Mirė garsiausias indų muzikantas Ravis Šankaras (1920–2012) (video) (2)

Ravis Šankaras | Alkas.lt nuotr.

Ravis Šankaras | Alkas.lt nuotr.

Būdamas 92-ejų, Kalifornijoje mirė vienas garsiausių Indijos muzikantų ir kompozitorių, sitros meistras Ravis Šankaras (Ravi Shankar) (1920–2012). Jis gimė šventame Indijos mieste Varanasyje, jaunystėje drauge su broliu choreografu gastroliavo Indijoje ir Europoje. Nuo 13 metų Ravi pradėjo groti indiškų instrumentų ansamblyje. Gastrolių Europoje metu jis atrado Vakarų klasikinę muziką, džiazą, kiną ir tai jam padarė milžinišką įtaką. 1938 metais jis galutinai metė šokius ir pradėjo mokytis groti sitra pas garsų muzikantą Alaudina Kaną (Allauddin Khan). Po studijų komponavo bei dirbo muzikos laidų redaktoriumi „All India Radio“ Naujajame Delyje.

1956 metais R.Šankaras, grodamas klasikinę indų muziką, išvyko į turą po Europą ir Jungtines Valstijas, kurio metu labai išgarsėjo. Jis mokė groti sitra „The Beatles“ muzikantą Džordžą Harisoną (George Harrison), jie daug koncertavo. Bendradarbiavimas su smuikininku Jehudžiu Menuhinu (Yehudi Menuhin) muzikantams pelnė Grammy už geriausią kamerinės muzikos pasirodymą. Ravi Shankar buvo pirmasis indas, kūręs muziką ne indų filmams, o 1990 metais su garsiu amerikiečių kompozitoriumi Filipu Glasu (Phillip Glass) sukūrė albumą „Passages“. Tačiau labiausiai Indijos legenda garsėjo koncertais sitrai ir orkestrui.

httpv://youtu.be/rALMGj9Hz34

Po sėkmingo dėstytojavimo Niujorke ir Los Andžele, 1970 metais jis ėmė vadovauti indų muzikos fakultetui Kalifornijos menų institute. Daug koncertavo, dalyvavo labdaringuose renginiuose. R.Šankaras buvo garsiosios pianistės ir dainininkės Noros Džons (Nora Jones) tėvas, o drauge su kita savo dukra Anuška (Anoushka) grodavo indiškais instrumentais. 2000-iais jų albumas laimėjo Grammy apdovanojimą Geriausios pasaulio muzikos nominacijoje. Savo atsisveikinimo koncertą 2012 metų lapkričio 4 dieną jis taip pat surengė su savo dukra Anoushka.

httpv://youtu.be/9xB_X9BOAOU

Per visą savo gyvenimą jis pelnė daug apdovanojimų, tarp kurių UNESCO tarptautinės muzikos apdovanojimas (1975), „Polar Music Prize“ (1998), gausybė Azijos kultūrinių ir muzikinių apdovanojimų. Anglijos karalienė Elžbieta II jam suteikė garbės riterio titulą, o garsus džiazo muzikos atlikėjas, saksofonininkas Džonas Koltrainas (John Coltrane) savo sūnų pavadino Raviu Koltrainu (Ravi Coltrane) būtent Ravi Šankaro garbei.

httpv://youtu.be/-KXk_8_8oLY

httpv://youtu.be/KA0yNLZVJvU

httpv://youtu.be/amHjLrUuP_o

Kategorijos: Kultūra, Menas, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė