Gausiai iškritęs pirmasis sniegas priminė apie pagalbą sparnuočiams (0)

© Caroline Henri | Dreamstime.com

© Caroline Henri | Dreamstime.com

Šią savaitę Lietuvos gyventojams nemažai nepatogumų sukėlęs gausus sniegas, padidino rūpesčių ir paukščiams. Ypač žiemą primena apsnigti Rytų ir Pietų Lietuvos laukai. Migrantai, sniegui užklojus žemę, sparčiau patrauks piečiau – jiems tokie atšalimai ir net buvusios sniego pūgos nėra baisūs, tačiau nemaža dalis sparnuočių liks mūsų krašte iki pavasario. Tai sėsliai gyvenantys vištiniai ir dauguma varninių paukščių, žvirbliai, žaliukės, o taip pat klajojančios zylės, geltonosios startos ir kiti sparnuočiai. Smulkiems žvirbliniams paukščiams, ypač vabzdžialesiams, šiomis dienomis žymiai pablogėjo mitybinės sąlygos. Būtent tokiu metu jiems reikalinga žmonių pagalba, todėl Lietuvos ornitologų draugija kviečia visus pasirūpinti sparnuotais draugais ir, kol nepasitrauks šalčiai bei išliks sniego danga, juos lesinti.

Atšilus lesinimą reikėtų nutraukti iki nusistovės pastovūs žiemiški orai, mat paukščiai turėtų gyventi kiek įmanoma natūraliomis sąlygomis. Ankstyvas jų lesinimas pratina sparnuočius prie nuolatinio gausaus maisto šaltinio ir jam pradingus, jie nebesugeba išsimaitinti, todėl galimi tik trumpalaikiai ankstyvi paukščių maitinimai, esant tikrai ekstremalioms sąlygoms. Tuo tarpu žiemos mėnesiais, kuriems būdingos trumpos dienos, žmogaus pagalba yra tiesiog būtina.

Kol ledas dar nesukaustė vandens telkinių, jokiu būdu nereikia maitinti vandens paukščių. Jie suranda pakankamai maisto įvairiuose vandenyse, o jei jaučia mitybinių buveinių trūkumą, pasitraukia į kitus regionus. Tuo tarpu žiemos mėnesiais žmogus maitina jau mūsų krašte pasilikusius vandens paukščius, už kurių likimą būtent mes esame atsakingi. Lietuvos ornitologų draugija, šią žiemą vėl planuoja vandens paukščių šėrimą Kauno mieste, o jei bus savanorių, organizuosime panašias akcijas ir kituose šalies vandenyse.

Apie paukščių maitinimą galite daugiau sužinoti LOD portale.

Šiuo metu taip pat geras laikas pasirūpinti inkilais: išvalyti senus, jei reikia, juos suremontuoti, o kai kurioms paukščių rūšims jau dabar iškelti naujus. Inkilų išvalymas prieš žiemą yra labai svarbus, mat su senąją lizdine medžiaga išmetami ir buvę paukščių parazitai, o likę inkiluose iššąla, jei nėra kur jiems pasislėpti. Be to, inkilai svarbūs ne tik kaip perėjimo, bet ir kaip sparnuočių nakvynės vieta, tai ypač aktualu ilgomis žiemos naktimis esant nepalankioms orų sąlygoms. Kur nėra inkilų, jau dabar vertėtų iškelti naujus, nelaukiant pavasario. Juose nakvynei apsistotų lesyklose besimaitinančios zylės, kurių dalis pavasarį liktų perėti. Galiausiai, didieji dančiasnapiai, pelėdos, kuosos, naminiai žvirbliai inkilus renkasi jau žiemos mėnesiais, todėl norint, kad šios rūšys įsikurtų kitais metais, jau dabar reikia rūpintis inkilų joms kėlimu.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė