Jaunoji Lietuvos karta surengė mitingą prie Seimo ir pasisakė prieš neskaidrius rinkimus (nuotraukos, video) (3)

Mitingas prie Seimo | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Mitingas prie Seimo | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Spalio 25 dieną, prieš vidurdienį, Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo įvyko jaunimo mitingas „Mums ne tas pats“, skirtas išreikšti nepasitikėjimą ir nepritarimą 2012 m. spalio 14 d. vykusiems pirmojo turo Seimo rinkimams, kurių metu ypatingai plataus masto pažeidimų vykdymas ir politikų bei teisėsaugos nesugebėjimas adekvačiai į tai reaguoti skatina nusivylimą ir nepasitikėjimą demokratine santvarka šalyje.

Iš įvairių Lietuvos miestų sugužėjo keli šimtai neabejingų Lietuvos piliečių. Daugelis iš jų su savimi atsinešė, šmaikščiai pašiepiančius neskaidrius Seimo rinkimus, plakatus. Merginos nešiojosi tuščius alaus butelius, vadinamus „bambaliais“, ir taip išreiškė susirūpinimą balsų papirkinėjimu už alaus butelį. Tarp transparantų galima buvo pamatyti ir istorinę relikviją – Sąjūdžio laikų ilgą plakatą, kurio šūkis „Žmogus atsako už savo laisvę“ išliko aktualus ir šiomis dienomis.

Studentai į protesto akciją atėjo nešini ne tik plakatais, klausiančiais, ar demokratija įmanoma tik emigracijoje, bet apsirūpino ir „pinigais“ rinkėjų papirkimui – dalino šokoladinius eurus, kviesdami praeivius balsuoti už ką tik nori.

Sugiedojus Tautišką giesmę mitingo iniciatoriai ir rinkimų stebėtojai dar kartą pareiškė susirūpinimą Seimo rinkimų akivaizdžiais pažeidimais ir neadekvatų atsaką į tai.

Į mitingo dalyvius studentų vardu kreipėsi ir Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis. Pasak jo, studentai nusivylę, nes itin didelis jų aktyvumas pirmajame rinkimų etape nuėjo veltui – rezultatus nemenka dalimi nulėmė ne rinkėjų nuomonė, bet nesąžiningi kandidatų veiksmai.
„Kaip dabar paskatinti žmones eiti į antrąjį turą, kai jie nebetiki skaidriais rinkimais?“, – klausė D. Dikšaitis. Kviesdamas studentus ir visus rinkėjus kuo aktyviau balsuoti antrajame rinkimų ture, organizacijos prezidentas sakė, jog „studentai yra ne tie žmonės, kurie pardavė savo balsą. Jie atėjo parodyti, kad yra pilietiškai aktyvūs, skatiname ir likusią visuomenės dalį tokia būti“

Didelio masto balsų pirkimas pirmojo rinkimų į Seimą etapo metu ne tik sukėlė pasipiktinimo audrą visuomenėje, bet ir paskatino įvairias nevyriausybines organizacijas bei judėjimus imtis prevencinių veiksmų.

Reaguodami į galimą neskaidrią veiklą ir antrojo turo metu akcijos „Darom“ iniciatoriai VšĮ „Mes Darom“ kartu su Vyriausiąja rinkimų komisija (VRK) ir Policijos departamentu skelbia akciją „Baltosios pirštinės“. Iniciatyvos tikslas – paskatinti visus Lietuvos žmones prisidėti prie skaidraus antrojo rinkimų turo vykdymo, užkirsti kelią balsų pirkimui bei saugoti valstybės demokratijos pagrindus.

„Prie „Baltosios pirštinės“ iniciatyvos prisijungti gali visi Lietuvos žmonės, kurie yra neabejingi dabartinei situacijai šalyje ir kuriems rūpi, ar kitus ketverius metus mūsų tautai atstovaus sąžiningi politikai. Esame tikri, kad mobilizavę aktyvius ir pilietiškus žmones sugebėsime sumažinti balsų pirkimo atvejų ir užtikrinti skaidresnį antrąjį rinkimų turą”, – sako vienas akcijos organizatorių Tadas Langaitis.

Žmonės, norintys prisijungti prie „Baltosios pirštinės“ iniciatyvos, gali atsisiųsti informacinį lapelį iš www.mesdarom.lt ir www.vrk.lt interneto puslapio ir sekti jame nurodytomis instrukcijomis. Akcijos dalyviai kviečiami spalio 28 dieną ne tik balsuoti, bet ir pasirūpinti baltomis pirštinėmis – simboliu už skaidrius rinkimus ir prieš balsų pirkimą. Atidavus balsą, žmonės skatinami pranešti rinkimų apylinkės darbuotojui apie savo dalyvavimą pilietinėje iniciatyvoje ir, išėjus iš rinkimų apylinkės, užsimauti baltas pirštines bei pasilikti stebėti rinkimų apylinkės aplinką. Pastebėjus galimą balsų pirkimą ar kitus sąžiningų rinkimų vykdymo pažeidimus, apie tai pranešti specialiuoju policijos telefono numeriu 8 5272 5372 ir trumpuoju VRK telefono numeriu 1855.

„Suprantame, kad ši akcija gali pritraukti ne tik skaidrią rinkimų eigą norinčius užtikrinti piliečius, bet ir politikus, kurie gali bandyti šia iniciatyva pasinaudoti savireklamos tikslais. Tačiau tikimės, kad tokių negarbingų politikų mažai, o tie, kurie visgi nuspręs išmėginti laimę, bus greitai sugėdinti „Baltosios pirštinės” akcijos dalyvių“, – sakė VšĮ „Mes Darom“ direktorius Karolis Sargūnas.

„Baltosios pirštinės“ iniciatyvą pilietiški lietuviai kviečiami palaikyti ir socialiniame tinkle „Facebook“. Projekto iniciatoriai sako, kad šią idėją paremti galima ne tik rinkimų dieną stebint rinkimų apylinkes ir fiksuojant pažeidimus, bet ir aktyviai skleidžiant žinią apie akcijos tikslus savo draugams ir pažįstamiems.

httpv://youtu.be/CtrZ6YgZE80
httpv://youtu.be/hhUwiwz780Y
httpv://youtu.be/v6o6UTJX0Ho
httpv://youtu.be/kbKiO9Cdfbc

Miglės Valaitienės foto reportažas:

Arūno Rasakevičiaus foto reportažas:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė