Lazdijų krašto muziejaus ekspozicijos pasipildys restauruotomis muziejinėmis vertybėmis (0)

panoramio.com nuotr.

panoramio.com nuotr.

Rugpjūčio–lapkričio mėnesiais Lazdijų krašto muziejuje buvo vykdomas projektas Lazdijų krašto muziejaus eksponatų restauravimas ir pristatymas visuomenei, iš dalies finansuotas LR kultūros ministerijos.

Vykdant šį projektą, buvo restauruotas dievdirbio Antano Sorakos medinio kryžiaus fragmentas – centrinė dalis, kurioje išdrožtas Nukryžiuotasis ir du angelai, pritvirtinti prie lentos. Šis kryžius iki 2011 metų stovėjo Miškinių kaime. Antano Sorakos kūriniai –  unikali lietuvių tautodailės dalis. Rašytojas Romas Sadauskas surinko jau sunykusių dievdirbio A. Sorakos kryžių puošybos fragmentus – skulptūrėles – ir perdavė Lazdijų krašto muziejui. LR kultūros ministerijos, Kultūros rėmimo fondo ir Lazdijų rajono savivaldybės lėšomis šie eksponatai yra restauruoti ir jau puošia muziejaus ekspozicijas.

Nemažas Lazdijų krašto muziejaus rinkinys yra namų darbo rūbai, dėvėti XIX–XX a. pradžioje. Muziejuje saugomas XIX a. pabaigos vyriškas paltas (Dzūkijoje dar vadinamas burka). Jis gautas gana prastos būklės, todėl paltą buvo būtina restauruoti. Šio projekto metu, neužtekus lėšų, atlikti tik prevenciniai eksponato konservavimo darbai. Tikimės, ateityje pavyks restauruoti šį retai muziejų rinkiniuose aptinkamą eksponatą.

Prioritetinės svarbos yra archeologijos radinių konservavimas ir restauravimas, kadangi laiku nesutvirtinus dėl medžiagos substancijos trapumo jie neišvengiamai sunyksta. 2005 metais, vykdant Vainažerio vietovės žvalgomuosius archeologijos tyrimus, buvo surasta nemažai įvairiai datuojamų dirbinių, kurie perduoti Lazdijų krašto muziejui. Dalis rinkinio eksponuojama, o kitą dalį reikėjo restauruoti. Šio projekto metu buvo restauruota geležies pasaga su uknoliais, krosnies durelių dalis, dekoratyvūs vartų apkaustai ir  žemės ūkio padargo dalis. Šiais eksponatais papildyta  Vainažerio dvaro  ekspozicija.

Vykdant projektą, restauruoti ir du istoriniai geležies eksponatai – iškabos, daugiau kaip 50 metų buvusios pritvirtintos prie vieno seniausių Lazdijų pastatų, kuriame tarpukariu veikė bankas, pokariu – taupomoji kasa, antrinių žaliavų supirkimo punktas. Šios geležies iškabos tą ir skelbė. Dabar restauruotos jos puikiai papildys Lazdijų miesto istorijos ekspoziciją.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė