I.Degutienė ragina A.Butkevičių, vykstant į Lenkiją, neužmiršti tenykščių lietuvių vargų (22)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Prieš Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus kelionę į Lenkiją, Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė atkreipė Vyriausybės vadovo dėmesį į keletą Lenkijos lietuviams pastaruoju metu ypač rūpimų klausimų. Oficialiame kreipimesi I. Degutienė ragina juos aptarti ir pabandyti išspręsti kartu su Lenkijos politikais vizito metu.

Pasak Seimo vicepirmininkės, įstatymuose įtvirtintos teisės tautinėms mažumoms iš esmės yra pakankamos užtikrinti tautinių mažumų galimybes išlaikyti ir puoselėti savo kultūrinę tapatybę. Tačiau su sunkumais susiduriama tuomet, kai reikia šias teises įgyvendinti.

„Teoriškai lietuviams suteikiamos galimybės mokytis gimtąja kalba nuo darželio iki vidurinės mokyklos, tačiau mokyklų finansavimas yra problemiškas ir išskirtinai priklausantis nuo savivaldybės. Štai lietuviška Seinų „Žiburio“ gimnazija nuolat susiduria su finansavimo problemomis. Jei ne Lietuvos parama, šį lietuvybės židinį tektų uždaryti. Dėl nepakankamų lėšų trūksta ir pinigų vadovėliams lietuvių kalba išleisti, mokytojams trūksta metodinės medžiagos. Tai apsunkina ne tik darbą, bet dažnu atveju atbaido ir moksleivius. Reikėtų prisiminti ir tai, kad per dešimt metų Lenkijoje buvo uždaryta pusė lietuviškų mokyklų“, – sako Seimo vicepirmininkė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė.

Lenkijos teisės aktai taip pat numato, kad tautinės mažumos gali turėti spaudos leidinius, televizijos ir radijo laidas savo gimtąja kalba. Visai Lenkijos lietuvių bendruomenei svarbus lietuvių kalba leidžiamas dvisavaitinis žurnalas „Aušra“ susiduria su neišsprendžiamais finansiniais iššūkiais po to, kai Lenkijos administravimo ir skaitmeninimo ministerija priėmė sprendimą, pagal kurį žurnalas turi grąžinti dalį 2011 metams skirtos dotacijos. Toks sprendimas kelia nerimą dar ir dėl to, kad Lenkijos lietuvių bendruomenės žiniomis, iš kitų tautinių mažumų leidinių to nereikalaujama.

TS-LKD frakcijos narė pateikė dar daugiau faktų. Dvi Lenkijos lietuviams svarbias įstaigas – „Lietuvių namus“, kur organizuojamas lietuvių kultūrinis gyvenimas, ir 2005 metais įsteigtą „Žiburio“ mokyklą – administruojantis vyskupo A.Baranausko fondas Seinų miesto savivaldybės sprendimu įpareigotas sumokėti beveik 16 tūkst. Lenkijos zlotų nekilnojamojo turto mokestį už 6 mėnesius. Fondui toks mokestis – nepakeliama našta. Pasak kreipimosi autorės, keistai atrodo, kai mokestis skiriamas ne pelno siekiančiai, tautinės mažumos kultūros ir švietimo puoselėjimu užsiimančiai organizacijai.

„Kreipiuosi į Jus taip pat prašydama, panaudojant Lietuvos Vyriausybės turimus resursus, padėti Lenkijoje gyvenantiems lietuviams. Lietuvių tautinei mažumai priklausančių Lenkijos piliečių nuolat mažėja, tad tiek parlamentiniu, tiek vyriausybiniu lygiu turime sutelkti pastangas, siekdami apsaugoti teisėtus savo tautiečių interesus ir užtikrinti jiems galimybę išlaikyti savo tautinį tapatumą. Santykių su Lenkija „perkrovimo“ politika neturėtų vykti lietuvių, gyvenančių Lenkijoje, teisių ir galimybių sąskaita“, – kreipimesi į A. Butkevičių rašo I. Degutienė.

„Sunku atsikratyti įspūdžio, kad Lenkijos valdžios struktūrų nuolat sudaromi įvairūs sunkumai lietuvių tautinei mažumai yra sąmoninga Lenkijos valstybinė politika. Susidaro įspūdis, kad taip vadinamas mūsų „strateginis partneris“, paskutiniu metu vis aktyviau pradeda veikti pagal jau ne kartą girdėtus kai kurių Lenkijos Seimo narių raginimus – daryti nuolatinį ir kuo stipresnį spaudimą Lietuvai, nes tik tokiu atveju pastaroji, esą, taps sukalbamesnė ir nuolaidesnė Lietuvos lenkų reikalavimams“, – susidariusią padėtį komentavo Alkas.lt redaktorius bei apžvalgininkas Jonas Vaiškūnas

Statistika rodo, kad lietuvių tautinei mažumai priklausančių Lenkijos piliečių skaičius per pastarąjį dešimtmetį mažėja. 2011 m. gyventojų surašymo duomenimis, lietuvių tautinei mažumai priklausančių ir kaip pirmąją – lietuvių – tapatybę nurodančių Lenkijos piliečių buvo 5 tūkstančiai, o 2002 m. – 5,8 tūkstančiai. Vyksta asimiliacija, kuri mažesnėms tautinių mažumų grupėms (o tokiai priskirtina ir lietuvių) sukelia nemažą grėsmę tapatumo išlaikymui.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Kubiliui prieš vykstant į Lenkiją ir ten lankstantis Lietuvos žemių grobikams, vertėtų pažvelgti į šį žemėlapį:

  1979 m. JAV J.Andriaus sudarytas Lietuvių Tautos istorinių žemių žemėlapis.
  Lietuvoj išleistas apie 1990 m.

  http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=42&t=9997

  • Prusas:

   jis tik parodo Lietuviu etniniu zemiu padeti Vytauto laikais po 500 metu krikscioniu okupaciju, etninio valymo ir zudyniu…musu etnines zemes siekia berlyna, maskva, krokuva ir varsuva…visi sie miestai stovi paribyje arba net ir paciose musu Tautos zemese

 2. tikras lietuvis:

  Visai niekam tikusi ta Degutienė – nereikia nieko prašyti, o BŪTINA ATSIIMTI LENKIJOS OKUPUOTAS LIETUVIŲ ŽEMES!

 3. jo:

  Kad tik neatsitiktų taip, kad už tenykščių lietuvių vargų sumažinimą (5 kaimai ir 16 tūkst. zlotų žurnalui) mūsų “strategai” nesutiktų parduoti pietryčių Lietuvą, t.y., neįgyvendintų Lenkijos reikalaujamos vietovardžių polonizacijos ir pavardžių lenkiškos rašybos… O Lenkija už tai kilniai nereikalautų 16 tūkst. zlotų iš žurnalo… Visai realūs mainai, turint omeny mūsų valdžios mužikiškumą ir Lenkijos valdžios įžūlumą.

  • tikras lietuvis:

   Visa tai gali atsitikti, nes nėra kas valdžią presinguotų tais klausimais ir neleistų to “pamiršti”.

  • Būtent – jie jau seniai deklaruoja – nė neprašyti, kad viską ko reikalauja lenkų šovinistai įgyvendins. Lenkija naudoją tvirtą strategiją – paspausti daugiau kur reikia ir nereikia, o paskui – atleisti – kai mūsų LRV, o galiausiai ir LRS baudžiauninkai su viskuo sutiks. Tada visiems bus gerai, kalbės apie paritetą arba apie simetriją.

 4. Vincas:

  Duodu mažylį pirštą nukirsti: Sikorskis Butkę suvystys kaip šiltą vilną ir šitas atidiuos visą Vilniją lenkams iš anksto…

 5. Kažin:

  Degutienė Butkevičiui neprisakė svarbiausio, kad susitikimuose kalbėtų tik lietuviškai arba tais atvejais, kai lenkai kalba angliškai, kalbėtų irgi angliškai.
  Žodžiu, kad nesilenkintų pats ir tuo nelenkintų Lietuvos.

  • Vincas:

   o Butkė moka angliškai? Nejuokinkit, nepalyginsi su Sikorskiu… Tegul geriau lietuviškai, ir tai nemoka išlementi rišlios frazės. Taigi, Vilnijos pardavimas (bent apriorinis) jau užprogramuotas…

   • žiūreivis:

    Nežinau ar moka angliškai, bet kad jo tėvai tarpusavyje (o gal ir jis pats vaikystėje) kalbėjo “lenkiškai”, tai abejonių nėra. Įsiklausykit, jei kas esat po vendziagolsku šnekant girdėjęs.

 6. Kažin:

  Dėl anglų kalbos Butkevičiaus su Sikorskiu nėra ko lyginti – Sikorskio žmona amerikonė, tai jis gal ir namie angliškai kalba.
  Gi Vilniją Lenkija matys, kaip savo ausis be veidrodžio.
  Apskritai Lenkija į draugystes Lietuvai niekuo nėra reikalinga: ekonomiškai – ne, karine galia – ne, kultūra – ne… Žodžiu, ji mums reikalinga, kaip šuniui penkta koja. Taigi su Lenkija laikytina paprasta, šalta kaiminystė – negali būti jokių užuominų apie Žespospolitos santykių galimybę… Lietuvos lenkinimuise – ne, būtent tai Lenkijai atvirai turi rodyti Lietuvos politikai, tai turėjo pabrėžti ir Degutienė.
  Jokio išmaldos prašymo iš Lenkijos joje gyvenantiems lietuviams negali būti, juos finansuoti turi Lietuva. Ir apskritai jokių kalbų dėl mainų tautinias klausimais su Lenkija negali būti. Vadinami Lietuvos lenkai yrai teisėtai Lietuvos žinioje, kai lietuviai Lenkijoje yra jos okupuoti. Tad gyventi lietuviams Lenkijoje Lietuva turi padėti, kaip okupuotai tautiečių daliai. Nelygintinais tautiniais dalykais mainų su Lenkija negali būti, būtent tokį principą Butkevičius ir privalėtų rodyti Lenkijoje, o ne išmaldos savo tautiečiams maldauti ar dėl kokių mainų dėl jų tartis.
  Beje, Butkevičius, kaip galima spręsti iš to, kad jis neseniai buvo suklaidintas jo teisininkų nekvalifikuotų aiškinimų, jų gerų neturi, tad nenuostabu, kad pareigas jam vykstant į Lenkiją ėmėsi priminti Degutienė, na ir man gal todėl tai parūpo…

 7. Lietuvos pretenzijų Lenkijai
  KATALOGAS

  1. Lenkija 1228-04-23 pakviečia Kryžiuočių ordiną kovoti prieš baltų gentis Lenkijos naudai. Buvo sunaikinti prūsai ir vakariniai jotvingiai (dzūkai). Pamario, Varmės-Mozūrų ir Palenkės vaivadijos yra baltų etnografinės žemės. Šių žemių gražinimo Lietuvai klausimas.
  2. Lietuvių ir prūsų kalba turi būti rašomi vieši užrašai visoje Pamario, Varmės-Mozūrų ir Palenkės vaivadijų teritorijose.
  3. Lenkija 1430 metais pavagia LDK Vytauto karališką karūną, 1931 metais ir pačius LDK Vytauto palaikus iš Vilniaus Katedros.
  4. Lenkija 1569 metais atima iš LDK Palenkę ir Ukrainą – Liublino unija prievartą įjungia Lietuvą į dviejų valstybių sąjungą;
  5. Lenkija 1791-05-03 savo konstitucijoje įsirašo, kad LDK nebėra nepriklausoma valstybė, o tampa viena iš Lenkijos provincijų – faktiškai tai yra pirmasis oficialus Lietuvos valstybės likvidavimo dokumentas. Vėliau, 1791-10-20 Lietuvą šias nuostatas ištaiso ir ATSTATO savo valstybės nepriklausomybę;
  6. Masinė lietuvių polonizacija LDK žemėse XV – XIX amžiuose ir 1920-1939 metais.
  7. Suvalkų sutarties sulaužymas 1920m. spalį ir Vilniaus krašto okupacija ir smurtas prieš žmones, save laikiusius lietuviais Vilniaus krašte 1920-1939m.
  8. Antrojo pasaulinio karo metu “Armija krajova” Vokietijos okupuotoje Lietuvos teritorijoje žudė lietuvių tautybės civilius asmenis vien dėl to, kad jie buvo lietuviai.
  9. …
  10. …

  Su Lenkija normalūs santykiai ir strateginė partnerystė, kai:
  1. Lenkija gražins Lietuvai užgrobtas baltų etnines žemes – dabartinės Pamario, Varmės-Mozūrų ir Palenkės vaivadijos Lenkijoje;
  2. Kai bus baigtas Lenkijos pradėtas 1920 metais karas prieš Lietuvą ir kaip minimum bus išvesta Lenkijos okupacinė armija iš Augustavo ir Suvalkų – Lietuvos valstybės teritorijos;
  3. Kai Lenkija sumokės Lietuvai Prūsų kalbos atkūrimo išlaidas;
  4. Kai bus depolonizuotos lietuviškos etninės žemės dabartinėje Baltarusijos teritorijoje – kurias sulenkino kunigai lenkai iš Lenkijos, tam tikslui turėdami suderinimą su popiežiumi Romoje. Depolonizacijos išlaidas turi apmokėti Lenkija kartu su Vatikanu;
  5. Kai Lenkija apmokės depolonizacijos išlaidas Lietuvoje – sulenkintų lietuviškų pavardžių originalo atkūrimą (naujų asmens tapatybės dokumentų išdavimo išlaidos).

  • Prusas:

   Lietuva iki lenku ir ceku okupaciju buvo visa Pamare, visas Uzvyslis, visa Palenke, tad nematau reikalo atsiimti tik dali siapus Vyslos esanciu musu zemiu, visi lenku issigimeliai turi grizti namo i krokuva ir sandzermieza…mozurai tai ne tauta ir ne zeme, o lenku okupuotos Lietuvos zemes…nera ne pedos lenku zemes siapus Vyslos

 8. Prusas:

  ”Lietuvių ir prūsų kalba” nera tokiu savoku 1200 metais jos atsiranda tik 14 amziuje po 100 metu Prusu krasto okupacijos, tas pats ir su Kursu bei Zemgala…vokieciu uzrasyta lietuviu kalba labai graziai pasirodo lietuviu vardu ir pavardziu rasyme 1400 metu kariniu ordino keliu aprasymuose…visi lietuviu vardai siaubingai iskraipyti bet dar atsekama ju lietuviska prasme ir jie nesiskiria ne per nago juodyma nei nuo Prusijos etniniu gyventoju nei nuo Zemaitijos nei nuo Kurso, o vienas tu laiku keliautojas netgi pabrezia kad zemaiciai gyvena ne tik Zemaitijoje bet ir Kurse bei visoje Prusijoje vietiniai gyventojai yra ZEMAICIAI, KURIE NUO AUKSTAICIU SKIRIASI TIK TUO KAD GYVENA AUKSTAITIJOJE KUR IR SUSIKURE LIETUVIU GENCIU VALSTYBES CENTRAS

 9. Prusas:

  niekas nieko neparduoda, o sudlenkiai (slektos, ponai, lenkai, bajorai, puslenkiai, mankurtai) tiesiog atkure baudziava ir jiems TAUTA neegzistuoja kaip jau neegzistavo nuo pat 1386 metu

 10. Prusas:

  1991 metais Lietuviu Tauta nusimete tik ruskiu okupanta, SANTVARKOS NIEKAS NET NEMANE KEISTI, TACIAU PARAZITAI LANDZVERGERERIAI UZGROBE VALDZIA KGB PADEDANT PANAIKINO IR SOCIALINI TEISINGUMA BEI ATKURE SUDPONIU BAUDZIAVA!!!! UZ TAI JIEMS VISIEMS TEVYNE ISAKO IVYKDYTI MIRTIES BAUSME, TA PADARYTI TURI KIEKVIENAS LIETUVIS KURIS GALI PANESTI GINKLA, O LABIAUSIAI KAREIVIAI IR POLICININKAI BEI SAVANORIAI

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė