujas keliose Tauragės rajono ir Šilutės rajono seniūnijose. Tačiau garsioji Žygaičių seniūnija, kurioje žmonės sukilo prieš skalūninių dujų gavybą, nepatenka į šį plotą. Tauragės rajono Žygaičių seniūnijoje skalūninių dujų paieška užsiima formaliai kita bendrovė – UAB „LL investicjos“. Jos akcijas valdo UAB Tan oil, kurios 51 proc. akcijų valdo tas pats koncernas Chevron. Netoliese, Šilutės rajone dirba dar viena įmonė – UAB „Minijos nafta“. Ji formaliai nepriklauso Chevron, bet kažkodėl šios įmonės darbuotojų ir aukščiau minėtų įmonių darbuotojų pavardės sutampa.

Skalūninių dujų paieška Žygaičių seniūnijoje iš esmės vykdoma be viešai prieinamos Strateginio poveikio aplinkai dokumentacijos. Chevron korporacija per dukterines įmones valdo įmonę „LL investicijos“, kuri dar 2007 m. gavo leidimą tirti ir eksploatuototi žemės gelmes dalyje Tauragės ir Rietavo savivaldybių (vadinamas Rietavo plotas). 2007 metais buvo ieškoma naftos tradiciniais metodais. Tačiau stebuklingu būdu 2007 m. išduotas leidimas tapo pagrindu ieškoti skalūnines dujas dabar.

Per tiek metų iš esmės pasikeitė Europos šalių požiūris į skalūninių dujų išgavimą, dalis valstybių jo atsisakė, kitos ženkliai sugriežtino vandens, dirvožemio, oro taršos aplinkosauginius reikalavimus. ES šiuo metu rengia politikos priemonių planą, kokie turi būti minimalūs aplinkosauginiai standartai skalūninių dujų gavybos metu.

Tuo tarpu Lietuvoje nedarant jokių pakeitimų, remiantis senais, mažiems naftos ištekliams pritaikytais teisės aktais, leidžiama daryti tai, kas visame pasaulyje kelia daugybę aistrų. Lietuvos geologijos tarnyba teisindamasi nurodo, kad prieš 6 metus Rietavo plotui buvo daryta Strateginio poveikio vertinimo ataskaita, kuri, neva, nesulaukė visuomenės dėmesio, o dabar kilęs ažiotažas yra dirbtinis. Tačiau kai Žygaičių kaimo bendruomenė pabandė surasti minėtą Strateginio poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, pasirodė, kad jos nėra ne viename archyve, jos iki šiol viešai niekas nepateikė. Ar kartais nebus taip, kad toje ataskaitoje iš viso nėra žodžio „skalūninės dujos“? Vargu ar apie tokių dujų išgavimo poveikį aplinkai ten iš viso rašoma.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga primena, kad didžiausias pasipriešinimas skalūninių dujų gavybai vyksta ne Europoje, o JAV. Amerikos ūkininkai, mokslininkai, aplinikosauginės organizacijos skelbia šokiruojančius faktus apie šios pramonės daromą žalą jų dirbamai žemei, vandeniui ir gyvūnijai.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė