Prezidentė kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl beprecedenčio Seimo rinkimų atvejo (0)

Dalia Grybauskaitė

Dalia Grybauskaitė

Šiandien, spalio 23 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija, Seimo rinkimų įstatymu kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydama įvertinti precedento neturintį Seimo rinkimų atvejį Zarasų-Visagino vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Šalies vadovės teigimu, tik Konstitucinis Teismas gali vertinti ir tirti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimus bei išaiškinti, ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

Pasak Prezidentės, tai pirmas atvejis šalies istorijoje, kai Seimo rinkimų rezultatai yra pripažinti negaliojančiais jau pirmajame rinkimų ture, todėl Konstitucinio Teismo išvada yra labai svarbi tolesnei demokratinės valstybės raidai.

Prezidentės vyriausiosios patarėja Daiva Ulbinaitė aiškino, esą pagal Seimo rinkimų įstatymą ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus, kreiptis į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl išvados, ar nebuvo pažeistas rinkimų įstatymas per Seimo narių rinkimus, galima tik dėl VRK patvirtintų galutinių Seimo rinkimų rezultatų.

„VRK rinkimų rezultatus Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje pripažino negaliojančiais. Tai reiškia, kad balsavimas šioje apygardoje yra pasibaigęs ir bus organizuojami pakartotiniai rinkimai. Kitose apygardose, dėl kurių gauti skundai, rinkimai nėra pasibaigę, todėl kreiptis į Konstitucinį Teismą nėra teisinio pagrindo“, – rašoma Prezidentūros išplatintame pranešime žiniasklaidai.

Prezidentė į Konstitucinį teismą kreipėsi gavusi Tvarkos ir teisingumo partijos skundą. Ši partija nepatenkinta VRK sprendimu anuliuoti rinkimų rezultatus Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje, nes VRK priimtas sprendimas dėl vieno iš kandidatų galimai neteisėtų veiksmų anuliuoti kitų niekuo dėtų kandidatų balsus, esą, pažeidė Seimo rinkimų įstatyme apibrėžtą kandidatų lygiateisiškumo principą.

Su prašymu kreiptis į Konstitucinį teismą dėl pažeidimų ženklių pažeidimų Seimo rinkimų pirmajame rate į Prezidentę ir Seimą buvo kreipęsi ir Tautininkų partijos atstovai. Jie prašė kreiptis į Konstitucinį teismą dėl išaiškinimo ar per 2012 metų Lietuvos Respublikos Seimo narių rinkimus daugiamandatėje apygardoje nebuvo pažeistos Seimo rinkimų įstatymo nuostatos įtvirtinančios slapto balsavimo principą ir demokratines rinkimų procedūras, kurių laikymasis yra būtinas rinkimų rezultatų pripažinimui legitimiais ir teisėtais; ar tai buvo šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai.

Tačiau  šiandien, spalio 23 d. posėdžiavusi Seimo Valdyba šio prašymo nepatenkino motyvuodama tuo, kad, esą, įstatymas leidžia skųsti tik galutinius rinkimų rezultatus, o jie dar nepatvirtinti, todėl  jei Seimas dabar nutartų kreiptis į KT tai toks kreipimasis, esą, būtų neteisėtas.

Tuo tarpu Tautininkų Sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila teigė, kad Seimo rinkimų įstatymo 86 straipsnio „Skundai dėl rinkimų komisijų sprendimų, priimtų pasibaigus balsavimui“ 5 dalyje kalbama ne apie galutinius rinkimų rezultatus, ten parašyta: “kai paskelbiami oficialūs rinkimų rezultatai“ ir nėra žodžio „galutiniai“.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė