Kauno rajone veiklą pradeda Trečiojo amžiaus universitetas (0)

Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Kauno miesto savivaldybės nuotr.

2012-ieji paskelbti Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metais, todėl labai simboliška, kad būtent šiemet Kauno rajone duris atveria Trečiojo amžiaus universitetas (TAU), skirtas vyresnio amžiaus žmonių švietimui, bendravimui, saviraiškai.

Kauno rajono savivaldybės biudžetinė įstaiga Kauno rajono švietimo centras, siekdamas skatinti vyresnio amžiaus žmonių aktyvumą, užimtumą, dalyvavimą visuomenės ir savarankiško gyvenimo srityse, įgyvendindamas Mokymosi visą gyvenimą strategiją ir atliepdamas Kauno rajono žmonių švietimo ir ugdymosi poreikius, nuo 2012 m. spalio mėn. steigia Trečiojo amžiaus universiteto fakultetus – Sveikos gyvensenos ir dvasinio tobulėjimo, Namų ūkio ir aplinkosaugos, Menų ir literatūros – penkiose Kauno rajono bendruomenėse: Domeikavos, Garliavos, Lapių, Kačerginės ir Zapyškio.

Iškilminga atidarymo šventė

Iškilmingas universiteto atidarymas vyko spalio 30 dieną, A. Stulginskio universitete. Kaip sakė būsimuosius pagyvenusio amžiaus studentus sveikindamas universiteto rektorius Antanas Maziliauskas, „Mums garbė, kad iškilmės vyksta šioje salėje, o kartu tai ir sėkmingo bendradarbiavimo išdava – tarp Kauno rajono savivaldybės ir A. Stulginskio universiteto“.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Raminta Popovienė tiek naujojo universiteto kolektyvui, tiek studentams linkėjo žingeidumo, noro tobulėti, bendravimo džiaugsmo. „Tikiu, kad čia Kauno rajono žmonės galės ne tik semtis žinių, bet ir aktyviau bendrauti, bendradarbiauti, dalintis patirtimi, galų gale – atrasti bendraminčių,“ – teigė ji.

Pasveikinti kolegas atvyko ir Marijampolės TAU vadovė Onutė Sakalauskienė, kuri pabrėžė, kad šioje veikloje labai svarbu būti atkakliam, laužti ledus, turėti tikslą. Marijampolėje senjorų švietimas gavęs didelį pagreitį: „Mūsų TAU šiuo metu studijuoja 829 senjorai-studentai, 13 laisvųjų klausytojų, yra 29 nuolat dirbantys dėstytojai ir daugybė lektorių, kurių pasikviečiame iš pačių įvairiausių sričių“.

Demokratiška švietimo įstaiga

Naujai įsteigto universiteto tikslas – vykdyti nepertraukiamą žmonių mokymąsi, aktyvinant bendravimą, bendradarbiavimą, saviraišką bei patirties sklaidą. Užsiėmimus universiteto studentams ves kolegijų ir kitų aukštųjų mokyklų lektoriai, įvairių sričių specialistai. Bus organizuojami seminarai, konferencijos, disputai, kultūriniai ir sportiniai renginiai, išvykos, vakaronės. Paskaitos vyks kartą arba du kartus per mėnesį. Po dvejų metų bus išduodami universiteto baigimo sertifikatai.

Kaip sakė atidarymo šventėje pranešimą skaičiusi VDU profesorė Genutė Gedvilienė, Trečiojo amžiaus universitetai pasižymi demokratiškumu: juk čia nėra nei egzaminų, nei įskaitų, o universiteto studentais–klausytojais tampama tiesiog parašius prašymą.

Kita VDU profesorė, Margarita Teresevičienė, pabrėžė, kad iki 2020 metų į mokymosi visą gyvenimą veiklą turės būti įtraukti bent 15 proc. visų šalies suaugusiųjų (nuo 25 iki 64 metų), deja, kol kas šis skaičius Europoje siekia tik 9,3 proc., o Lietuvoje – vos apie 4 proc.

Pasaulinė praktika

Trečiojo amžiaus universitetas nėra naujas reiškinys. Tai veikiau tarptautinė organizacija, kurios pagrindinis tikslas – mokytis visą gyvenimą ir skatinti bendradarbiauti vyresnio amžiaus žmones. TAU savo veiklą pradėjo 1973 metais Prancūzijoje, Tulūzijos mieste. Ilgainiui tapęs populiarus, šiandien jis veikia visuose pasaulio kraštuose: iš viso priskaičiuojama per 1876 TAU visame pasaulyje, didžioji dalis – apie 1240 – veikia Europoje.

1998 metais pradėjo veikti virtualūs kursai, skirti vyresnio amžiaus žmonėms, negalintiems lankyti universitetuose vykstančių paskaitų. Šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama iki 35 kursų vyresnio amžiaus žmonėms, kuriuose dirba savanoriai ekspertai iš skirtingų pasaulio šalių.

Dažniausiai mokymai apima tokias mokomąsias sritis kaip dailė, klasikinės studijos, kalba, kompiuteriai, rankdarbiai, debatai, drama, istorija, kalbos, literatūra, muzika, mokslai, socialiniai mokslai, filosofija. TAU taip pat propaguoja žinių bei kultūros lygio kėlimą, skatina apsikeisti gyvenimo patirtimi, visokeriopai kovoti su priešlaikinio senėjimo reiškiniais.

Lietuvoje yra apie 20 trečiojo amžiaus universitetų, kuriuose mokosi per 16 000 žmonių.

Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė