Kviečia J.Budraičio fotografijų paroda „Mano kinas. 1970–1990“ (0)

Juozas Budraitis | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

2012 m. gruodžio 19 d., trečiadienį, 17.30 val. Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto fotografijos galerijoje“ (Gedimino pr. 43, Vilnius) bus atidaryta Juozo Budraičio fotografijų iš kino aikštelių paroda „Mano kinas. 1970 – 1990“.

Žvelgiant į J.Budraičio nuotraukas kuriose įamžinti garsūs kino menininkai, sunku patikėti, kad šių nuotraukų autorius nepuoselėjo jokių fotokūrėjo užmojų ir įamžino matytus žmones tik sau, savo malonumui ir atminimui.

Šitaip fotografuoja Juozas Budraitis (g. 1940) – aktorius, diplomatas, kaip jis pats sako – nesiryžtantis net pretenduoti į fotografo vardą, nors su fotoaparatu dirba-žaidžia-kuria nuo paauglystės. Tai, ką jis fotografavo bręsdamas Švėkšnoje ar studijuodamas teisę Vilniuje, vėliau tarnaudamas kariuomenėje, kol kas yra tik jo paslaptis, supakuota dėžėse. Tačiau, kai teisės studentą kino režisieriai vienas po kito ėmė kviesti filmuotis, jo fotoaparatas atsisuko į filmavimo aikštelėse dirbusius žmones.

Taip Juozo Budraičio fotoarchyve ėmė kauptis režisierių, aktorių, dailininkų, operatorių ir nematomų kino žmonių portretai. Nedidelė dalis jų ir buvo autoriaus atrinkta į parodą „Mano kinas. 1970 -1990“. Šią parodą galima pavadinti keliaujančia paroda, nes Juozo Budraičio fotografijų parodos jau buvo surengtos Maskvoje, Sankt Peterburge, Nižnij Novgorode ir Palangoje.

Laiką, kai kūrė Vytautas Žalakevičius, Raimondas Vabalas, Robertas Verba, Marijonas Giedrys, Arūnas Žebriūnas, Almantas Grikevičius, Algirdas Araminas šiandien prisimename kaip lietuviško kino aukso amžių. Juozo Budraičio nuotraukose – to amžiaus gražiausi atšvaitai. Tuo laiku kino ekranuose švietė Eugenija Pleškytė, Rūta Staliliūnaitė, Eugenija Bajorytė, Vaiva Mainelytė, Eglė Gabrėnaitė, Bronius Babkauskas, Algimantas Masiulis, Regimantas Adomaitis, Laimonas Noreika, Donatas Banionis ir, be abejo, juos fotografavęs Juozas Budraitis. Iš aktoriaus filmavimųsi Rusijos, Estijos, kitose kino aikštelėse – Marina Nejolova, Irina Mirošničenko, Inokentijus Smoktunovskis, Rodionas Nachapetovas, Aleksejus Petrenka, Jevgenijus Leonovas, Lembitas Ulfsakas.

Štai jie – susikaupę ėjimui į kadrą, atsipalaidavę po įtempto darbo. Laimingi, pervargę, įsimylėję ir mylimi. Juozas Budraitis pasakoja, kad niekada neieškojęs įdomesnio rakurso, net nežiūrėdavęs pro fotoaparato „akį”, tik prašydavęs, kad fotografuojamieji pasižiūrėtų į jį.

Dabar jie atsigrįžta iš savo jaunystės. Kai kurie, deja, jau ir iš anapus.

Juozas Budraitis gimė 1940 10 06 Lipinuose, Kelmės r. Nuo 1989 Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, Garbės narys (1997), meno kūrėjo statusas suteiktas 2005. Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys. 1973 baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, 1981 aukštuosius kino režisūros kursus Maskvoje, Rusijoje. Filmuojasi nuo 1961, sukūrė vaidmenų Lietuvos ir užsienio šalių filmuose. 1979 – 89 Kauno dramos teatro aktorius. Nuo 1995 Lietuvos ambasados Rusijos Federacijoje kultūros atašė.

Parodos: surengė individualių parodų Lietuvoje (Vilniuje 2005) ir užsienyje (Maskvoje 1979, 1980, 2008, Kaliningrade 2007, Nižnij Novgorode 2008, visos Rusijoje).

Apdovanojimai: ordino Už nuopelnus Lietuvai Komandoro kryžius (2003), Draugystės ordinas, Rusija, ordinas Už nuopelnus, Ukraina, Juozo Baltrušaičio premija (2007), Garbės ordinas, Rusija (2010), Medalis Už nuopelnus Lietuvos diplomatinėje tarnyboje (2010), ordino Už nuopelnus Lietuvai. Didysis komandoro kryžius (2012),  LR kultūros ministerijos Garbės ženklas Nešk savo šviesą ir tikėk (2012).

Paroda veiks iki 2013 m. sausio 12 d. Parodos atidaryme dalyvaus autorius.

Prospekto fototografijos galerija
Gedimino pr. 43, Vilnius.
Darbo laikas: II – V 12-18 val., VI 12-16 val.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė