J.Trinkūnas. Mintys žiemos saulėgrįžoje (44)

Jonas Trinkūnas

Jonas Trinkūnas

Adventas, Kūčios, Kalėdos ir šventvakarių metas tai ištisas papročių ir juos lydinčių išgyvenimų spiečius. Prie kūčių stalo prisimenami praėję metai, žvelgiama į ateinančius metus. Prisimenami protėviai, o šventvakariai žadina mintis ir jausmus. Šio laikotarpio tradicijas dar gerai prisimena mūsų tėvai ir senesni žmonės. Žiemos saulėgrįža laikoma pačiu lietuviškiausiu šventiniu laikotarpiu. Bet tenka pripažinti, jog apie kūčias ir kalėdas šiandien daugiau domimasi ir žinoma tik koks šiose šventėse gaminamas maistas, kuo vaišinsimės susirinkę prie šventinio stalo. O susirinkusiems giminėms ir svečiams pradžiuginti parenkama muzika vis dažniau apsiriboja amerikietiškais „Jingle Bell“.

Iš tiesų, tradicinės mūsų kalėdinės giesmės ir dainos beveik pamirštos, nors jos turi svarbią šventinę reikšmę. Advento metas skirtas apmąstymams ir mūsų senųjų tradicinių giesmių giedojimui arba klausymui. Kalendorinių apeigų dainų I tome (2007) paskelbtos 400 dainos. Šį rinkinį galima priskirti prie lietuviškų šventųjų knygų. Dainynas atveria mūsų tautos pasaulėjautos dvasią, atveria archetipų lobyną, saugantį tautos tapatybę.

Apie mūsų senąją pasaulėžiūrą kartais sakoma, jog tai – gamtos religija. Tuo abejojantiems galima pasiūlyti atsiversti kalėdinių dainų tomą. Jau vien dainų pradžios daug pasako: „Dai, gražus paukštis sakalas“, „Oi gaigale, gaigale sierasis“, „Oi tu bitaite, lelimoj“, „Oi tu voveraite, leliumoj“, „Tai gražus paukštis genelis“ …Ir taip gali versti visą dainyną, kuriame išskaičiuojami visi girios ir laukų gyventojai. Bet šis gyvosios gamtos apgiedojimas tėra simboliai atskleidžiantys žmogaus pasaulį. Šalia gaigalo dainoje pasirodo brolelis, vietoj bitaitės – mergelė ir taip toliau. Taip pat reikšmingi dainų veikėjai – obelėlė ir mergelė. Klausiama „Ko tu stovi, da nežydzi, kalėda, kalėda?“, o toliau apdainuojama mergelė: „Tu mergele, tu jaunoji, ko tu sėdzi, da neteki?“ Šiose giesmėse tokiais simboliais nusakomas žmogaus pasaulis, kuriame yra svarbi santuoka, užtikrinanti pačių žmonių bendruomenės ir gamtos tęstinumą ir vaisingumą.

Šios dainos yra ir meilės dainos. Meilė apima daug didesnę žmogaus pasaulio erdvę, tai matome kalėdinių papročių įvairovėje. Atrodo tarsi visa gamta įsijungtų į stebuklingą vyksmą. Kūčių apeigose dalyvauja ir artimųjų vėlės. Žmogus jautėsi dalimi pasaulio, kuriame gyvybė ir gerovė tiesiogiai priklausiusi nuo protėvių palankumo.

Kūčių paslaptyje dalyvauja visi, kas gyvas. Vaismedžiai būdavo apkabinami ir apvyniojami šiaudų grįžtėmis, juos dar ir papurtydavo, tarsi pažadindami. Gyvuliai pašeriami kūčių valgiais, o ypač šventine kūčia, žinant, kad kūčių naktį gyvuliai kalba. Kūčių vakarą bitės irgi kalba. Avilį reikia pakilnoti ir pastuksenti.

Šiuo metu vyksta tikra magiška sėja. Advente merginos burtaudamos sėdavo apie save kanapes arba aguonas. Pati kūčia gaminama iš įvairių javų grūdų, simbolizuojančių nesibaigiantį gyvenimą. Kūčioje visa šeima būdavo apibarstoma grūdais. Sakomi linkėjimai skiriami ateinantiems metams, jie tarsi sėjami grūdai sudygsta ateityje.

Čia norisi pacituoti senovės kinų išminčių Konfucijų, ypač vertinusį tradicines apeigas ir muziką: „Dainos lavina žmogų, aštrina jo žvilgsnį, stiprina santarvę, išsklaido liūdesį ir nepasitenkinimą. Stebina tų dainų dorumas ir švarumas. Dainos moko ir to, kas arti – pareigos tėvams – ir to, kas toli – pareigos valdovui. Jos suartina mus su paukščiais, žvėrimis, žole ir medžiais“. Ir dar:“ Dainos taurina žmogų, čia nėra pikto, sugadinto mąstymo. Apeigos yra jo ramstis. Muzika tobulina.“

Taip, kaip senovės išminčių skelbtos tiesos, mūsų protėvių tradicijos yra nepavaldžios nei laikui, nei istorijai. Papročiai ir dainos išlaiko amžinumo vertybes. Liaudies dainos nepraranda prasmės būtent todėl, kad jos reikalingos, artimos bei suprantamos ir mūsų laikų žmogui.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Skaitiniai, Šventės, Visi įrašai, Žodžiai sielai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė