Kėdainiuose kasmet tvarkomi paminklai žuvusiems už Lietuvos laisvę (nuotraukos) (0)

Kėdainių miesto savivaldybės nuotr.

Kėdainių miesto savivaldybės nuotr.

Kiekvienais metais Kėdainių savivaldybės biudžeto lėšomis tvarkomi paminklai žuvusiems už Lietuvos laisvę.

2006−2012 metais buvo pastatyti 63 nauji antkapiniai kryželiai Lietuvos savanoriams Dotnuvos g. kapinėse, pastatytas antkapinis kryželis bei sutvarkytas pėstininkų antro pulko kapitono Jono Kairiūno kapas, pastatytas antkapinis paminklas dviem nežinomiems kariams savanoriams Kauno g. kapinėse, pastatyti 4 antkapiniai kryželiai Gudžiūnų savanorių karių kapinėse,  restauruotas paminklas žuvusiems už Lietuvos laisvę ir sutvarkytas Povilo Lukšio kapas Dotnuvos g. kapinėse, restauruotas paminklas Povilo Lukšio žuvimo vietoje Taučiūnuose, sutvarkytas perlaidotų Lietuvos partizanų antkapinis paminklas ir kapai Surviliškio mstl. kapinėse bei Vyčio apygardos partizanų Donato Kličiaus-Žibutės ir Antano Mingailos-Žaibo antkapinis paminklas  Šėtos mstl.

Šiais metais baigiami tvarkyti paminklai Lietuvos Nepriklausomybei bei 1863 m. sukilimo dalyviams Šventybrastyje, restauruotas Lietuvos Nepriklausomybės kryžius Kalnaberžės kaime bei pastatyta tvorelė aplink paminklą nužudytiems Lietuvos partizanams Skongalio g. Šiems darbams išleista 142,8 tūkst. Lt savivaldybės biudžeto bei 3,3 tūkst. Lt Krašto apsaugos ministerijos lėšų.

2007 metais Architektūros ir urbanistikos sk. vyr. specialistė Margarita Rukšienė visuomeniniais pagrindais parengė paraišką Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijai nuo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kėdainių skyriaus. Buvo prašoma 31,6 tūkst.Lt, kurie būtų skirti daliai anksčiau išvardytų paminklų tvarkybos darbams. Deja, buvo gauta tik 3,3 tūkst.Lt, už kuriuos buvo atlikti paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę Dotnuvos g. kapinėse istoriniai tyrimai. Už projekto parengimą bei restauravimo darbus, atkuriant buvusią 1937 m. paminklo išvaizdą (aut. K.Remeika), buvo mokėta savivaldybės biudžeto lėšomis.

Šiuo metu Margarita Rukšienė, Švietimo skyriaus vyr. specialistas Rytas Tamašauskas ir Kėdainių krašto muziejaus istorikas Vaidas Banys baigia rengti lankstinuką-leidinį sąlyginiu pavadinimu „Kovos už Lietuvos laisvę Kėdainių krašte“, kuriuo vadovaujantis bus galima sužinoti apie rajone ir šiek tiek už jo ribų esančius paminklus, skirtus laisvės kovoms įamžinti, ir juos aplankyti. Tokių paminklų, memorialų, laidojimo vietų mūsų rajone yra per šimtą, todėl savivaldybė labai dėkinga UAB „Žemėlapių artelė“ direktorei Airai Dubikaltienei, kuri nemokamai parengė Kėdainių rajono žemėlapį ir pažymėjo jame visus objektus.

Kitais metais iš savivaldybės biudžeto ketinama skirti 15 tūkst. Lt. Iš jų pirmiausia bus perkamos paslaugos raidėms ant jau esančių paminklų ryškinti. Tai paminklinis akmuo partizanams ir jų ryšininkams Peiksvos kaime, Guptelčių kaime, atminimo lenta ant Muzikos mokyklos ir kt. Buvo siūlymų paryškinti raides ir ant paminklo Skongalio gatvėje, tačiau tremtiniai nutarė atminimo lentą pakeisti visai nauja savo lėšomis.

Tvarkybos darbų laukia kryžius Okainiuose, pastatytas 5 sušaudytiems partizanams atminti, paminklas 1831 m. sukilimo dalyviams Rezgių k., varteliai Dotnuvos g. kapinėse ir dar daug kitų. Bus derinama su atitinkamomis institucijomis, kurias nuorodas ir su kokia informacija galima įrengti prie svarbiausių paminklų, skirtų laisvės kovoms įamžinti rajone.

Josvainių, Krakių ir Truskavos seniūnijų seniūnai teigia, kad įvykdys savo pažadą ir  iki metų pabaigos tikrai bus pastatytos nuorodos į partizanų žūties vietas Ąžuoloto, Pušynės, Zambiškių, Lenčių ir Dovydų miškuose.

Kėdainių miesto seniūnija savo jėgomis šalina jaunų berželių atžalas ir pjauna žolę Atgimimo ąžuolyne. O iki Naujųjų metų bus nupjauti beržai ir drebulės, stelbiantys ąžuolus.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė