Panevėžiečiai pristatys albumą, skirtą Vyčio apygardos partizanų istorijai (1)

2012 m. gruodžio 12 d. 14 val. Pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir Sąjūdžio muziejuje įvyks Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ir Panevėžio kraštotyros muziejaus albumo „Kovoję už brangią Tėvynę: Vyčio apygardos partizanų istorija“ pristatymas. Renginyje dalyvaus Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos mokiniai, kurie atliks literatūrinę-muzikinę kompoziciją ,,Padėję galvas už savo tėvynę…“

Panevėžio kraštotyros muziejus išleido jau antrąjį Aukštaitijos partizanų istorijai skirtą leidinį „Kovoję už brangią Tėvynę: Vyčio apygardos partizanų istorija“. 2008 m. Panevėžio kraštotyros muziejuje išleistas leidinys „Kovoję už brangią Tėvynę: Algimanto apygardos partizanų istorija“. Abiejų leidinių pagrindinis rėmėjas – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis.

Vyčio apygarda yra ne tik viena anksčiausiai Lietuvoje įkurtų (1944 m. pabaigoje), bet ir viena ilgiausiai (iki 1953 m.) gyvavusių. Jos pagrindą sudarė Ukmergės ir Panevėžio apskrityse veikę partizanai, priklausė ir dalis Kėdainių krašto partizanų.

Nuo 1947 m. Vyčio apygarda veikė Rytų Lietuvos (Karaliaus Mindaugo) srities sudėtyje, nuo 1949-ųjų vasario priklausė visus partizanus suvienijusiam Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiui (LLKS). Tad neatsitiktinai leidinyje skiriama dėmesio ir LLKS Tarybos Prezidiumo 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos istorinei reikšmei aptarti.

Vyčio apygardos partizanų vadų biografijoms parašyti medžiagą pradėta kaupti dar Atgimimo metais. Bendrauta su partizanų vadų artimaisiais, istoriniai faktai tikslinti archyvuose ir bažnytinėse knygose. Per iškilių kovotojų biografijas siekta atskleisti ir tragiškus jų šeimų likimus, ir svarbiausius Vyčio apygardos įvykius.

Leidinyje aprašomos apygardos istorija sudėtinga, ne į visus klausimus, prabėgus ilgiems sovietų okupacijos dešimtmečiams, įmanoma rasti atsakymus. Neįkainojami partizanų kasdienybės atspindžiai yra knygoje pateikiamos fotografijos. Jos rinktos iš muziejų fondų, archyvų, privačių kolekcijų. Vyčio apygardos partizanų atminimą įamžinančių paminklų fotografijos taip pat publikuojamos leidinyje.

Leidinį galima įsigyti Panevėžio kraštotyros muziejuje, Vasario 16-osios g. 23.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė