Į Lietuvos nacionalinio muziejaus Restauravimo centrą pristatyti radiniai, aptikti ežero dugne (nuotraukos) (0)

LNM nuotr.

LNM nuotr.

Lietuvos nacionaliniam muziejui Kultūros paveldo departamentas perdavė archeologinius radinius, rastus viename iš Lietuvos ežerų.

Spalio mėnesį povandeninio nardymo klubo „Diugonis“ narai Gintautas Krakauskas ir Aldas Matiukas iš ežero dugno iškėlė XVI a. pabaigos – XVII a. pradžios kario ginkluotės reikmenis: rapyrą, pistoletą, dvi arkebuzas ir dvi trikampio formos spynas su raktais.

Įvertinę šių unikalių radinių istorinę vertę, narai apie radybas pranešė Kultūros paveldo departamentui, o iškeltus radinius iš karto pristatė į LNM Restauravimo centrą, kuriame jie dabar yra konservuojami.

Lietuvos nacionalinio muziejaus Viduramžių archeologijos skyriaus specialistai, atlikę pirminius tyrimus, nustatė, kad surasti ginklai – pistoletas ir arkebuza su ratukinėmis spynomis, dar vienos arkebuzos vamzdis su dagtinės spynos liekanomis, rapyra su makštimis – reprezentuoja tipišką XVI a. pabaigos – XVII a. pirmos pusės Lietuvos bajorų ginkluotę. Ginklai puošnūs, jų medinės dalys puoštos raižytomis kaulo ar rago plokštelėmis, su XVI a. pabaigai – XVII a. pradžiai charakteringais ornamentais. Vienoje plokštelėje pavaizduota dama, apsivilkusi XVII a. pirmos pusės madai būdinga suknele. Ir kiti rasti ginklai dekoruoti tuo pačiu Šiaurės Europos šalių vėlyvajam renesansui arba ankstyvajam barokui būdingu stiliumi, su spiralėmis ir riestėmis raižytomis kaulo plokštelėmis.

Ilgas buvimas po vandeniu paveikė radinius, iš skirtingų medžiagų pagamintos dalys išliko nevienodai: metalas ir kaulas ar ragas tvirti, vietomis padengti plonu korozijos produktų sluoksniu, medinės dalys, nors minkštos ir trapios, išlaikė savo formą. Prireiks kelerių metų kruopštaus restauratorių darbo, kol radiniai bus tinkamai eksponuoti muziejuje.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė