VRK nepatenkino tautininkų prašymo panaikinti Seimo rinkimų rezultatų ir juos pripažino teisėtais (tiesioginė transliacija) (32)

Lapkričio 4 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė netenkinti Tautininkų sąjungos (TS) prašymo,  dėl masinio balsų pirkimo ir kitų Seimo rinkimų įstatymų pažeidimų, panaikinti Seimo rinkimų rezultatus ir Seimo rinkimų rezultatus pripažino teisėtais bei juos patvirtino.

Prieš rinkimų rezultatų pripažinimą balsavo tik trys VRK nariai: Liutauras Ulevičius, J.Milašiūtė ir V.Benkauskas, kiti 11 VRK narių balsavo už.

Skundą dėl masinių rinkimų rezultatų klastojimo tautininkai VRK buvo pateikę dar po pirmojo Seimo rinkimų rato, tačiau komisija tuomet jį svarstyti atsisakė. Šį tautininkų skundą VRK svarstė vakar, lapkričio 3 d. ir po svarstymo padarė pertrauką, kad komisijos nariai galėtų išsamiau susipažinti su beveik 16-os lapų apimties VRK nutarimo projekto turiniu.

VRK posėdžio transliaciją 13 val. žiūrėkite čia: geresnė, prastesnė kokybė (transliacija baigta, VRK svetainėje bus paskelbtas viso posėdžio vaizdo įrašas).

Prieš Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdį Tautininkų Sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila VRK nariams įteikė laišką ir paprašė jį prijungti prie Tautininkų sąjungos 2012 m. lapkričio 2 d. skundo VRK.

Skelbiame šio laiško turinį:

VRK posėdis | Alkas.lt nuotr.

VRK posėdis | Alkas.lt nuotr.

„Svarstant Tautininkų sąjungos skundą dėl rinkimų rezultatų nustatymo, kai dėl didelės ginčijamų rezultatų proporcijos bei dėl daugelio įstatymų pažeidimo faktų, Jūsų komisijos pirmininkas nuoširdumo akimirkos pagautas pripažino, kad „tvarka neveikia“. Aš dar pridėčiau, kad Vyriausioji rinkimų komisija yra tik šios tvarkos (tiksliau, netvarkos) dalis ir ji viena pati negali užtikrinti sąžiningų ir demokratiškų rinkimų, nors šį uždavinį įstatymas paveda kaip tik jai (žr. Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 3 straipsnio 1d. 2p.).  Dabar tik nuo Jūsų pačių priklauso, ar  susitaikysite su neveikiančios tvarkos įkaitų vaidmeniu.

Jūs geriau negu aš suprantate, kad šiuose Seimo rinkimuose buvo peržengta esminė riba. Ši riba yra susijusi ne tik ir ne tiek su viršyta rinkimų rezultatų paklaida, kiek su tuo, kad į demokratinį valstybinės valdžios formavimą nevaržomai terpiasi organizuota nusikalstama veikla. Asocialių rinkėjų suvežimai, balsų pirkimai, kalinių išnaudojimas, machinacijos su rinkimų biuleteniais bei politinės kampanijos finansavimo, agitacijos ir kiti šiurkštūs pažeidimai buvo pastebimi reiškiniai ir per ankstesnius rinkimus. Galbūt ir šįsyk pažeidimų mastelis dar nepasiekė visuotinio lygmens. Tačiau, sutikite, protestų banga kilo tikrai ne vien dėl padidėjusio žiniasklaidos dėmesio ar išaugusio tautos nepakantumo rinkimų klastojimams.

Šiandien, po pastarųjų Seimo rinkimų mūsų valstybė ir jos funkcinė sankloda atsidūrė lemtingoje kryžkelėje. Arba toliau tęsime inertišką būklę, tikėdamiesi arba apsimesdami, kad viskas išsispręs savaime, nors tikrumoje viešųjų interesų gynimas tik slopsta, sprendimų priėmimo kokybė ir veiksmingumas šioje srityje tik smunka, o pasitikėjimas valstybės institucijomis bei pačia valstybe tik krenta. Arba – pasuksime valstybės institucijų ir pareigūnų atsakomybės bei sąžiningo valstybinių uždavinių įgyvendinimo keliu, kuriame bus užkirstas kelias korumpuotų struktūrų siekiams užvaldyti valstybę, bausmė už nusikaltimą bus neišvengiama, o atlygis už dorą ir vaisingą veiklą bendram labui bus orus ir skatinantis.

Pagrindinė institucija, nuo kurios priklauso šis pasirinkimas už garbingai savo pareigas vykdančią valstybę – tai Lietuvos Respublikos Seimas, todėl daug kas priklauso ir nuo Jūsų šios dienos sprendimo. Valstybės parlamentas, kurio teisėtumas abejotinas, o tautos atstovavimas sukompromituotas, pats jau nebegalės išsikapstyti iš galimai antikonstitucinės būklės ir tikrai netaps sergančios sistemos gydytoju. Teisėti rezultatai iš neteisėtų neatsiranda, o gyvoji tautos valia negali būti stiprinama per jos paneigimą. Todėl būtent Jūs šiandien galite suteikti esminį postūmį valstybei atsigauti, o kiekvienam Lietuvos piliečiui – pažvelgti tiesai į akis, pamatyti, kad valstybė veikia, ir išsaugoti tikėjimą, kad visi kartu kuriame savo tautos ir valstybės ateitį. Prašau Jūsų pripažinti Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje negaliojančiais. Taip pat prašau pripažinti negaliojančiais ir rinkimų rezultatus vienmandatėse apygardose, kuriose Jūsų komisija pati nustatė šiurkščius įstatymų pažeidimus. Tačiau net ir to neužtenka.

Priėmus sprendimą dėl esminių rinkimų rezultatų nustatymo, visai komisijai, manau derėtų atsistatydinti. Tai būtų ne tik ir ne tiek bejėgiškumo dabartinėje situacijoje pripažinimas, kiek nuoroda į susikaupusias sistemines problemas, kurios turi būti sprendžiamos nedelsiant ir ryžtingai tam, kad savo valstybėje garantuotume suverenių tautos galių veikimą, atstatytume nacionalinės valdžios autoritetą ir išsaugotume Lietuvos tarptautinį prestižą. Valstybė vėl ima veikti ten, kur jos pilietis atsisako būti „buksuojančio“ mechanizmo sraigteliu, kadangi jaučiasi atsakingu šeimininku.

Lietuvos Respublikos Prezidentė skubiai pasiūlė kai kurių įstatymų pataisas, susijusias su veiksmingesniu rinkimų organizavimu ir jų klastojimo užkardymu. Tačiau, viena vertus, jos yra dar nepakankamos, o kita vertus, neišsprendžia kritinių problemų, kurios susidarys pradėjus veikti naujai Tautos atstovybei, išrinktai be daugelio būtinų saugiklių rinkimų sąžiningumui ir demokratiškumui užtikrinti. Jūsų principingas apsisprendimas paskatintų dar šios kadencijos Seimą, parlamentines partijas ir frakcijas adekvačiai reaguoti į esamą padėtį, suvokti sprendimų priėmimo būtinybę ir tuoj pat imtis įstatymų griežtinimo bei valstybės tarnybų veiksmingumo kontrolės. Tai konstitucinė šios kadencijos Seimo pareiga. Akivaizdu, kad ji nebuvo deramai atlikta. Tačiau prielaidų, kad tą tinkamai padarytų naujos kadencijos Seimas, nematyti. Po rinkimų interesai ir prioritetai bus kiti. Tą matome ne tik iš naujosios daugumos, bet ir iš būsimosios opozicijos laikysenos. O tai reiškia, kad per kitus rinkimus (ir iki jų) valstybės diskreditavimo spiralė suksis toliau, pasiekdama naujas „aukštumas“.

Jūsų teisingas apsisprendimas padėtų pasiekti, kad per pakartotinus Seimo rinkimus jau šį pavasarį kiekvieno piliečio, politiko ir valstybės tarnautojo šventu reikalu taptų Tautos atstovybės rinkimų demokratiškumas, o šalies atstovaujamosios ir vykdomosios valdžios svarbiausiu siekiu taptų jų tikrais darbais pelnyta piliečių pagarba. Apgaule to pelnyti niekam nepavyks, nes melo kojos trumpos.

Savo klaidų pripažinimas nė kiek nemenkina jokio žmogaus, taigi ir politiko, pareigūno ar valstybės tarnautojo. Klysti yra žmogiška, o klaidoje pasilikti yra velniška. Esu tikras, kad Jūsų tiesos žodis paskatintų ir kitus atsakingus asmenis bei institucijas pripažinti savo klaidas ir (arba) viešai įvardinti sąlygas ir aplinkybes, dėl kurių jie negali savo pareigų atlikti tinkamai.“

Pagarbiai,
Gintaras Songaila
Vilnius, 2012 m. lapkričio 4 d.

Liutauras Ulevičius | Alkas.lt nuotr.

Liutauras Ulevičius | Alkas.lt nuotr.

VRK narys Liutauras Ulevičius paskelbė savo atskirąją nuomonę dėl rinkimų rezultato galiojimo.

VRK narys L.Ulevičius įvertinęs visas išvadas dėl pažeidimų Seimo rinkimų metu, tvirtina, kad komisija turi pripažinti rinkimų rezultatus daugiamandatėje apylinkėje negaliojančius.

 

Skelbiame visą VRK nario L.Ulevičiaus atskirąją nuomonę:

12 11 04 – SR2012_DM – LUlevičius – atskiroji nuomonė

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė