Nauja stojimo į aukštąsias mokyklas tvarka – neteisėta (0)

Facebook.com nuotr.

Facebook.com nuotr.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) išplėstinė teisėjų kolegija, išnagrinėjusi norminę administracinę bylą pagal Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos prašymą ištirti, ar Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymas (toliau – ministro įsakymas) ir juo patvirtintas Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2014 metais tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) neprieštarauja įstatymams bei vaiko teisėms ir teisėtiems interesams, pripažino minėtą aprašą prieštaraujančiu Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymui bei konstituciniam teisinės valstybės principui.

Pareiškėjas Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga norminėje administracinėje byloje kėlė klausimą, ar 2012 m. rugsėjo 7 d. įsigaliojęs Ministro įsakymas bei juo patvirtintas Tvarkos aprašas nepažeidė Mokslo ir studijų įstatymo 70 straipsnio 1 dalyje įtvirtinto reikalavimo geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarką paskelbti ne vėliau kaip prieš dvejus metus iki atitinkamų studijų metų pradžios. Pareiškėjo prašymą nagrinėjusi LVAT išplėstinė teisėjų kolegija sprendime pažymėjo, jog Mokslo ir studijų įstatyme nurodytas dvejų metų terminas vertintinas kaip minimalus standartas, į kurį orientuodamasi Švietimo ir mokslo ministerija turėjo patvirtinti atitinkamą teisinį reguliavimą. Šis reikalavimas yra skirtas užtikrinti, jog mokiniai, siekiantys įgyvendinti iš Konstitucijos kylančią teisę į nemokamą aukštąjį mokslą, galėtų iš anksto žinoti, ko iš jų bus reikalaujama, kad galėtų veiksmingai gyvendinti minėtąją teisę.

Išnagrinėjęs bylą, LVAT konstatavo, jog įgyvendinant vidurinio ugdymo dvejų metų trukmės programas yra sudaromos realios galimybės besimokantiesiems, atsižvelgiant į jų poreikius ir polinkius, tam tikra apimtimi individualizuoti vidurinio ugdymo turinį, taip užtikrinant kuo geresnį besimokančiųjų pagal vidurinio ugdymo programą asmenų pasirengimą tolimesniam mokymuisi, studijoms ar veiklai. LVAT sprendime akcentuojama, jog siekiant, kad nebūtų pažeisti iš Konstitucijos bei konstitucinio teisinės valstybės principo kylantys imperatyvai, Ministro įsakymas ir juo patvirtintas Tvarkos aprašas turi būti paskelbtas taip, kad būtų užtikrinta reali galimybė siekiantiems stoti atitinkamais metais į aukštąsias mokyklas bei pretenduoti į valstybės finansuojamas studijų vietas, pradėti vidurinio ugdymo programą pagal individualius ugdymo planus, sudarytus mokiniams turint pakankamą informaciją apie pirmenybės į valstybės finansuojamas studijų aukštosiose mokyklose vietas sąlygas.

LVAT sprendime pabrėžė, kad ginčijamas Ministro įsakymas bei juo patvirtintas Tvarkos aprašas buvo paskelbtas pažeidžiant įstatymų nustatytą dvejų metų iki atitinkamų studijų metų pradžios terminą. Be to, šio teisės akto paskelbimas jau prasidėjus atitinkamiems mokslo metams negali būti vertinamas kaip atitinkantis iš Konstitucijos kylantį reikalavimą geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarką paskelbti iš anksto tokiu terminu, kuris būtų pakankamas konstitucinei teisei į nemokamą mokslą valstybinėse aukštosiose mokyklose veiksmingai įgyvendinti.

Atsižvelgusi į išdėstytas aplinkybes LVAT išplėstinė teisėjų kolegija pripažino, kad Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. rugpjūčio 31 d. įsakymas „Dėl Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2014 metais tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir juo patvirtintas Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2014 metais tvarkos aprašas prieštarauja Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 70 straipsnio 1 daliai ir konstituciniam teisinės valstybės principui.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė