Kėdainiai jau turi pirmąjį teminį kaimą (nuotraukos) (0)

Kėdainių miesto savivaldybės nuotr.

Kėdainių miesto savivaldybės nuotr.

Lapkričio 23 d., penktadienį, Pelėdnagių bendruomenės centre vyko pirmojo Kėdainių krašte teminio „Pelėdų“ kaimo atidarymas. Iš viso Kėdainių rajone planuojama atidaryti dešimt  teminių kaimų.

Kaip teigė Pelėdnagių bendruomenės centro pirmininkė Virginija Vilkelienė, mintis apie šio kaimo atidarymą gimė liepos pabaigoje, o lapkričio pradžioje jau buvo pasiruošta priimti pirmuosius svečius. Tarp pirmųjų lankytojų buvo Pelėdnagių seniūnas Valentinas Tamulis, Kėdainių vietos veiklos grupės vadovė Aušra Vaidotienė su atstovėmis, įvairių bendruomenių pirmininkai bei bendruomenių nariai.

Teminio kaimo lankytojai ,,paūkavus“ pelėdai buvo supažindinti su legenda apie Pelėdnagius,  vaišinami morkų pyragu, gilių kava iš Tūkstantmečio ąžuolyno gilių, vyko edukacinė programa: buvo mokoma  rišti apyrankes bei įvairių mazgų rišimo paslapčių. Po to buvo einama „pelėdos“ takais, prisimenant smagią dainą  „Išėjo tėvelis į mišką“… Vyko šaudymo iš lanko varžytuvės, norintieji „čiuožė“ slidėmis, galima buvo pasivaikščioti ir pasigrožėti apylinkėse gyvenančiomis pelėdomis. Veikė rankų darbo suvenyrų paroda, kurioje didžiausią paklausą turėjo rištos pelėdos.

Ne tik pasižiūrėti gyvenvietės

Paklausta, kaip kilo mintis Pelėdnagiuose įkurti teminį kaimą, V. Vilkelienė sakė, jog apie teminius kaimus ji sužinojo dalyvaudama su  Kėdainių vietos veiklos grupe ekskursijose, lankantis Lietuvos teminiuose kaimuose Zarasų ir Ignalinos rajone. „Kadangi mūsų gyvenvietė vadinasi Pelėdnagiai, todėl nutarta kaimą pavadinti „Pelėdų“, kadangi apie pelėdas yra ką papasakoti bei parodyti. Be to, Pelėdnagiai pripažinta gražiausiai tvarkoma gyvenviete Kėdainių rajone, jos atvažiuoja pažiūrėti ir iš aplinkinių miestų, todėl norėta viską susieti, kad atvykusieji apžiūrėtų ne tik gražią aplinką“, − teigė teminio kaimo iniciatorė.

Lankytojams bus pasiūlyta edukacinė programa − nusirišti pelėdą, taip pat bus užimti įvairiomis veiklomis, teks ir su slidėmis pačiuožti (ir nebūtinai žiemą), ir iš lanko pašaudyti bei apžiūrėti pačią gyvenvietę. Rengiant minėtą programą orientuotasi  į suaugusius žmones, bet gal labiau  į vaikus, kadangi jiems pasiūlyta pasigaminti darbelių pagal senuosius amatus. Norintieji apsilankyti „Pelėdų“ kaime, gali kreiptis į Pelėdnagių bendruomenės centrą.

Kaimas turės ateitį

„Kaip manote, ar bus poreikis Kėdainių rajone turėti tokį teminį kaimą?“ − buvo pasiteirauta V. Vilkelienės. „Pradžioje tikrai jaučiu, kad bus poreikis, vėliau galbūt šiek tiek atslūgs susidomėjimas, bet vis dėlto mūsų pasiūlyta programa turės ateitį. Nes vis dėlto pirmiausia vaikams tai turėtų būti įdomu, o gal ir suaugusiems. Juk ar ne intriguoja jau pats kaimo pavadinimas − „Pelėdų“? − klausė pati bendruomenės pirmininkė. Jos manymu, naujai įkurto teminio kaimo egzistavimu turėtų būti suinteresuoti ir tautodailininkai, kadangi čia galima bus parduoti jų darbus –juk šiais laikais galima daug ką gražaus įsigyti nebėgant į parduotuvę. „Pelėdų“ kaimas galės priimti maždaug 20-ies žmonių grupes, o juos užims pasikeisdami dešimt bendruomenės centro iniciatyvinės grupės narių.

Ir vis dėlto − kodėl verta atvykti į Pelėdnagius?

Pasak V. Vilkelienės, pirmiausia verta dėl to, jog visiems smalsu sužinoti, kaip iš tiesų atrodo teminis „Pelėdų“ kaimas, įdomu apžiūrėti gražią aplinką, tik ji gražiausia būna pavasariop, bet jeigu norintieji atvyks žiemos metu, bus sugalvota ir kitokių atrakcijų, nes moterys šiame kaime labai kūrybingos.

Išmokys rišti pelėdas

„Ar vykdydami edukacinę programą, žvilgtelėsite ir į praeitį?“ – teiraujamasi. Pašnekovė patikino, jog iš tiesų taip ir bus. Bus prisimintas rišimo menas, gyvavęs daugiau kaip prieš du tūkstančius metų, vyresnės kartos žmonės jį dar prisimena ir to bandys išmokyti jaunesniąją kartą.

Edukacinės programos trukmė – maždaug viena valanda. „Gal pirmą kartą čia apsilankius nepavyks susirišti pelėdos, bet apyrankę tikrai pavyks. Bet jeigu atvažiuos jau mokantys rišti, per valandą tikrai susiriš pelėdą.  Kadangi atvykstantieji turės nusipirkti bilietą, todėl iš surinktų lėšų apsirūpinsime priemonėmis. Šis teminis kaimas yra ir verslumo skatinimas. Lankytojams  galima bus pasidairyti po visą kaimą, o atvykusieji vasarą  bus sutinkami Tūkstantmečio ąžuolyne, toliau bus keliaujama iki paties bendruomenės  centro, kur vyktų edukacinė programa ir svečių priėmimas. Bus vaišinama kava ir pyragu, dar kitais tradiciniais patiekalais. Bilieto kaina dar yra derinama, bet, manoma, ji turėtų būti 20–30 litų vienam žmogui“, − komentavo Pelėdnagių bendruomenės centro pirmininkė.

Ne tik išminties simbolis

Pakalbinta viena iš teminio kaimo iniciatyvinės grupės narių Irena Ginelevičienė pastebėjo, jog reikia žmonėms papasakoti, kas tai yra pelėda. Apie šį paukštį jau užrašyta pasaka, pasakėčia, įvairių priežodžių. Tai tarsi literatūrinis kampelis ir dar labai svarbu supažindinti su šio kaimo žmonėmis, kurių esama tikrai auksarankių – moterys velia iš vilnos, daro darbelius iš šiaudų, mezga, gamina papuošalus.

Kėdainių kultūros centro Pelėdnagių skyriaus darbuotoja Žydrė Jasudavičienė paklausta, ką dar be mokslo ir išminties simbolizuoja pelėda, sakė: „Pelėda − itin galingas talismanas, išminties deivės Atėnės simbolis. Pelėdos pavidalo amuletas puikiai tiks žmonėms, dirbantiems reklamos, rinkodaros srityse, jis padeda generuoti naujas idėjas, apginti savo sumanymus ir sėkmingai juos įgyvendinti“. Iš tiesų, bendruomenės centro patalpas puošė ne viena pelėda, pagaminta rišimo technika, taip pat iš tošies bei vilnos.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė