Koks yra mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai? (0)

© Andres Rodriguez | Dreamstime.com nuotr.

© Andres Rodriguez | Dreamstime.com nuotr.

Mobilusis telefonas yra neatskiriama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Jis yra toks įprastas ir visiems žinomas prietaisas, kad retas susimąsto, kokią įtaką gali daryti sveikatai.

Mobilusis telefonas – tai mažas kompaktinis siųstuvas ir imtuvas viename, kuris spinduliuoja elektromagnetines bangas. Kalbant telefonu elektromagnetinis srautas yra nukreipiamas tiesiai į smegenis. Stipriausias elektromagnetinis laukas yra 5 centimetrų spinduliu aplink telefono anteną, kurią turi kiekvienas mobilus telefonas, ir didžiausia dalis spinduliuojamos radiacijos sugeriama odoje, iki 1 cm gylyje. O kai telefonas yra budėjimo režime, skleidžiama radiacija yra praktiškai nepastebima.

Iki šiol nėra tikslių mokslinių duomenų, kuriais būtų įrodyta potenciali žala žmogaus organizmui. Vienų tyrimų išvados skelbia, kad mobilusis telefonas gali būti vienas iš rizikos veiksnių, sukeliančių smegenų vėžio atsiradimą, tačiau kiti tyrimai tai paneigia. Galima spėti, jog taip yra todėl, kad mobiliųjų telefonų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė yra nedidelė ir jos poveikis gali pasireikšti tik po daugelio metų. Todėl iki šiol vyksta ilgalaikiai suaugusiųjų tyrimai, kuriais siekiama nustatyti mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai.

Mobiliųjų telefonų tyrimai su vaikais nėra atliekami ir jų poveikis vaikams nėra ištirtas. Vaikystėje ir paauglystėje vis dar vystosi daugelis organizmo sistemų, todėl tuo metu turi būti užtikrinama jų augančio organizmo apsauga. Vaikai ir paaugliai yra jautresni žalingų veiksnių poveikiui, tarp jų ir elektromagnetinės spinduliuotės. Lietuvoje nėra nustatyto amžiaus, nuo kada galima naudotis telefonu. Lietuvos visuomenės sveikatos specialistai, vadovaudamiesi kitų šalių patirtimi, PSO rekomendacijomis, pataria vaikams telefonais pradėti naudotis kuo vėlesniame amžiuje, kalbėti kuo trumpiau ir tik esant būtinybei. Be to, tėvai turėtų supažindinti vaikus, kaip tinkamai naudotis mobiliuoju telefonu. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras yra pateikęs rekomendacijas, kurių laikantis būtų galima užtikrinti saugų naudojimąsi mobiliuoju telefonu.

1. Laukiant, kol sujungs su pageidaujamu abonentu, mobiliojo telefono nelaikyti prie ausies apie 2–3 sekundes, nes tuo metu vyksta reikalingo abonento paieška ir elektromagnetinė spinduliuotė yra ypač intensyvi.

2. Pokalbio metu mobilųjį telefoną reikia laikyti 2–5 cm atstumu nuo ausies, nes tuo metu telefonas skleidžia didžiausią spinduliavimą.

3. Telefoniniams pokalbiams naudoti „laisvų rankų“ įrangą.

4. Pokalbiai turėtų būti kiek įmanoma trumpesni.

5. Įdėklas ar laikiklis turi atskirti mobilųjį telefoną nuo kūno ne mažesniu nei 1,5 cm atstumu, jame negali būti metalinių dalių.

6. Esant galimybei, naudotis trumpųjų žinučių (SMS) siuntimo funkcija.

Kol nėra tikslių mokslinių įrodymų, kad mobilusis telefonas nedaro žalos žmogui, verta imtis apsaugos priemonių galimai žalai užkirsti.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė