Seimo pirmininkas susitiko su kosminių technologijų srityje dirbančiais mokslininkais (0)

Susitikimas | lrs.lt, Ilonos Šilenkovos nuotr.

Susitikimas | lrs.lt, Ilonos Šilenkovos nuotr.

Lapkričio 30 d. Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas susitiko su garsiu išeivijos astrofiziku Kalifornijos technologijų universiteto profesoriumi, NASA Jet Propulsion laboratorijos vyriausiuoju technologu Jonu Žmuidzinu ir Lietuvos mokslininkais plėtojančiais kosmines technologijas mūsų šalyje.

J.Žmuidzinas, atvykęs į Lietuvą dalyvauti Vilniuje vykstančioje tarptautinėje konferencijoje „SEMWO 2012“, prisipažino nudžiugęs Lietuvos pasiekimais šioje srityje, jjį maloniai nustebino ir jauni gabūs Lietuvos mokslininkai – trys broliai lazerių kūrėjai Augustinas, Kristijonas ir Dominykas Vizbarai – jų entuziazmas bei pažanga šioje srityje. Svečias taip pat prisipažino, kad netikėtą ir labai didelį įspūdį jam paliko apsilankymas Kosmoso muziejuje ir Molėtų observatorijoje.

Diskusijos metu Vydas Gedvilas džiaugėsi išeivijos mokslininkų pasiekimais, iškilių lietuvių pagalba įvairiose mokslo sritys, taip pat pažymėjo, kad vienas pagrindinių, gamtos ištekliais nepasižyminčios Lietuvos  produktų yra ir turėtų būti mūsų protas.

Susitikime dalyvavęs Kosmoso mokslo ir technologijų instituto Tarybos pirmininkas dr. Vladas Lašas pasakojo apie šalies mokslininkų įdirbį, kurį jau įvertino ir šalies, ir tarptautinė bendruomenė, sulaukta žiniasklaidos susidomėjimo. Ši sritis galėtų būti reikšmingas indėlis į šalies ekonomiką, sakė V.Lašas, pasak kurio mūsų kaimynai lenkai yra paskaičiavę, kad investicijos į kosmoso technologijų vystymą, stojimas į Europos kosmoso agentūrą atneša nemažą pelną – vienas sumokėtas narystės mokesčio euras – apie 4 eurus, pasirašant sutartis ir sukuriant darbo vietas aukštos kvalifikacijos specialistams. Panašaus rezultato tikimasi ir Lietuvoje, tačiau tam būtina Seimo parama priimant tam tikrus sprendimus, kuo greičiau ratifikuojant tarptautines sutartis.

„Galėtų Lietuva net lyderiauti Europoje kaip maža valstybė, sukurdama palankią teisinę aplinką, pavyzdžiui bepiločių aparatų bandymams. Tas technologijas kuriant net nereikia kokių nors ypatingų mokesčių lengvatų, tiesiog teisinę aplinką sudarai ir šią šalį rinksis tyrimų, vystymo laboratorijų kūrimui“, – sakė V.Lašas.

Seimas 2013 metus paskelbė Dariaus ir Girėno metais. Ta proga NASA suteikė Lietuvai galimybę kitų metų vasarą pakelti pirmąjį lietuvišką palydovą į Tarptautinę kosminę stotį, iš kurios palydovas būtų paleistas į atvirą kosmosą. Susitikime dalyvavęs Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus pažymėjo, kad palydovui atsiskiriant nuo kosminės stoties jis tampa nepriklausomu kosmoso objektu.

„Tai yra unikalus atvejis Lietuvos istorijoje, tai turėtų būti pirmas lietuviškas kosminis objektas. Kartu tai yra teisinė problema, nes Lietuva nėra prisijungusi prie jokių konvencijų. Jeigu tai neįvyks iki pavasario, negalima bus net savo teisinės – lietuviškos palydovo priklausomybės deklaruoti“, – sakė V. Tomkus.

Jam pritarė ir Kosmoso mokslo ir technologijų instituto plėtros direktorius Saulius Lapienis, pabrėžęs, kad tai puiki galimybė reklamuoti Lietuvą: „Čia vyks tiesioginė internetinė transliacija – lietuvišką palydovą su lietuviškomis Dariaus ir Girėno aplikacijomis sukios tarptautinėje kosminėje stotyje, kur matys nesuskaičiuojamas kiekis žmonių visame pasaulyje ir po to roboto ranka jį iškėlusi paleis. Tai fantastika, puikesnės reklamos valstybei sunku ir surasti“.

V.Gedvilas ir susitikime dalyvavęs Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas pažadėjo svečiams, kad reikiami teisės aktų projektai neužsigulės stalčiuose ir parlamentas priims visus reikiamus dokumentus. Jau gruodžio 4 dieną Seime bus svarstomas Įstatymo dėl Jungtinių Tautų tarptautinių sutarčių kosminės erdvės naudojimo srityje ratifikavimo projektas, kuriam po pateikimo parlamentarai vieningai – bendru sutarimu pritarė.

Parengta pagal Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyriaus pranešimą

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Technika ir technologijos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė