Vilniuje vykdomos paskaitos, skirtos nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui (programa) (1)

efoto.lt, „Egzotikos“ nuotr.

efoto.lt, „Egzotikos“ nuotr.

Jau kelerius metus iš eilės Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos įvairiais klausimais. Pažymėtina tai, kad paskaitose dalyvauja ne tik mamytės, bet ir tėveliai. Taip pat mamos ateina paklausyti paskaitų su savo mažyliais.

Vienas iš rūpimų klausimų, kuris nagrinėjamas paskaitų metu, yra pogimdyvinė depresija. Tai aktuali tema būsimoms ir esamoms mamytėms. Kadangi, kaip žinia, 9 proc. moterų nėštumo metu bei 10–15 proc. pagimdžiusių moterų patiria depresiją. Apie šią ligą kalbėti garsiai neįprasta, tačiau šia liga gali susirgti bet kuri besilaukianti ar pagimdžiusi mama. Moteriai yra būtina pagalba, nes pati negali įveikti pokyčių, kuriuos jos organizme sukelia hormonų kaita. Dažnai šią būseną atpažinti sunku ne tik pačiai mamai, bet ir artimiesiems. Laiku nenustačius pogimdyvinės depresijos diagnozės liga gali progresuoti ir trukdyti prieraišumo tarp motinos ir kūdikio formavimuisi, kas itin svarbu psichinei vaiko brandai ir bendravimo įgūdžiams. Tokios konsultacijos padeda įvertinti moterims savo būseną, žinoti, kaip elgtis ir kur kreiptis.

Kita, ne mažiau aktuali tema, kuri įtraukta į būsimų ir esamų mamyčių mokymus – tai vaikų imunoprofilaktika. Tėvų susidomėjimas šiuo klausimu akivaizdus. Yra daug prieštaringų nuomonių, ar skiepyti vaiką pagal nustatytą skiepų kalendorių, ar priimti atsakomybę už vaiko sveikatą ir atsisakyti skiepo. Pasitaiko atvejų, kai dėl moksliškai nepagrįstos informacijos tenka susidurti su nepageidaujamomis ligomis. Informacija apie vaikų užkrečiamąsias ligas ir būdus, kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamų ir sunkių infekcinių susirgimų, naudinga kiekvienam, kam rūpi savo vaiko sveikata.

Suprantama, kad tėveliai visuomet pasiryžę visais įmanomais būdais apsaugoti savo mažylį ne tik nuo ligų, bet ir nuo įvairiausių traumų. Atsižvelgiant į tai, nuo šių metų į programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui, įtrauktos paskaitos „Saugios kūdikių ir vaikų aplinkos kūrimas“.

Paskaitų metu aptariami dažniausiai vaikui pasitaikantys nelaimingi atsitikimai namuose: virtuvėje, kambariuose, vonios kambaryje. Būsimoms mamoms ir tėvams, turintiems mažylius, patariama, kokias saugos priemones taikyti nelaimingų atsitikimų namuose prevencijai. Paskaitų dalyvės turi galimybę apžiūrėti priemones, įvertinti jų funkcionalumą.

Paskaitų dalyvės apmokomos, kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringusiam kūdikiui. Naudojant kūdikio manekeną, demonstruojama, kaip pašalinti svetimkūnį iš kvėpavimo takų. Teikiamos žinios, kaip tinkamai suteikti pirmąją pagalbą, įvykus nudegimui. Kadangi nuo to, kaip bus suteikiama pirmoji pagalba, labai priklausys tolimesnis žaizdų gijimas, randėjimas.

Sukurti vaikui saugesnę aplinką namuose bei kieme galima ir įmanoma, tačiau visuomet reikia atsižvelgti į kūdikio raidos etapą. Stebėti mažylį ir įvertinti jo naujus pasiekimus bei galimybes. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras išleido patarimų knygelę „Saugokite savo mažylius“. Tai naudingų patarimų knygelė skirtą tėvams, auginantiems vaikus.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras bendradarbiauja su Prieraišiosios tėvystės centru, kuriame skaito paskaitas centro narėms. Pagrindinis Prieraišiosios tėvystės centro tikslas  yra palaikyti, plėtoti ir puoselėti prieraišiosios tėvystės teorijos principus Lietuvoje. Įstaiga įkurta  keturių šeimų, atstovaujamų mamų, iniciatyva. Taip pat įstaigų ir organizacijų prašymu paskaitos vyksta kitose auditorijose. Viena iš tokių institucijų Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centras, siekiantis stiprinti šeimos narių atsakomybę, skatinti atvirą bendravimą šeimose, sąmoningą tėvystę.

Vykdant nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimo programą, svarbi paskaitų klausytojų nuomonė. Būsimos ir esamos mamytės mano, jog niekuomet nevėlu sužinoti kažką naujo, prisiminti tai, kas jau žinoma vardan mažylio sveikatos, saugumo ir savęs pačios.

Lapkričio mėnesio paskaitų grafikas:
Lapkričio 21 d. 15.00–18.00 val. Psichologo paskaita-konsultacija „Pogimdyvinės depresijos. Ligos simptomai, priežastys, gydymas.“
Lapkričio 28 d. 15.00–18.00 val. Psichologo paskaita-konsultacija „Pogimdyvinės depresijos. Ligos simptomai, priežastys, gydymas.“

Gruodžio mėnesio paskaitų grafikas:
Gruodžio 5 d. 15.00–16.30 val. „Saugios kūdikių ir vaikų aplinkos kūrimas. Nelaimingi atsitikimai buityje. Pirmoji pagalba nudegimų, užspringimų atvejais.“
Gruodžio 5 d. 16.30–18.00 val. Vaikų infekciniai susirgimai, skiepų kalendorius.
Gruodžio 12 d. 15.00–18.00 val. Psichologo paskaita – konsultacija „Pogimdyvinės depresijos. Ligos simptomai, priežastys, gydymas.“
Gruodžio 19 d. 15.00–16.30 val. „Saugios kūdikių ir vaikų aplinkos kūrimas. Nelaimingi atsitikimai buityje. Pirmoji pagalba nudegimų, užspringimų atvejais.“
Gruodžio 19 d. 16.30–18.00 val. Vaikų infekciniai susirgimai, skiepų kalendorius.

Paskaitos yra nemokamos, finansuojamos LR Sveikatos apsaugos ministerijos
Paskaitos vyksta Vilniaus rajono centrinėje poliklinikoje, Laisvės pr. 79, 305 kab.
Registruotis į paskaitas galima el. paštu : renginiai@vvsb.lt  arba tel. 8 5 271 1244, mob. tel. 8 655 32820.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Lora:

    Sveiki. Labai džiugu, kad yra rengiamos tokios paskaitos nėščiosioms. Tai puiki galimybė būsimoms motinoms susipažinti su kitomis motinomis, sužinoti jas dominančią informaciją apie vaikus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė