Prezidentė priima skalūnų dujų žvalgus, žalieji perspėja – neskubėti (10)

D.Grybauskaitė susitinka su „Chevron“ atstovais | lrp.lt nuotr.

D.Grybauskaitė susitinka su „Chevron“ atstovais | lrp.lt nuotr.

Vasario 4 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su tarptautinės energetikos bendrovės „Chevron“ atstovais: „Chevron“ tyrinėjimo ir gamybos prezidentu Europai, Eurazijai ir Vidurio Rytams Džejum Džonsonu (Jay Johnson) ir „Chevron“ poskyriaus Lietuvoje vadovu Gibertu Ankenbaueriu (Gilbert Ankenbauer), kurie pristatė bendrovės patirtį vykdant skalūninių dujų paiešką.

„Kiekvienai valstybei svarbu žinoti savo gamtinius išteklius, energetinius resursus ir galimybes. Lietuvai taip pat būtina ištirti savo žemės gelmes, kad prireikus galėtų jas panaudoti žmonių gerovei kurti“, – sakė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, energetinio savarankiškumo siekiančiai Lietuvai labai svarbu užsitikrinti energetinių šaltinių įvairovę. Todėl jeigu paieška bus efektyvi, skalūnų dujos galėtų tapti dar viena papildoma alternatyva brangioms rusiškoms dujoms.

Pasak Prezidentės, vykdant skalūninių dujų žvalgybą, turi būti laikomasi visų gamtosauginių reikalavimų ir vykdomas aktyvus dialogas su vietos bendruomenėmis. Valstybės vadovės teigimu, šalies žmonėms turi būti pateikiama aiški ir suprantama informacija.

Skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės yra įvardyta vienu iš valstybės politikos prioritetų. Todėl Lietuva ir toliau skatins skalūnų žvalgybą šalyje ir ekonomiškai pagrįstą, su aplinkosaugos principais suderintą skalūnų angliavandenilių gavybą.

Politologas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vicepirmininkas Tomas Tomilinas šiandien kalbėdamas apie skalūnų dujas „Laisvosios bangos“ radijuje sakė, kad pasaulinis šio verslo kontekstas verčia sunerimti. Jis priminė jog JAV komerciniu pagrindu išgaunamos dujos kelia tenykštės visuomenei didelį nerymą.

„Remiantis įvairiais pranešimais, tose teritorijose fiksuojama didesnė tarša. Daugiausiai ūkininkų protestuoja JAV. Lietuvoje yra tik keletas seniūnijų, kurios pradeda užduoti klausimus, kas pas mus vyks, kokios įmonės dirbs, kaip bus laikomasi aplinkosauginių standartų, ką apie tai galvoja mūsų geologai, kokia bus valstybės priežiūra, kas gaus naudą. Šie gyventojų klausimai yra visiškai natūralūs, tačiau atsakymų jie negauna. Lietuvoje netrūksta informacijos, greičiau trūksta atsakymų. Taip pat aš nemanau, jog mūsų buvusi valdžia buvo numačiusi visas įmanomas pasekmes ir daug galvojo apie tai, kaip vyks skalūninių dujų išgavimas Lietuvoje. Jiems nebuvo labai svarbu aplinkosauginė pusė“, – sakė T.Tomilinas.

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad Lietuvos teisinė bazė nėra pritaikyta didelių kiekių naftos ir dujų išgavimo verslui ir galimai taršai. Be to nurodė konkurencijos nebuvimą šioje srityje:

„Trys skirtingos įmonės dirba vakarų Lietuvoje skirtingais pavadinimais, bet visos priklauso tam pačiam koncernui. Mokestinė bazė Lietuvoje, kiek man žinoma, yra viena žemiausių žemės gelmių turtų išgavimui, todėl „Shevron“ „ateina“ labai pigiai“, –„Laisvajai bangai“ sakė T.Tomilinas.

2013 sausio mėnesį vyko konkursas dėl žemės gelmių naudojimo Šilutės-Tauragės plote, kuriame dalyvavo vienintelė kompanija – UAB „Chevron Exploration & Production Lietuva“. Šiai kompanijai leista ieškoti ir išgauti skalūnines dujas keliose Tauragės rajono ir Šilutės rajono seniūnijose.

Parengta pagal lrp.lt ir„Laisvosios bangos“ pranešimus

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė