Onkologijos mokslo strategija: ar ji yra Lietuvoje? (0)

efoto.lt, V. Lečo nuotr.

efoto.lt, V. Lečo nuotr.

Kokie naujausi mokslo, ieškančio kelių, kaip kontroliuoti vėžį, pasiekimai ir  kokia onkologijos mokslo strategija Lietuvoje diskutuos Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) mokslinis sekretorius dr. Ernestas Janulionis, VUOI Mokslinių tyrimų centro vadovas dr. Vydmantas Atkočius, VUOI Biomedicininės fizikos laboratorijos vedėjas prof. Ričardas Rotomskis, VUOI Klinikinių tyrimų grupės vadovė dr. Rūta Briedienė, Lietuvos mokslo tarybos atstovas.

Šiandien pasaulyje niekam nekyla abejonių, jog mokslo pasiekimais pagrįstų šiuolaikinių technologijų naudojimas anksti ir tiksliai diagnozuojant vėžį ir modernių sudėtinio onkologinių ligų gydymo metodų taikymas yra svarbios priemonės kompleksiškai kovojant su šia sunkia liga.

„Kiekvieno onkologinio paciento gydymo sėkmė šiandien neįsivaizduojama be molekulinės biologijos, biomedicininės fizikos, biochemijos ir kitų tyrimų srities, – sako VUOI mokslinis sekretorius dr. E. Janulionis. – Todėl nepaprastai svarbu sujungti bendras mokslininkų, dirbančių onkologijos srityje bei onkologų klinicistų pajėgas“.

Pasak prof. Rotomskio, medicina yra ta sritis, kurioje žaibišku greičiu naujos technologijos keičia tradicines. „Jeigu mums šiandien atrodo, jog esame apsirūpinę moderniomis technologijomis ir galime būti ramūs, tai darome didžiausią klaidą, – sako prof. R. Rotomskis. – Šiandien pasaulyje ir Europoje strateguojama medicinos ateitis, pavyzdžiui, kuriamos ir jau tobulinamos nanotechnologijos, kurios leidžia labai tiksliai nustatyti navikinio darinio išplitimą, efektyviai ir selektyviai panaudoti chemopreparatus bei minimalizuoti galimų komplikacijų apraiškas“.

„Klinikiniai tyrimai – tai fundamentinių mokslinių tyrimų tąsa, – sako dr. R.Briedienė. – dalyvaudamas klinikiniame tyrime pacientas yra gydomas naujausiais, individualiai jam parenkamais vaistais, klinikinio tyrimo dalyvis yra stebimas tarsi pro mikroskopą“. Pasak dr. R. Briedienės, informacija apie klinikinius tyrimus yra vieša, taip pat kiekvienas pacientas individualiai supažindinamas su klinikinio tyrimo specifika, eiga bei nauda.
Ar teisinga Lietuvoje onkologijos mokslo strategija, ar pakankamai jai skiriama dėmesio ir finansavimo kalbės VUOI Mokslinių tyrimų centro vadovas ir Lietuvos mokslo tarybos atstovas.

„Onkologija, kaip ir medicina privalo būti prioritetais Lietuvoje, – sako dr. V. Atkočius. – O iš tiesų asignavimai biomedicinai kas metai mažėja“.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė