Nuo 2015 m. NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvaus Vengrija (4)

Kam.lt, A.Pliadžio nuotr.

Kam.lt, A.Pliadžio nuotr.

Sausio 16 d. krašto apsaugos ministras Juozas Olekas su į Lietuvą atvykusiu Vengrijos gynybos ministru dr. Čaba Hendė (Csaba Hende) aptarė aktualiausius Lietuvai ir Vengrijai saugumo ir gynybos klausimus.

Pasak krašto apsaugos ministro J.Oleko, Lietuvą ir Vengriją sieja bendra istorija, panaši patirtis dalyvaujant NATO operacijose, iniciatyvose ir projektuose bei sutampantis požiūris į daugelį saugumo ir gynybos klausimų.

„Su dideliu džiaugsmu sutikome žinią apie Vengrijos ryžtą prisidėti prie NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse pradedant nuo 2015 m. Ši misija yra vienas ryškiausių sąjungininkų solidarumo pavyzdžių, todėl malonu, kad vis daugiau naujų sąjungininkų valstybių įsitraukia į šią misiją,“ – sakė krašto apsaugos ministras J.Olekas.

Vengrijos gynybos ministras Č.Hende pabrėžė, kad sprendimas dalyvauti NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse yra labai svarbus ir jiems patiems, nes šalis dar nėra turėjusi tokios patirties per visą Vengrijos kariuomenės istoriją. Vengrijos gynybos ministras taip pat padėkojo Baltijos šalims už priimančiosios šalies paramos atvykstantiems kontingentams didinimą.

Susitikime aptartas ir šalių bendradarbiavimas rengiant karines pratybas. „Esame dėkingi Vengrijai ir už mums reikšmingą paramą organizuojant šį rudenį Baltijos šalyse ir Lenkijoje vyksiančias NATO 5 –ojo straipsnio scenarijų rengiamas pratybas „Steadfast Jazz“. Pasak J.Oleko, svarbu rengti reguliarias didelio masto pratybas, kurios kartais vyktų ir mūsų regione ir kurios yra būtinos siekiant išlaikyti sąjungininkų sąveikumą ir pasirengimą galimiems nenumatytiems atvejams. Ministras Č.Hende teigė, kad dalyvavimas ir rengimasis 5-ojo straipsnio – kolektyvinės gynybos – operacijoms yra labai svarbus ir pačių Aljanso narių patirčiai.

Aptariant Lietuvos ir Vengrijos karių dalyvavimą tarptautinėse operacijoje, ministras J.Olekas teigė, kad Afganistanas ir toliau išlieka svarbiu klausimu visų sąjungininkų darbotvarkėje. „Su kolega pasidalijome dalyvavimo Afganistane patirtimi ir ateities planais,“ – sakė J.Olekas. Vengrijos gynybos ministras pabrėžė, kad Lietuvos ir Vengrijos požiūris šiuo klausimu ir patirtis Afganistane yra labai panašūs.

Krašto apsaugos ministras pristatė ir Lietuvos pasiekimus ir planus plėtojant NATO energetinio saugumo centrą. Vengrijos gynybos ministras pabrėžė šio centro svarbą bei naudą ir sakė, artimiausioje ateityje Vengrija prisidės prie šios institucijos veiklos.

Krašto apsaugos ministras pristatė ir Lietuvos pasiekimus ir planus plėtojant NATO energetinio saugumo centrą. Vengrijos gynybos ministras pabrėžė šio centro svarbą bei naudą ir sakė, kad artimiausioje ateityje Vengrija svarstys dalyvavimą šios institucijos.

Juozas Olekas ir Čaba Hendė | urm.lt, A.Pliadžio nuotr.

Juozas Olekas ir Čaba Hendė | urm.lt, A.Pliadžio nuotr.

Susitikime Vengrijos gynybos ministrui buvo pristatyti ir Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Taryboje 2013 m. II pusmetį prioritetai – Rytų kaimynystės ir energetinio saugumo klausimai. Vengrijos gynybos ministras pabrėžė, kad šie prioritetai atitinka Vengrijos interesus, o ypač – Moldovos įtraukimas į europinę darbotvarkę, nes ji yra Vengrijos strateginė partnerė. Ministras Č.Hende sakė, kad energetinis saugumas yra ir Vengrijos saugumo darbotvarkės prioritetas.

Vengrijos ministras sutiko priimti Lietuvos ekspertus stažuotei Vengrijoje Oro gynybos sistemos kūrimo klausimais, domėjosi Baltijos valstybių bendrų įsigijimų projektais.

Po susitikimo Krašto apsaugos ministerijoje Vengrijos gynybos ministras lankėsi NATO energetinio saugumo centre Vilniuje, vėliau Antakalnio kapinėse dalyvavo Laivės gynėjų pagerbimo ceremonijoje.

Taip pat numatytas Vengrijos gynybos ministro apsilankymas Seime ir susitikimas su Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Artūru Paulausku, taip pat planuojamas apsilankymas Užsienio reikalų ministerijoje ir susitikimas su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi.

Lietuva ir Vengrija gynybos srityje bendradarbiauja pagal 1997 m. pasirašytą susitarimą dėl dvišalių kontaktų ir bendradarbiavimo gynybos srityje. Lietuvos kariai Vengrijoje yra mokęsi kalbų, dalyvavo karinių stebėtojų ir kt. kursuose. Iki 2004 m. Vengrija dalijosi savo patirtimi su Lietuva derybų su NATO, dokumentų rengimo, kariuomenės pertvarkymo pagal NATO standartus klausimais. 2005 m. Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono Vandens valymo vienetas kartu su Vengrijos logistikos vienetu budėjo 4-oje NATO greitojo reagavimo pajėgų (NRF) pamainoje. Pastarąjį kartą Vengrijos gynybos ministras Lietuvoje lankėsi 2005 metais.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė