VRK patvirtino rinkimų į Seimą pirmo rato rezultatus visose rinkimų apygardose išskyrus Zarasų-Visagino (audio) (5)

VRK posėdis | Alkas.lt nuotr.

VRK posėdis | Alkas.lt nuotr.

Spalio 21 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino pirmo rato Seimo Rinkimų rezultatus visose vienmandatėse apygardose, išskyrus Zarasų-Visagino apygardą.

Daugumos rinkimų apygardų balsavimo rezultatus VRK nariai priėmė bendru sutarimu, tačiau dėl 5-ių rinkimų apygardų buvo balsuojama, nes VRK narių nuomonės išsiskyrė dėl 5-ių rinkimų vienmandačių apygardų kuriose buvo užfiksuoti žymūs Seimo įstatymų pažeidimai:  Naujosios Vilnios, Biržų-Kupiškio, Zarasų-Visagino, Vilniaus-Trakų ir Trakų-Elektrėnų apygardas.

Tvirtinant Šilutės-Pagėgių kaimiškosios apygardos rezultatus VRK narių tarpe kilo diskusija, nes dėl galimų rinkimų įstatymo pažeidimų šioje apygardoje yra pradėti du ikiteisminiai tyrimai. VRK nariai balsavimu priėmė sprendimą ignoruojantį pradėtų ikiteisminių tyrimų svarbą.  9 VRK nariai balsavo už rezultatų tvirtinimą, 5 pasisakė prieš.

Į rinkimų įstatymo pažeidimus buvo nuspręsta nekreipti dėmesio ir tvirtinant rezultatus Šiaulių kaimiškojoje apygardoje. 9 VRK nariai ir šiuo atveju balsavo už rezultatų patvirtinimą, 5 vėl pasisakė prieš. Anksčiau VRK buvo pripažinusi, kad šioje apygardoje  socialdemokratų kandidatas Linas Andrulis papirkinėjo rinkėjus.

VRK patvirtino ir rinkimų rezultatus ir Naujosios Vilnios apygardoje, kurioje buvo užfiksuoti šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai. Už patvirtinimą balsavo 13 komisijos narių ir tik 2 pasisakė prieš.

Balsuojama buvo ir dėl Biržų-Kupiškio bei Trakų-Elektrėnų apygardų, kuriose dėl užfiksuotų šiurkščių Seimo rinkimo įstatymo pažeidimų buvo kilę rimtų abejonių dėl rinkimų rezultatų legitimumo. Šios apygardos Kaštonų apylinkėje buvo pradangintas nemažas skaičius rinkimų biuletenių. Dingusių biuletenių skaičius buvo didesnis negu balsų skirtumas tarp vienmandatės apygardos kandidatų. Be to čia labai ženkliai skyrėsi sugadintų biuletenių skaičius daugiamandatėje ir vienmandatėje apygardose, o šios apylinkės komisija nesugebėjo suskaičiuoti rinkėjų balsų, tai už ją turėjo padaryti apylinkės biuletenius perėmę apygardos komisijos nariai.

Už pirmojo turo rezultatų Biržų-Kupiškio apygardoje patvirtinimą balsavo 10 VRK narių, prieš pasisakė 5.

VRK vienbalsiai patvirtino ir rezultatus Trakų-Elektrėnų apygardoje.  Buvo pripažinta, kad skundas dėl esą Darbo partijos atstovų pirktų balsų yra nepagrįstas.

Taip pat buvo patvirtinti Vilniaus-Trakų apygardos rezultatai, nors joje ir užfiksuoti šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai.

Tiktai vienmandatėje Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje rinkimų rezultatai buvo pripažinti negaliojančiais. Buvo nutarta, kad šioje apygardoje balotiravęsis Darbo partijos kandidatas Rimvydas Podolskis šiurkščiai pažeidė Seimo rinkimų įstatymą papirkinėdamas rinkėjus. Už rinkimo rezultatų pripažinimą negaliojančiais balsavo – 12 VRK narių, 3 – balsavo prieš. Šioje apygardoje bus surengtas naujas balsavimas.

Nors VRK narys Liutauras Ulevičius siūlė atidėti daugiamandatės apygardos rezultatų tvirtinimą dviem savaitėm, teigdamas, kad atsižvelgus į užfiksuotus pažeidimus konkrečiose rinkimų apygardose ir pagal juos įvertinus galimus pažeidimų mąstus visose apygardose pažeidimų mąstai yra pakankami, kad daugiamandačių apygardų rezultatus būtų galima pripažinti negaliojančiais, tačiau į jo vertinimus buvo neatsižvelgta ir VRK patvirtino Seimo rinkimų rezultatus ir daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Už tokį sprendimą balsavo 9, prieš pasisakė 6 komisijos nariai.

Nors VRK pirmininkas Z.Vaigauskas ir užsiminė, kad yra gautas Tautininkų Sąjungos skundas, kuriame, atsižvelgiant į masinius rinkėjų balsų pirkimus, prašoma panaikinti Seimo rinkimų daugiamandatėje bei visose vienmandatėse rinkimų apygardose galiojimą ir įstatymų nustatyta tvarka skelbti pakartotinius Seimo rinkimus, tačiau posėdyje į šį skundą atsižvelgta nebuvo.

Pagal patvirtintus rezultatus pirmąjį rinkimų ratą laimėjo Darbo partija, surinkusi 19, 82 nuošimčių atėjusių balsuoti piliečių balsų, antroji buvo Socialdemokratų partija, už kurią balsavo 18, 37 nuošimčių, trečia liko Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) su 15, 08 nuošimčių balsų, ketvirta – Liberalų sąjūdis8, 57 nuošimčių balsų, penkta – „Drąsos kelio“ partija – 7, 99 nuošimčių balsų.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo 7, 31 nuošimčius balsų, Lietuvos lenkų rinkimų akcija5, 83 nuošimčius. Likusios partijos neperžengė 5 nuošimčių ribos.

Seimo nario mandatą po pirmojo rinkimų turo gavo Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius, Darbo partijos narė Viginija Baltraitienė ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narys Leonardas Talmontas.

Galutiniai rezultatai daugiamandatėje apygardoje bus tvirtinami tik pasibaigus spalio  28 d. įvyksiančiam antram rinkimų turui.

VRK posėdžio garso įrašo fragmentas (Zarasų-Visagino vienmandatės rinkimų apygardoje rinkimų rezultatų pripažinimo negaliojančiais svarstymas ir Seimo rinkimų rezultatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje tvirtinimas):

Z.Vaigauskas | Alkas.lt nuotr.

Z.Vaigauskas | Alkas.lt nuotr.

Parengta pagal ELTA, DELFI ir VRK informaciją

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė