Kuprinių įtaka laikysenos sutrikimams (0)

Taisyklinga laikysena turi didelę reikšmę ne tik žmogaus išvaizdai, bet ir savijautai. Įvairūs laikysenos sutrikimai trukdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama, jaučiami skausmai nugaros srityje ir kiti negalavimai.

Laikysenos sutrikimai yra aktuali mokinių sveikatos problema. Laikysenos sutrikimų priežastys yra įvairios – persirgtos ligos, dėl mažo fizinio aktyvumo silpniau išsivystę kūno raumenys, blogi įpročiai (sėdėjimas susikūprinus, pasilenkus į vieną pusę, daiktų nešiojimas vienoje rankoje) ir kt. Netinkamas mokyklinis suolas ar per sunki kuprinė taip pat gali būti jų atsiradimo priežastys.

Dažniausiai laikysenos sutrikimai atsiranda jaunesniame mokykliniame amžiuje (7–10 metų), nes skeletas dar auga ir kaulėja, tačiau stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus ir veikiant žalingiems aplinkos faktoriams, gali atsirasti laikysenos sutrikimų. Kai vaikai sulaukia 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir  tuomet aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį.

Kuprinės turi sverti 10 proc. mokinio svorio, t.y. tiek, kiek rekomenduoja gydytojai. Kasdieninis nešiojimas sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.

Per sunkių kuprinių priežastys gali būti įvairios – sunki pati kuprinė (tuščia), vaikas nešiojasi ir tai dienai nereikalingas mokymo priemones, nešiojasi kitus nereikalingus daiktus (žaislus) ir kt.

O rekomendacijos būtų tokios:

  • į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje
  • tuščia pradinukų  kuprinė turėtų sverti ne daugiau  700 gr., vyresniojo amžiaus mokinių – iki 1000 gr.
  • kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai
  • mokyklinė kuprinė turi būti su diržais ir rankenėle. Diržų ilgis turi būti reguliuojamas, o plotis – ne siauresnis kaip 3,5 cm.
  • nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių. Diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi. Kuprinės apačia turėtų būti ties vaiko liemeniu.
  • mokyklinės kuprinės išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai taip, kad būtų kuo geriau matomi.
  • optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10% moksleivio kūno svorio.
  • didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15% moksleivio kūno svorio.

Kad per sunkios mokyklinės kuprinės nepakenktų vaikų sveikatai turėtume pasirūpinti visi: patys vaikai – susidėdami tik reikalingas tai dienai priemones, tėveliai, kurie turėtų pakontroliuoti vaiko kuprinės turinį, mokytojai – aiškiai pasakyti, kokių konkrečių priemonių reikės tą dieną mokykloje ir sveikatos priežiūros specialistai, kurie visada gali patarti, kaip saugoti ir stiprinti mokinių sveikatą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė