K.Grigaliūno trilogijos „Mirties dienoraščiai“ ir vaizdinės instaliacijos „Apie Meilę“ pristatymas Tuskulėnuose (0)

Kęstutis Grigaliūnas

Kęstutis Grigaliūnas

Spalio 24 d., trečiadienį, 16 val. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) vyks Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio Grigaliūno trilogijos „Mirties dienoraščiai“ ir vaizdinės instaliacijos „Apie Meilę“ pristatymas. Renginyje dalyvaus Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, menotyrininkė Monika Krikštopaitytė, Lietuvos fotomenininkų sąjungos sekretorius Stanislovas Žvirgždas, kiti svečiai.

Aktyviai kuriantis dailininkas Kęstutis Grigaliūnas pastaruoju metu surengė ne vieną monumentalios apimties instaliaciją, kurioje šiuolaikiška meno kalba kalbėjo apie sovietinių represijų aukas, traumines tautos ir atskirų žmonių patirtis. Medžiagos jo meniniams apmąstymams teikė daugiatomis tęstinis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) leidinys „Lietuvos gyventojų genocidas“ (sovietinio genocido aukų vardynas).

Pačią pirmąją savo instaliaciją „Apie Meilę“ K. Grigaliūnas surengė dar 2009 m. Ji skirta 1944-1947 m. sušaudytiems ir Tuskulėnuose užkastiems antisovietinio pasipriešinimo dalyviams. Projektas pristato 130 biografijų, 27 portretus, 130 mirties nuosprendžių, 112 pirštų atspaudų, 800 veidų žmonių, kurie Mylėjo. Kiekvienas jų buvo unikalus, kiekvienam buvo duotas tik vienas gyvenimas, su viltimis, džiaugsmais, nusivylimais, liūdesiu, su Meilės siekimu ir vienišumo bei nebūties siaubu. Tarp šių savo gyvenimą atidavusių Lietuvos sūnų – Lietuvos kariuomenės karininkai, ginkluotojo pasipriešinimo dalyviai leitenantas Adolfas Eidimtas, kapitonai Adolfas Kubilius ir Leonas Taunys, majoras Bronius Vaivada ir daugelis kitų.

Instaliacija jau buvo pristatyta Lietuvoje (galerijoje „Kairė-dešinė“ Vilniuje, Šiaulių dailės galerijoje) ir užsienyje (15-oje Talino atspaudo trienalėje „For Love Not Money“ Estijoje, galerijoje „London print studio“ Didž. Britanijoje ir Gioteborgo „Grafik i vast“ galerijoje Švedijoje). Dabar su ja galės susipažinti ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso lankytojai.

K. Grigaliūno 2009-2011 metais surengtų instaliacijų vaizdinė medžiaga tapo pagrindu trilogijai „Mirties dienoraščiai“, kurią sudaro trys albumai: „Mirties dienoraščiai“, „Mes – iš pirmo vežimo“ ir „Aš nežinojau, Mylimasai, kad bučiuoju tave paskutinį kartą“.

Pirmoji knyga „Mirties dienoraščiai“ buvo išleista 2010 m. Joje – K. Grigaliūno 2009-2010 metais surengtų instaliacijų vaizdinė medžiaga, menotyrininkių Erikos Grigoravičienės, Monikos Krikštopaitytės ir Odetos Žukauskienės tekstai.

Antroji knyga „Mes – iš pirmo vežimo“ išleista 2012 m. Joje pristatoma 5492 1939-1943 metais suimtų ir 1941 m. birželį ištremtų žmonių 8522 nuotraukos ir trumpos tų asmenų biografijos. Tai tikras žmonių veidų archyvas. Knygoje taip pat publikuojamas LGGRTC generalinės direktorės T. B. Burauskaitės tekstas, europarlamentaro prof. Vytauto Landsbergio kalba, pasakyta Europos Parlamente minint 70-ąsias sovietų masinių trėmimų metines, Ričardo Vaicekausko novelės „Pirmyn“ ištraukos.

Trečioji knyga „Aš nežinojau, Mylimasai, kad bučiuoju tave paskutinį kartą“ taip pat išleista šiemet. Joje publikuojama 2011 metais surengtų instaliacijų vaizdinė medžiaga, 123 represuotų karininkų biografijos, 150 jų bei jų šeimos narių nuotraukos, menotyrininkių Monikos Krikštopaitytės ir Laimos Kreivytės tekstai, Audriaus Musteikio ir K. Grigaliūno pokalbis.

Renginio dalyviai turės unikalią galimybę ne tik pamatyti instaliaciją „Apie Meilę“, susipažinti su visomis trilogijos „Mirties dienoraščiai“ knygomis, bet ir jas čia pat įsigyti.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė