Kėdainiuose Sukilimo muziejuje vyks Pauliui Širviui skirta popietė (0)

Lapkričio  17 d.  14  val.  1863 m.  Sukilimo  muziejuje (Paberžė,  Gudžiūnų  seniūnija, Kėdainių  rajonas)  įvyks Česlovo  Stonio  kompozicijos „Amžinai,  amžinai  neramus“ (Paulius  Širvys – eilėse,  dainose,  prisiminimuose) pristatymas.

Kiek daug apie Paulių Širvį prirašyta. Kiek daug pripasakota. Kiek daug jį pažinojusių, kiek daug „draugų“. O jis parašė: „Aš toks vienas,velnioniškai vienas“…

Mes jo nepažinojom. Mes jį matydavome iš tolo. Mes nedrįsome plekšnoti jam per petį ar siūlytis į „bičiulius“. Mums jis buvo didis Poetas. Toks ir liko.

„Kompoziciją „Amžinai amžinai neramus“ dėliojau kaip mozaiką iš jo paties ir jo Vienintelės prisiminimų, laiškų. Čia skambės Poeto kaimynų, draugų ir…nedraugų mintys apie jį ir jo poeziją. Čia dainuosime dainas sukurtas pagal jo eiles. Sunku patikėti, bet buvo ir tokių, kurie ne tik mokė Poetą kaip rašyti eilėraščius, bet ir įsakmiai nurodinėjo apie ką rašyti. Nuo išdavystės, pasipūtimo, primityvizmo, nuo Generolų poezijoje Poetas bėgo į kavines, užkandines, bėgo į jūrą, bėgo į absoliučią Vienatvę. Taip gimė geniali Poezija, taip save naikino Poetas. Tačiau ir Poezija ir Poetas išliko mūsų širdyse“, – sako kompozicijos autorius Česlovas Stonys ir kvičia:

„Ateikite ne į literatūrinę popietę, ne į susitikimą su aktoriais. Ateikit į svečius pas Paulių Širvį. Jo namų durys visiems buvo atviros. Šią popietę Jis atvers Jums savo Širdį“.

Kompoziciją „Amžinai,  amžinai  neramus“ (Paulius  Širvys – eilėse,  dainose,  prisiminimuose) atliks: Aktoriai Česlovas Stonys ir Saulius Siparis bei operos dainininkas Pranas Zaremba.

1863 m. sukilimo muziejus yra Kėdainių krašto muziejaus padalinys. Jis įkurtas Paberžės kaime 1793 m. statytame, vokiečių kilmės barono Stanislovo Šilingo dvare. Čia dažnai pietaudavo ir tardavosi apie sukilimo organizavimą Paberžės klebonas Antanas Mackevičius ir S. Šilingas, rėmęs 1863 m.  sukilimą. 1993 m.  sukilimo muziejus duris atvėrė pirmiesiems lankytojams. 1863 m. sukilimo muziejaus – vienintelis tokio pobūdžio muziejaus Lietuvoje.  Jo ekspozicija supažindina su sudėtingais ir dramatiškais XVIII a. – XIX a. įvykiais, leidžia pamatyti ir pajusti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės  gyventojų siekius ginklo jėga išsivaduoti iš carinės Rusijos imperijos gniaužtų, į kuriuos ji pateko po Lietuvos- Lenkijos Valstybės padalinimų. Būtent čia, Paberžėje kunigas Antanas Mackevičius suformavo 250 sukilėlių būrį, vieną iš pirmųjų Kauno gubernijoje, ir 1863 m. kovo mėnesį pradėjo sukilimą. Muziejaus ekspozicijoje atskleidžiamos sukilimo priežastys, eiga, jo dalyviai, pasekmės, supažindinama su dvaro istorija.

2012 m. Europos Sąjungos ir Kėdainių savivaldybės lėšomis buvo rekonstruotas medinis baronų Šilingų dvaras. Po rekonstrukcijos muziejaus patalpos išsiplėtė, įrengtas antrasis dvaro aukštas. Čia šiuolaikiškai įrengtos palėpių erdvės, pritaikytos konferencijų, seminarų organizavimui, kino filmų ir dokumentinės medžiagos peržiūrai.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė