Visuomeninė organizacija ragina Vyriausybę tesėti pažadus (0)

ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“, gruodžio 1-ąją, kovos su ŽIV ir AIDS dieną, kartu su kitomis pasaulio šalimis pasitinka su šūkiu „Tesėkite pažadą dėl ŽIV ir AIDS“.

2010 metais Pasaulio sveikatos organizacija išleido gaires, kuriose pateikė rekomendacijas, kada skirti antiretrovirusinius vaistus nuo ŽIV. Jose nurodyta, jog gydymas turi būti pradėtas, kai žmogaus organizme imuninių ląstelių CD4 skaičius yra mažesnis kaip 350 viename kubiniame milimetre (mm3) kraujo, – tuomet smarkiai padidėja ligonių išgyvenamumas ir sumažėja sergamumas oportunistinėmis ligomis. Mokslo tyrimai rodo, kad žmonės, gydomi antiretrovirusine terapija, dabar gyvena vos metais-dviem trumpiau, nei būtų gyvenę be ligos. Tačiau Lietuvos ligoniams toks gydymas taikomas tik tada, kai pas žmogų šių ląstelių yra mažiau nei 200–350 mm3, o kartais – dar vėliau.

Daug žmonių nežino, jog yra užsikrėtę ŽIV. Lietuvoje dėl šios ligos tiriama pirminės sveikatos priežiūros ar gydymo įstaigose. Jų paslaugos prieinamos tik apsidraudusiems žmonėms. Be to, dažniausiai už tyrimą tenka sumokėti. Nemokamai, anonimiškai ir vos per vieną minutę išsitirti dėl ŽIV mūsų šalyje galima JAV AHF fondo remiamoje asociacijoje „Demetra“ ir pas jos partnerius.

Valstybių valdžios institucijos ne kartą buvo pažadėjusios padaryti prieinamesnį ištyrimą dėl ŽIV ir gydymą, tačiau pažadų netesėjo. Ir Lietuva – ne išimtis. Pavyzdžiui, gydymas pagal PSO rekomendacijas ligoniams turėjo būti prieinamas jau nuo 2012-ųjų sausio, tačiau sprendimas atidėtas.

Nesumažinti mokesčiai ir pagrindinei apsaugos nuo ŽIV priemonei – prezervatyvams. Jei jie kainuotų mažiau, jais galėtų pasinaudoti nepasiturintys žmonės.

Šiuo metu pasaulyje Jungtinių Tautų AIDS programos duomenims, antiretrovirusiniais vaistais gydomi apie pusė asmenų, kuriems tokio gydymo reikia. Lietuvoje Valstybinės ligonių kasos centralizuotai perkamais antiretrovirusiniais vaistais gydomi 236 ligoniai, įkalinimo įstaigose – dar 25. Tuo tarpu kaimyninėje Latvijoje gydoma apie 500, o Estijoje – apie 2000 ligonių.

„Jei Lietuvos vyriausybė ištesėtų šiuos pažadus, daugelio žmonių gyvenimus būtų galima išgelbėti, – tvirtina ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijoje „Demetra“ prezidentė Svetlana Kulšis. – Todėl dar kartą raginame valdžios žmones atsitokėti. Juk nuo šių žmonių sveikatos priklauso ir visos visuomenės sveikata.“

Jungtinių tautų AIDS programa UNAIDS pranešė, kad ryžtinga kova su ŽIV infekcija duoda puikių rezultatų: 2005–2011 metais pasaulyje net ketvirtadaliu sumažėjo mirčių susijusių su AIDS, o per pastaruosius dvejus metus 25 neturtingose ir vidutines pajamas gaunančiose pasaulio šalyse naujai užsikrėtusiųjų ŽIV sumažėjo daugiau kaip per pusę ir net 63 proc. padaugėjo žmonių, kurie gydomi antiretrovirusiniais vaistais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė