Dzūkijos etnokultūrininkai kalbėjo apie dzūkų etnokultūros stiprinimą (0)

Dzūkijos regioninė etninės kultūros globos taryba, savo veiklos klausimų aptarti susirenkanti keletą kartų į metus, šįkart savo išvažiuojamąjį posėdį surengė  žymaus tautodailininko, medžio drožėjo Antano Česnulio sodyboje Naujasodėje.  Varėnos rajonui taryboje atstovauja septyni asmenys. Jos pirmininkė – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos darbuotoja Onutė Drobelienė, sekretorius – Varėnos kultūros centro direktorės pavaduotojas Marius Galinis, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė, Varėnos kultūros centro etnografė Lina Būdienė, socialinių mokslų daktaras Vygandas Čaplikas bei du Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtos rezervato direkcijos atstovai – Kultūros paveldo skyriaus vedėja Dalia Blažulionytė ir Merkinės lankytojų centro vedėjas Algimantas Černiauskas.

Šios tarybos tikslas – įtakoti visapusišką etninės kultūros globą ir plėtrą Dzūkijos regione, laiduojančią savitumo išsaugojimą, tautinio tapatumo ir savimonės stiprinimą.

Tarybos, kurią sudaro atstovai iš aštuonių savivaldybių, posėdžio metu aptarti itin aktualūs tarybos veiklos klausimai bei ateinančių metų veiklos prioritetai. Taryba kitiems metams numatė keturis išvažiuojamuosius posėdžius. Vieną iš jų numatė suorganizuoti Seime su Seimo nariais dzūkais ir aptarti, kaip šie galėtų prisidėti prie Dzūkijos regiono etninės kultūros išsaugojimo. Taryba taip pat nutarė vieną posėdį organizuoti Šalčininkų rajone, kur dzūkų tarmės ir etnokultūros  išsaugojimo klausimas yra itin aktualus, bei Kernavėje.

Posėdžio metu daug diskutuota dėl pagrindinio, Alytuje vyksiančio renginio, skirto Dainavos krašto 750-ties metų sukakčiai paminėti, organizavimo. Buvo nuspręsta organizuoti mokslinę konferenciją bei Dzūkijos regiono savivaldybių etninę kultūrą pristatančią programą.

Kadangi 2013-ieji paskelbti tarmių metais, buvo atkreiptas dėmesys, jog taryba turi itin didelį dėmesį skirti dzūkų tarmei išsaugoti ir kad tai reikia daryti pasitelkiant vaikus ir jaunimą. Buvo sutarta, jog taryba inicijuos įvairius renginius, skirtus dzūkų tarmei puoselėti, Dzūkijos regiono darželiuose ir mokyklose.

Taryba taip pat aptarė klausimus dėl etnografinių regionų ribų žymėjimo, Dzūkijos regiono pristatomojo aprašymo bei Dzūkijos regiono etninės kultūros, bendruomenių etninės veiklos skatinimo, jų vaidmens ir įtakos, saugant regioninį savitumą, stiprinimo klausimus, siūlė į tarybos veiklą įjungti naujus iniciatyvius kultūros puoselėtojus.

Tarybos pirmininkė Onutė Drobelienė informavo, kad taryba, kol kas veikianti visuomeniniais pagrindais, planuoja išleisti leidinį apie Dainavos krašto istoriją „Dainavos klodai“.

Posėdžio dalyviai aptarė ir kitus svarbius kultūros klausimus.

Vėliau dzūkų kultūros puoselėtojai, lydimi sodybos šeimininko, medžio drožėjo  A. Česnulio, apžiūrėjo jo dešimtmetį kurtą skulptūrų ir poilsio parką, kuriame – šimtai unikalių medžio drožinių ar kompozicijų, sukurta unikali Rūpintojėlių siena, kurios akmeninėse nišose yra kaupiami visų Lietuvos meistrų rūpintojėliai, bei kieme stovintis paties šeimininko suręstas vėjo malūnas, kurio keturiuose aukštuose sukauptos autoriaus drožtos skulptūros, atspindinčios visą kūrybos kelią.

Vėliau tarybos nariai lankėsi netoliese esančioje „Storo Romo” kaimo turizmo sodyboje ir apžiūrėjo paties sodybos šeimininko pastangomis įrengtą etnografinį buities muziejų.

Pasak etninės kultūros globos tarybos narės Reginos Svirskienės, apsilankymas ir Antano Česnulio skulptūrų ir poilsio parke, ir „Storo Romo“ kaimo turizmo sodyboje  puikiai įrodo, jog Dzūkija buvo ir tebėra turtinga ir unikaliais kūrėjais, ir dzūkų kultūros puoselėtojais, tad visų svarbiausia, kad visa tai, ką unikalaus ir savito turime, išsaugoti.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė