Kas atrems „resovietizacijos“ grėsmę? (10)

Tomas Donilonas | wikipedia.org nuotr.

Tomas Donilonas | wikipedia.org nuotr.

Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis, nurodydamas į Rusijos radijo stoties „Golos Rossii“ bangomis nuskambėjusią žinią, esą, JAV nesipriešintų Maskvos troškimui resovietizuoti jos „artimąjį užsienį“, paprašė ES komisaro Štefano Fiulės (Štefan Fülle) pasidalinti savo turimomis žiniomis šiuo klausimu.

Šiandien, Europos parlamento ES plėtros ir Rytų kaimynystės politikos darbo grupės posėdyje V.Landsbergis komisarui, atsakingam už Europos Sąjungos Plėtros ir Europos kaimynystės politiką, pateikė tokį klausimą:

„Pagal 01.14 spaudos pranešimą („Golos Rossii“) išrinktasis JAV prezidentas B. Obama yra parengęs laišką V. Putinui su užtikrinimu, kad „JAV nesipriešins Maskvos troškimui resovietizuoti vadinamąjį jos „artimąjį užsienį““. Tai būtų pernelyg baisu ir todėl bemaž neįtikėtina, nors prisimename, kaip išrinkimo siekiantis B. Obama perdavinėjo per D.Medvedevą savo užtikrinimus V. Putinui, kad jei būsiąs išrinktas – padarys „kaip Vladimiras nori“. Todėl klausimas yra. Ar Komisija jau suspėjo susipažinti ir patikrinti informacijos patikimumą, ar formuoja savo poziciją, jeigu Jungtinės Valstijos pasirodytų nepatikimos kaip demokratijos ramstis Vidurio ir Rytų Europoje? Ar Europos Komisija nemėgins to išsiaiškinti Vašingtone dar ligi B. Obamos inauguracijos? Čia šiandien kalbame apie Gruziją, o kaip tik ten, jeigu informacija teisinga, B. Ivanišvilis ir jo išlaikytinių „blokas“ tikriausiai pasitarnaus kaip tokios netrukdomos „resovietizacijos“ įrankis.“

Atsakydamas Europos Komisijos narys Fiulė teigė nesusipažinęs ir negalėjęs patikrinti šios „informacinės nuotekos“. Iš ankstesnių nuostatų jis, esą, ne kartą pabrėžęs, kad Europos Sąjungos politika dėl „Rytų kaimynystės“, jeigu JAV neįsitrauks žymiu mastu, bus daug sunkesnė.

Tačiau, kai V.Landsbergis atsikirsdamas pasiteiravo: „Ar tai reiškia, kad be JAV mes irgi trauksimės atgal?“, komisaras Š. Fiulė trumpai atsakė: „Ne“.

Rusijos žiniasklaidoje jau kurį laiką mirga pranešimai apie tai, kad antrai kadencijai perrinktas JAV prezidentas B.Obama ketina pradėti JAV ir Rusijos santykių „perkrovimą“ ir, kad Obama į Rusiją atsiųs savo emisarą su slapta misija ir laišku V.Putinui dėl JAV ir Rusijos santykių „perkrovimo“.

Teigiama, kad sausio pabaigoje, po B.Obamos inauguracijos, pas V.Putiną atvyks JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Tomas Donilonas su Rusijos prezidentui skirtu slaptu laišku, kuriame bus išdėstyti siūlymai kaip galima normalizuoti santykius tarp abiejų  šalių. Teigiama, kad pagrindinis šio laiško tikslas yra įtikinti Kremlių, kad vadinamas  „perkrovimas“ nėra palaidotas, kaip kai kam gali atrodyti, bet tėra tik laikinai užstrigęs.

Skelbiama esą patikimi JAV diplomatiniai šaltiniai praneša, kad Donilonui perduodant slaptą laišką Putinui dalyvaus Rusijos Federacijos (RF) Saugumo tarybos atstovas Nikolajus Patruševas ir JAV pasiuntinys RF Maiklas Makfolas (Michael McFau). Esą JAV administracija Maskvai siūlys kartu ieškoti įvairių bendradarbiavimo krypčių, o taip pat duos suprasti, kad JAV nesiruošia išstumti Rusijos iš buvusios Sovietų Sąjungos šalių erdvės, mat savo užsienio politikos interesus, Vašingtonas planuoja nukreipti į Kinijos ekspansijos sustabdymą, į pavojus gresiančius iš Artimųjų Rytų ir santykius su ES.

Apie B.Obamos vizitą į Rusiją pradėta kalbėti pernai lapkričio mėnesį, po jo perrinkimo JAV prezidentu. Tada Putinas telefono dar kartą pasveikino savo kolegą ir pakartotinai pakvietė apsilankyti Rusijoje. B.Obama padėkojęs už sveikinimus patvirtino norą vykti į Maskvą, po to kai diplomatiniais kanalais bus susitarta dėl būsimos kelionės sąlygų.

Pasirodo Baltieji Rūmai nelaiko possovietinės erdvės savo užsienio politikos svarbiausiu prioritetu, o ketina pagrindinį dėmesį sutelkti į „Kinijos sulaikymą“, Artimuosius Rytus ir Europą.

„Ir nors pernai metų spalyje JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton (Hillary Clinton)  žadėjo aktyviai priešintis „Rytų Europos ir Centrinės Azijos resovetizacijai“ dabar aiškėja, kad tai tebuvo ponios Klinton asmeninė nuomonė neturinti jokio ryšio su oficialia Baltųjų Rūmų pozicija. Ir tai džiugina“, – rašoma radijo „Golos Rossii“ interneto portale.

O džiaugtis ar liūdėti dėl to Lietuvai paaiškės netrukus, juks santykius su Rusija iš esmės „perkrauti“ žada ir naujoji Lietuvos Seimo vadovybė.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė