Tradicinio dainavimo, muzikavimo ir šokių stovykla vyko Varėnoje (0)

Etnostovykla VarėnojeVarėnos kultūros centras, vykdydamas etnoedukacinę programą jaunimui, skirtą tradiciniams šokiams, dainavimui, muzikavimui atrasti ir įsisavinti, lapkričio 9 – 11 d. sukvietė būrį Varėnos rajono jaunimo į tradicinio dainavimo, muzikavimo ir šokių stovyklą – kūrybines dirbtuves Kirklionių kaime.

Tai jau trečioji Varėnos kultūros centro organizuota etnokultūros stovykla rajono jaunimui. Pirmoji stovykla, 2009 m. vykusi Marcinkonyse, buvo skirta choreografiniam folklorui. Nuo antrosios (2011 m. Kirklionyse) organizatoriai stengiasi jaunimą supažindinti su visomis muzikinio folkloro sritimis – vokaliniu, instrumentiniu bei choreografiniu folkloru. Šių stovyklų sėkmingą organizavimą garantuoja bendradarbiavimas su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos fakulteto Etnomuzikologijos katedra. Kiekvienais metais stovykloje mokymus bei kūrybines dirbtuves veda buvę ir esami katedros studentai. Šiais metais studijų metu sukauptomis muzikinio folkloro žiniomis su jaunimu dalijosi doktorantūroje studijuojanti Toma Grašytė, bakalauro studijų trečiakursis Jogintas Čepulis bei prieš kelis metus mokslus baigusios doktorantė Laura Lukenskienė ir bakalaurantė Valdonė Barkauskaitė. Kūrybines dirbtuves paįvairino skudučiavimo užsiėmimai, kuriuos vedė respublikinio vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis” laureatas, Kauno technologijos universiteto folkloro ansamblio „Goštauta” instrumentinės dalies vadovas Vilius Marma.

Į savaitgalio stovyklą suvažiavo 14 – 18 metų moksleiviai iš viso Varėnos rajono – Žilinų bei Liškiavos pagrindinių mokyklų, Varėnos „Ryto” progimnazijos, Senosios Varėnos A. Ryliškio vidurinės mokyklos, Merkinės Vinco Krėvės bei Varėnos „Ąžuolo” gimnazijų.

Pirmą dieną nuo pietų į Dalios ir Antano Bartkų kaimo turizmo sodybą (Kirklionių k.) susirinkę moksleiviai pirmiausia išsamiai susipažino su numatoma programa, taisyklėmis ir susiskirstė į grupeles – gentis („Aitvarai”, „Šauk į galvą”, „Pailgojo stalo riteriai”, „Bevardžiai”). Vėliau stovyklos dalyviai įdėmiai klausėsi varėniškio tautodailininko Algirdo Juškevičiaus paskaitos apie lietuvių ir kitų šalių senovinius vaikų žaislus, o taip pat įvairiose rungtyse galėjo išbandyti savo rankų miklumą bei proto aštrumą. Po paskaitos visi mokėsi Ilgių laikotarpio dainų, ėjo ratelius bei iki vėlumos žaidė įvairius susipažinimo žaidimus.

Kitądien stovyklos dalyviai galėjo išbandyti daugybę įvairių užsiėmimų, o pasirinkę labiausiai patikusį gilinti savo įgūdžius. Vieni stengėsi perprasti grojimo kanklėmis, armonika, dūdmaišiu, skudučiais, būgneliu subtilybes, kiti dėjo daugybę pastangų siekdami išmokti ir įsiminti Marcinkonių kadriliaus figūrų eiliškumą, o grupelė merginų derino savo balsus bei judesius giedodamos bei šokdamos sutartines. Vakaronė irgi buvo su daugybe smagių šokių, žaidimų bei dainų.

Paskutinę stovyklos dieną visi suskubo ruoštis namų koncertui – stovyklos pristatymui. Ir nors stovykla vyko tik savaitgalį, tačiau kiekvienai dalyvių grupelei (genčiai) užteko laiko paruošti po nedidelę programėlę. Į namų koncertą atvykę stovyklos dalyvių tėvai galėjo pasidžiaugti nuotaikingu ir energija spinduliuojančiu renginiu: pasiklausyti pasakos, atliekamų dainų, pamatyti ir kartu sušokti keletą smagių šokių. Koncertą vainikavo visų stovyklos dalyvių su pasididžiavimu sušoktas Marcinkonių kadrilis.

Jau dabar tiek moksleiviai, tiek stovyklos vadovai nekantriai laukia kitų panašių stovyklų. Stovykla – tai tik dalis šiais metais Varėnos kultūros centro vykdomos Etno edukacinės programos jaunimui, skirtos tradiciniams šokiams, dainavimui, muzikavimui atrasti ir įsisavinti. Spalio mėnesį Varėnos „Ryto“ progimnazijoje, Valkininkų vidurinėje, Nedzingės ir Žilinų pagrindinėse mokyklose buvo vedami tradicinių šokių mokymai pradinukams.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė