Biržų pilyje aptarti Aukštaitijos etninės kultūros reikalai (0)

V.Vasiliauskaitės nuotr.

V.Vasiliauskaitės nuotr.

Lapkričio 23-ią Tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimimo dieną Aukštaitijos regioninė etninės kultūros globos taryba (AREKGT) paskutiniam šių metų posėdžiui pasirinko prasmingą datą. Aukštaitijos etnokultūrininkai susirinko į patį šiauriausią ne tik savo regiono, bet ir visos Lietuvos kraštą – Biržus.

Susipažinę su  biržiečių pasiekimais ir problemomis etninės kultūros srityje, regioninės tarybos nariai sprendė visam Aukštaitijos regionui svarbias problemas: kaip aktyvinti etninės kultūros sklaidą regione per įvairias žiniasklaidos priemones; kaip stiprinti regioninių tarybų sprendimų įtaką Aukštaitijos savivaldybėse, įstaigose ir organizacijose, vykdančiose ar kuruojančiose etninę veiklą; nusprendė pasiūlyti regiono savivaldybėms, kokiais prioritetais vadovautis 2013 m. etninės kultūros veikloje; aptarė, kaip bus vykdomi regioniniai „Tramtatulio“ ir „Patrepsynės“ konkursų turai.

Atvykusius į Biržus regioninės tarybos narius pasveikino rajono savivaldybės merė Irutė Varzienė. Ji akcentavo, kaip svarbu kiekvienam kraštui moderniame ir unifikuotame šiandienos pasaulyje savo tapatybės suradimas, išlaikymas, o dar svarbiau – jos perdavimas ateičiai.

Biržų rajono savivaldybės merė Irutė Varzienė | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Biržų rajono savivaldybės merė Irutė Varzienė | V.Vasiliauskaitės nuotr.

„Biržų kraštas ne tik alumi garsus. Mums labai svarbi pilis su savo istorine praeitimi, Lietuvos knygnešių patriarchas Jurgis Bielinis ir, be abejo, unikaliausia Biržų krašto tradicinė muzika: skudučiai, ragai ir į UNESCO Žmonijos nematerialaus paveldo šedevrų sąrašą įrašytos sutartinės. Tikimės, kad pajusite mūsų krašto esminę dvasią ir specialisto akimis įvertinsite tai, ką darome norėdami ją išlaikyti,“ – sakė Biržų rajono savivaldybės merė Irutė Varzienė. Kaip Biržų krašte plėtojama etninė kultūra, kalbėjo regioninės tarybos narė, Biržų savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lina Vireliūnienė, Biržų muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius, Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktorius Vygandas Muralis, kultūros centro vadovas Romas Lesevičius.

Pažintinę programą „Žaldoko alus“ | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Pažintinę programą „Žaldoko alus“ | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Susipažinę su  biržiečių pasiekimais ir rūpesčiais etninės kultūros srityje, regioninės tarybos nariai aptarė visam Aukštaitijos regionui svarbias reikalus: kaip aktyvinti etninės kultūros sklaidą regione per įvairias žiniasklaidos priemones; kaip stiprinti regioninių tarybų sprendimų įtaką Aukštaitijos savivaldybėse, įstaigose ir organizacijose, vykdančiose ar kuruojančiose etninę veiklą; nusprendė pasiūlyti regiono savivaldybėms, kokiais prioritetais vadovautis 2013 m. etninės kultūros veikloje; aptarė, kaip bus vykdomi regioniniai „Tramtatulio“ ir „Patrepsynės“ konkursų turai.

Po posėdžio svetingieji biržiečiai regioninės tarybos narius pakvietė į pažintinę programą „Žaldoko alus“, kurią vedė Biržų muziejaus darbuotoja Rima Binkienė. Aukštaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos nariai ne tik ragavo senojo Biržų bravoro, Radvilų įkurto dar 1686 m., gaminamo alaus, bet ir dainavo biržietiškai vaišių dainas, pūtė skudučius ir ragus, net sutartinę suderinti pabandė.

Pažintinę programą „Žaldoko alus“ | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Pažintinę programą „Žaldoko alus“ | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Regioninės tarybos nariai išvyko iš Biržų dėkingi ne tik už aukštaitišką svetingumą, bet įsitikinę, kad šio nuošalus šiauriausio Lietuvos kampelio kultūrininkai moka didžiuotis savo krašto tradicine kultūra turi tvirtas prigimtinės kultūros šaknis ir žmones, kurie tvirtai jų laikosi.

Aukštaitijos regioninė etninės kultūros globos taryba yra Lietuvos Respublikos Seimui pavaldžios institucijos Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) regioninis padalinys. EKGT regioniniai padaliniai veikia penkiuose etnografiniuose Lietuvos regionuose: Aukštaitijoje, Dzūkijoje (Dainavoje), Mažojoje LietuvojeSūduvoje (Suvalkijoje)Žemaitijoje.

Pažintinę programą „Žaldoko alus“ | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Pažintinę programą „Žaldoko alus“ | V.Vasiliauskaitės nuotr.

Jų tikslas – daryti įtaką etninės kultūros sklaidai etnografiniuose regionuose, laiduojančiai regioninio savitumo išsaugojimą, tautinio tapatumo ir savimonės stiprinimą, užtikrinti etninės kultūros paveldo apsaugą ir gyvosios tradicijos plėtrą, etninės kultūros objektų ir subjektų globą, įtraukti į etninės kultūros veiklą suinteresuotas institucijas, visuomenines organizacijas, vietos bendruomenes.

Regioninės tarybos yra įsteigtos 1999 m. vadovaujantis Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymu. Savo veikloje, be pagrindinių šalies įstatymų, jos vadovaujasi Regioninių tarybų nuostatais bei Regioninių tarybų reglamentais.

Vitalija Vasiliauskaitė, Etninės kultūros globos tarybos specialistė Aukštaitijos regionui

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė