Tiems, kurie nusprendė apsilankyti soliariume (1)

bodyfeeling-fitness.de nuotr.

bodyfeeling-fitness.de nuotr.

Iki šiol mokslininkai soliariumus ir ultravioletinę spinduliuotę apibūdindavo kaip „galimą kancerogeną“ (vėžio sukėlėją). Maždaug 20 naujų tyrimų rezultatai parodė, kad rizika susirgti odos vėžiu padidėja 75 proc., jeigu asmuo naudojasi soliariumu iki 30 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) soliariumus ir kitus ultravioletinės spinduliuotės šaltinius pripažino neabejotinais vėžio sukėlėjais, tokiais kaip tabakas, ir priskyrė juos aukščiausios kategorijos vėžio rizikos veiksniams.

„Cancer Research UK“ pateikiami duomenys rodo, kad pastarąjį dešimtmetį piktybinės melanomos – tai daugiausia mirčių pareikalaujanti odos vėžio forma – išaugo dvigubai. Kasmet ji diagnozuojama 13 tūkstančių britų, o 2800 tokių pacientų – kainuoja gyvybę.
Lietuvoje kasmet nustatoma beveik 2 tūkst. naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma. Pasaulyje kasmet nuo melanomos miršta 66 tūkst. žmonių.
Kuo daugiau per gyvenimą žmogus gauna ultravioletinių spindulių, tuo didesnė tikimybė susirgti odos vėžiu. Todėl asmenims, jaunesniems nei 18 m., draudžiama naudotis soliariumo paslaugomis, stengiantis sumažinti žalą paaugliams, kurie dažniausiai nejaučia saiko, mėgaudamiesi saulės voniomis. Soliariumo paslaugų teikėjai turi teisę, o kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 18 metų, privalo iš norinčio įsigyti soliariumo paslaugą asmens reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą.

Tyrimų duomenimis, rizika susirgti odos melanoma (odos vėžiu) padidėja net 75 procentais, jeigu yra naudojamasi soliariumais, kurių lempų galiojimo laikas yra pasibaigęs.

Soliariumas kenkia ne tik odai, bet ir akims. Todėl, jeigu deginatės be specialių akinių, rizikuojate susirgti ir akių ligomis. Ultravioletinė radiacija sukelia ragenos ir rainelės uždegimą. Taip pat gali sukelti junginės, akies vidaus bei akies obuolio membranos uždegimus. Per ilgą laiką gali išsivystyti katarakta, nusilpti regėjimas. Per dažnai lankantis soliariume, ant odos gali atsirasti pigmentinių dėmių, plečiasi poros, oda riebėja.

Soliariumų keliami pavojai turėtų būti ypatingai aktualūs tam tikroms žmonių grupėms, kadangi mokslininkai nustatė, jog jiems rizika sulaukti neigiamų pasekmių yra didesnė nei įprastai. Visų pirma, kategoriškai draudžiama į soliariumus eiti nėščiosioms bei tiems žmonėms, kurių oda labai šviesi. Tokio tipo odą turintys žmonės saulėje ne įdega, o nudega, oda stipriai paraudonuoja, ją peršti. Nerekomenduojama soliariumuose lankytis tiems, kurių oda linkusi į pigmentaciją, bei tiems, kurių sutrikusi skydliaukės veikla. Į soliariumą maždaug 14 dienų nederėtų eiti ir tiems, kam buvo atlikta kūno pilingo procedūra, taikyta mezoterapija, daryta kokia nors operacija.

Jeigu vis dėlto nusprendėte apsilankyti soliariume, pasidomėkite, ar jis turi leidimą dirbti, ar nesibaigė jo galiojimo laikas. Kokia forma jums labiau patinka – tokią ir rinkitės, tačiau yra keletas niuansų, kurie turėtų jums padėti apsispręsti. Horizontalūs skirti degintis gulomis. Jų lempos yra vidutinės galios, o poveikis išryškėja po 10–12 seansų (vienas turėtų trukti 15–20 minučių). Vertikalių lempos stipresnės, todėl įdegsite greičiau – užteks 5–6 seansų, trunkančių po 10 minučių. Juose stipresnis oro srautas, todėl ne taip prakaituojama, be to, turi daugiau parametrų. Vienos lempos eksploatavimo laikas – nuo 500 iki 800 valandų. Po to jų efektyvumas silpsta. Patikimi salonai jas keičia laiku, antraip poveikio nebūtų.

Mokslininkai apskaičiavo, kad dešimt soliariumo gulte praleistų minučių odos vėžio riziką padidina dvigubai, palyginti su tuo pačiu laiku vidurdienio saulės atokaitoje Viduržemio jūros pakrantėje.

Pasaulinė sveikatos organizacija, Europos odos vėžio prevencijos bendrija (EUROSKIN), Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija (ICNIRP), kurių išvados yra mokslinių tyrimų ir ilgalaikių stebėjimų rezultatai, nerekomenduoja:

– soliariumu naudotis kosmetikos (dėl grožio) tikslais;
– jaunesniems nei 18 m. asmenims;
– deginantis soliariume, naudoti įdegį skatinančius (stiprinančius) kosmetikos gaminius;
– reklamuojant soliariumų paslaugas, tvirtinti apie jų teigiamą poveikį sveikatai.

Taip pat minėtos organizacijos siūlo sugriežtinti soliariumų teikiamų paslaugų reglamentavimą bei kontrolę.

Nepamirškite:

Prieš naudojimąsi soliariumu būtina pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę.

Deginantis soliariume kūno ir veido oda turi būti švari, nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetinėmis priemonėmis, sausa. Prieš naudojantis soliariumu, rekomenduojama nusiprausti po dušu.

Deginantis soliariume, nerekomenduojama naudoti įdegį skatinančių (stiprinančių) kosmetikos gaminių. Soliariume negalima naudoti kosmetikos gaminių, apsaugančių nuo natūralių saulės spindulių poveikio.

Būtina naudotis apsauginiais akiniais. Apsauginiai akiniai privalo būti pažymėti CE ženklu ir išduodami kiekvienam soliariumo lankytojui.

Deginantis soliariume, moterims rekomenduojama dengti krūtis, tiek vyrams, tiek moterims – genitalijas.

Deginantis soliariume, rekomenduojama dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, nes tatuiruočių dažai gali blukti ar sukelti alerginę reakciją.

Deginimosi soliariume trukmė ir režimas turi būti pasirenkami atsižvelgiant į odos tipą, odos jautrumą, soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir deginimosi režimą. Informacija apie rekomenduojamą deginimosi trukmę ir režimą turi būti pateikta soliariume.

Pirmojo deginimosi soliariume trukmė turi atitikti soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, bet turi būti ne ilgesnė kaip 10 min.

I ir II odos tipo asmenims (jeigu jie vis dėlto nutaria degintis soliariume) būtina iki pusės sumažinti soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą pirmojo deginimosi soliariume seanso trukmę.

Deginimosi soliariume skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus.

Tarp dviejų deginimosi seansų turi būti daroma ne trumpesnė kaip 48 val. pertrauka.

Po deginimosi soliariume negalima tą pačią dieną degintis saulėje.

Odoje atsiradus neišnykstantiems patinimams, bėrimams, žaizdoms arba pigmentiniams apgamams, būtina kreiptis į gydytoją.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė