Bus tvarkoma Lazdynų Pelėdos tėviškės dvaro sodyba (0)

Paragių dvaras | papile.lt nuotr.

Paragių dvaras | papile.lt nuotr.

„Akmenės krašte mažai išlikusių dvarų, Paragių dvaras mums svarbus dėl savo istorijos, architektūrinės ir kultūrinės vertės,“ – pasirašydamas projekto finansavimo ir administravimo sutartį su VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra kalbėjo Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorius Apolinaras Nicius.

Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Akmenės rajono savivaldybės administracijos projektui, skiriama parama – 890 tūkst. Lt. Projekto metu bus atliekami tvarkomieji statybos darbai išsaugojant Paragių dvaro autentiškumą.

Dvaras pastatytas XVIII amžiaus pabaigoje jam būdinga to laikmečio planinė dvarų struktūra. Dvarų sodybų planinė kompozicija būdavo kuriama peizažinė arba mišri su geometriniais ir peizažiniais elementais. Planinę struktūrą sudaro reprezentacinė, gyvenamoji, rekreacinė, ūkinė ir gamybinė dalys.

Buvęs dvaro savininkas provincijos dailininkas dvarininkas Nikodemas Erazmas Ivanauskas. Tai rašytojų Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės (1867–1926) ir Marijos Ivanauskaitės-Lastauskienės (1872–1957), rašiusių bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu, tėviškė.

Lazdynų Pelėdos muziejus įsteigtas 1966 m. Gyvenamojo namo dalyje ir mansardoje eksponuojamos nuotraukos, knygos ir dokumentai supažindinantys su rašytojų Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės ir Marijos Ivanauskaitės-Lastauskienės, pasirašinėjusių Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu, gyvenimu ir kūryba. Taip pat rodomi išlikę autentiški baldai, senoviniai buities rakandai, rašytojų tėvo – dailininko Nikodemo Ivanausko – paveikslų fotokopijos.

„Bus tvarkomi: pagrindinis pastatas, parko aplinka. Norime platinti ekspoziciją, po atnaujinimo abu namo galai bus naudojami, dabar ekspozicija patalpinta tik viename, svirne taip pat planuojame patalpinti dalį ekspozicijos,“ – sako p. Nicius.

Atlikus Paragių dvaro tvarkybos darbus, šis kultūrinis paveldas išsaugos savo autentiškumą, unikalumą, atvažiuosiantys turistai galės susipažinti su to laikmečio buitimi ir aplinka. Projekto metu bus restauruoti ir sutvarkyti Paragių dvaro pastatai: muziejus, klėtis, pirtis, daržinė taip pat sutvarkyta Paragių dvaro teritorija.

„Visą teritoriją skirsime vasarą vykstantiems menininkų plenerams. Jau ir prieš projektą dvaro sodyba buvo traukos centras. Didelį įspūdį atvykstantiems padaro viduryje laukų esantis senasis dar N. Ivanausko tėvų sodintas parkas, kuris supa dvarą, tai lyg oazė vidury laukų“ – pasakoja p. Nicius.

Muziejuje vyksta kultūrinė, šviečiamoji veikla, edukaciniai užsiėmimai moksleiviams, kasmetinės kūrybinės etnografinės, meninės stovyklos, minimi rašytojų gimtadieniai.

Kiekvienais metais, trečiąjį rugpjūčio savaitgalį, Šiaudinės bažnyčioje vyksta Šv. Roko atlaidai. Prieš atlaidus ir po atlaidų Paragių dvaro sodyboje vyksta tradicinė tarptautinė klojimo teatrų krivūlė.

Rajono savivaldybės administracijos darbuotojų nuomone, sėkmingas projekto įgyvendinimas pagerins Akmenės rajono įvaizdį bei sudarys palankias sąlygas toliau vystyti turizmą šiame regione.

Projektą „Paragių dvaro tvarkyba ir jo pritaikymas turizmo reikmėms“ planuojama užbaigti 2014 m.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė