Dohoje diskutuojama ir Lietuvai svarbiais klausimais (1)

Žemė. NASA nuotr.

Žemė. NASA nuotr.

Antrą savaitę Dohoje, Kataro sostinėje, vykstančioje klimato kaitai skirtoje tarptautinėje konferencijoje, kurią sukvietė Jungtinės Tautos, dalyvaujanti Lietuvos delegacija laikosi bendros suderintos Europos Sąjungos pozicijos.

Pagrindinis tikslas – pasiekti, kad pasaulio valstybės susitartų ir patvirtintų JT bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) Kioto protokolo ir jo priedų pakeitimus, kurie vėliau turės būti ratifikuoti užtikrinant, kad nuo 2013 m. sausio 1 d. įsigaliotų antrasis šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo įsipareigojimų laikotarpis pagal Kioto protokolą. Pirmasis šio protokolo nustatytas įsipareigojimų laikotarpis baigsis jau po kelių savaičių – gruodžio 31 dieną.

Šioje Dohoje vykstančioje 18-ojoje JTBKKK šalių konferencijoje ir 8-ajame Kioto protokolo šalių susitikime dalyvauja beveik 200 pasaulio valstybių atstovai. Pasak Lietuvos delegacijos vadovo, Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriaus Vitalijaus Auglio, derybos dar tik įpusėjo, bet norisi tikėti, kad bus susitarta dėl ratifikuotinų Kioto protokolo bei jo priedų pakeitimų, taip pat ir dėl nustatytosios normos vienetų (NNV) pertekliaus perkėlimo iš pirmojo įsipareigojimų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus laikotarpio (2008–2012 m.) ir subalansuoto naudojimo reguliavimo antruoju įsipareigojimų laikotarpiu (2013–2020 m.).

Mūsų šaliai pastarasis klausimas yra vienas aktualiausių iš Dohoje nagrinėjamų klausimų. Juo Lietuvos delegacijos nariai aktyviai diskutuoja su kitomis Europos Sąjungos šalimis, kad būtų suformuota bendra ES pozicija.

Kitas svarbus klausimas – klimato kaitai švelninti ir prisitaikyti prie jos skirtų priemonių finansavimas besivystančiose šalyse. ES kartu su kitomis partnerėmis derasi dėl ilgalaikio klimato kaitos tarptautinio finansavimo būdų. Lietuva laikosi nuomonės, kad su besivystančiomis šalimis, ypač su ekonomiškai labiau pažengusiomis, turi būti aiškiai susitarta, kad norėdamos gauti finansavimą jos taip pat turės prisidėti prie bendrų klimato kaitos valdymo pastangų.

Dohoje aptariamas ir dar vienas aktualus Lietuvai klausimas – ES pramonės konkurencingumo išsaugojimas. Norint jį išsaugoti siekiama, kad visos išsivysčiusios ir spartaus ekonominio augimo šalys prisiimtų ambicingus ir adekvačius šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo tikslus, atsižvelgdamos į naujojo tarptautinio klimato kaitos valdymo susitarimą, turintį įsigalioti nuo 2020 metų. Kol kas derybos dėl naujos klimato kaitos valdymo teisinės sąrangos dar tik įsibėgėja. Kaip mano Lietuvos delegacijos vadovas Vitalijus Auglys, jeigu šalys nepasieks susitarimo Dohos konferencijos metu, šis klausimas toliau bus nagrinėjamas per 19-ąją JTBKKK šalių konferenciją, kuri vyks, kai ES Tarybai pirmininkaus Lietuva.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė