Lietuvos liaudies buities muziejuje – nauja ekspozicija akliesiems (0)

llbm.lt nuotr.

llbm.lt nuotr.

Lietuvos liaudies buities muziejus Muziejų metų proga visuomenei skyrė prasmingą indėlį – siekdamas Lietuvos kultūros paveldo sukauptus lobius atverti jautrioms lankytojų grupėms, pagal projektą „Prosenelių sodybą regiu širdimi“ parengė pirmąją taktinę ekspoziciją, skirtą lankytojams su regos negalia. Šį projektą finansavo Lietuvos respublikos kultūros ministerija.

Keturių pastatų sodybos ekspozicija sukomponuota ir įrengta taip, kad regos negalią turintys lankytojai galėtų savarankiškai vaikščioti po sodybą, liesti ir kilnoti visus čia esančius eksponatus. Brailio raštu buvo parengti vienos iš gražiausių muziejuje – aukštaičių gatvinio rėžinio kaimo – Tauragnų sodybos pastatų reljefiniai planai ir ekspozicijos aprašai, padėsiantys muziejaus svečiams lengviau orientuotis naujoje erdvėje, suvokti pristatomos Lietuvos kaimo žmonių buities niuansus. Projekto partnerės – Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos nuteistieji pagamino liečiamą sodybos maketą (gyvenamasis namas, tvartas, klojimas, svirnas, šulinys, koplytstulpis). Lytėjimo būdu tiek vaikai, tiek suaugusieji susipažins su pastatų dydžiu, išsidėstymu sodybos teritorijoje.

Siekiant regos negalią turinčius vaikus ir jaunimą sudominti ir supažindinti su prosenelių gyvenimu, buitimi, Lietuvos liaudies buities muziejaus Edukacijų ir renginių skyriaus vedėja Danutė Blaževičienė paruošė edukacinį užsiėmimą „Kūdikystė ir vaikystė senojoje pirkioje“. Liesdami eksponatus, klausydami pasakojimo, vaikai įvedami į senovinę aplinką. Norintys galės pasimatuoti šiaudinę skrybėlę, apsiauti ir patrepsėti vyžomis, klumpėmis ar naginėmis. Nedidukus vaikelius pasups lopšyje, didesni galės pastovėti „stovynėje“.

Edukacinio užsiėmimo dalyviai ne tik klausysis pasakojimo bei lies eksponatus, bet ir įtrauks kitus pojūčius – uoslę, klausą. Juk kaip skirtingai kvepia džiovintos mėtos, rūtos ir medetkos! Programos metu žmonės galės ne tik patirti, kaip Lietuvos kaime buvo švenčiamos vaiko gimtuvės, krikštynos, bet ir pažaisti su senaisiais mediniais žaislais ir paragauti „beržinės košės“. Bus bandoma atsekti, kas nuo senų laikų pasikeitė, ir kas išliko.
Visus minėtus dalykus bus galima pamatyti, paliesti, pajusti ir išbandyti jau ateinančiais metais, kai nuo gegužės 1 d. muziejus atvers duris naujam sezonui. 2013 metų birželio 8 d. Rumšiškių liaudies buities muziejuje vyks dvidešimtoji Katalikiškojo Prano Daunio fondo rengiama Aklųjų maldos diena bei folkloro ansamblių šventė „Čiulbėk, paukštela, čiulbėk“. Jos metu regėjimo negalią turintys žmonės turės gerą progą dalyvauti ne tik minėtuose dviejuose renginiuose, bet ir muziejaus siūlomoje edukacinėje programoje, taip pat galės paliesti naująjį maketą, pasivaikščioti po jiems specialiai pritaikytą sodybą.

Lietuvos liaudies buities muziejus pirmąją reljefinę medžiagą, skirtą akliesiems, išleido jau prieš penkiolika metų. Akliesiems pagal galimybes visada buvo leidžiama liesti muziejaus eksponatus, tačiau iki šiol nebuvo sistemingos orientacijos į neregius. Praėjusiais metais sėkmingai bendradarbiauta su Kauno Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centru. Minėtu projektu Liaudies buities muziejus siekia paskatinti regėjimo negalią turinčius žmones labiau domėtis savo krašto praeitimi, dažniau lankytis pačiame muziejuje.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė