Kupiškio technologijos ir verslo mokykla tapo respublikinio konkurso nugalėtoja (0)

Kupiškio miesto savivaldybės nuotr.

Kupiškio miesto savivaldybės nuotr.

Lapkričio pabaigoje Kupiškio technologijos ir verslo mokykla už dalyvavimą Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir Švietimo ir mokslo ministerijos bei Kulinarinio paveldo fondo organizuotame tęstiniame projekte „Lietuvos kulinarinio ir etninio paveldo išsaugojimas ir puoselėjimas“ laimėjo pirmąją vietą Respublikoje.

Kulinarinis paveldas yra svarbi šalies etninės kultūros dalis. Iš kartos į kartą perduodama patirtis ir specialūs įgūdžiai, atkuriamos istoriškai susiformavusios tradicijos palaiko tautos gyvybingumą, parodo pasauliui šalies tautinį veidą. Etninės kultūros ugdymas mokykloje padeda ugdyti asmenybę, turinčią brandžią tautinę savimonę ir savigarbą, mokiniai labiau jaučia pagarbą iš kartos į kartą paveldėtoms vertybėms, todėl vidurinio ugdymo programose vis daugiau vietos skiriama etninei kultūrai.

Projektas vykdytas dviem etapais: iš pradžių, pavasarį, komandos varžėsi pagal etnografinius regionus, o po to regionų nugalėtojai ruošėsi respublikinėms varžytuvėms. Pavasarį Aukštaitijos regione Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos komanda užėmė antrąją vietą ir iškovojo galimybę dalyvauti respublikiniame projekto ture, kuris vyko lapkričio 30 d. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, Vilniuje. Projekto varžytuves sudarė 2 konkursai: prisistatymo-tautosakos ir kulinarijos paveldo konkursas.
Komandos turėjo pasirinkti šeimos šventę ir pirmajai užduočiai paruošti 15–20 min. vaidinimą pasirinkta šeimos šventės tema, o antrajai užduočiai reikėjo pagaminti ir pristatyti ne mažiau kaip tris patiekalus, susijusius su pasirinkta šeimos švente.Kadangi Kupiškio kraštas visoje Lietuvoje žinomas savo vestuvėmis, taigi dėl šeimos šventės pasirinkimo apsispręsti sunku nebuvo – laimėtojai vaidino Kupiškėnų vestuvių epizodą.

Respublikiniame varžytuvių ture dalyvavo 9 profesinių mokyklų komandos iš visos Lietuvos. Dauguma dalyvių, net šešios komandos, buvo pasirinkę tą pačią šeimos šventę – vestuves, tačiau „Kupiškėnų vesėlios“ buvo įvertintos aukščiausiu balu.

Nugalėtojų komanda prisistatymo-tautosakos konkursui pasirinko vaidinti epizodą iš antrosios vestuvių dienos, kai jaunajai rišamas nuometas, šešuras su anyta priima ją į savo namus, teikiamos dovanos iš kraičio skrynios ir stengiamasi pralinksminti jaunąją. Prisistatymas pavyko sklandžiai – nuometas užrištas be priekaištų, nors jaudulys rankas šiek tiek ir virpino, jaunoji buvo sutikta tinkamai, kraičio skrynia atverta ir dovanos išdalytos, jaunąją prajuokinti pavyko, mokinių dainos suskambo tvirtai, muzikanto vaidmenį atliekantis mokinys tinkamai sugrojo visus akordus. Ypatingo susidomėjimo sulaukta dėl nuometo rišimo, anot komisijos narės Gražinos Kadžytės, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto etnologės, dar neteko matyti, kad mokiniai scenoje taip gražiai, sklandžiai ir taisyklingai užrištų jaunosios nuometą, kurio ilgis siekė net devynis metrus.

Per antrąją programos dalį – kulinarijos paveldo konkursą komanda kupiškėnų tarme ir su linksmais Kupiškėnų himno intarpais pristatė nusivežtas vestuvių stalo vaišes: karvojų, varškės sūrį ir kupiškėnų urštą – mėsos patiekalą, kuris šiandien jau beveik pamirštas, tačiau kulinarijos paveldo šaltiniuose dar menamas ir kupiškėnų mokinių rankomis atgaivintas.

Mokinių ir mokytojų darbas bei pastangos buvo įvertintos – už sėkmingą dalyvavimą projekte buvo suteikta pirmoji vieta, už kurią įteikti Švietimo ir mokslo ministro 1 laipsnio diplomai bei padėkos – malonus nudirbto darbo apvainikavimas.

Senovinės kupiškėnų vestuvės išgarsino Kupiškio miesto vardą visoje Lietuvoje, džiugu, kad ir jaunoji karta rado tinkamą būdą prisiliesti prie senųjų Kupiškio krašto tradicijų ir tai jiems irgi lėmė sėkmę!

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė