Bus paminėtos Krivio įšventimo metinės (13)

Krivis

Krivis

Šiemet sukanka 10 metų nuo to kai 2002 spalio 19 d. Vilniuje ant Gedimino kapo kalno buvo iškilmingai įšventintas Lietuvos Romuvos Krivis.

Spalio 19 d., penktadienį 17.30 val. Kaune, ant Veršvų piliakalnio vyks Krivio dienos minėjimas.

Prieš šventę bus padėta gėlių ir uždegtas žiburėlis ant vaidilos Jono Gedimino Beržanskio-Klausučio kapo. Jis pirmasis naujausioje istorijoje 1905 10 22 d. parašė prašymą pripažinti jį senojo lietuvių tikėjimo išpažinėju ir po 12 metų tokį pripažinimą gavo iš caro valdžios Petrapilyje. J.G.Beržanskis-Klausutis yra palaidotas pirmose Romainių kapinėse, 11 kvartalas,11 eilė, 5 kapavietė.

Šventės eiga:

1. Rago garsai nuo piliakalnio į visas pasaulio puses.
2. Apeinamas ratas apie Aukurą, šoniniu žingsniu, susikabinus plaštakom, per alkūnes sulenktom rankom dainuojant: Dijūta kalnali,dijūta kalnali, Dijūto kalnali, dijūto kalnali
3. Žemaičių vaidila Romualdas įžiebs Aukuro ugnį.
4. Giedama giesmė Dievams ir Deivėms – Dega ugnelė.
5. Atliekamos ugnies apeigos.
6. Visi susikabina už rankų susikaupimui prie Aukuro.
7. Skamba nuo piliakalnio instrumentinės muzikos kūrinys.
8. Minčių išsakymas : Vaidila paduoda lazdą kalbančiajam 3-5 min pasisakymui. Krivulė gražinama į rankas Kriviui. Tik iš Vaidilos rankų perima lazdą sekantis kalbėtojas ir t.t.
9. Baigus pasisakymus vėl skamba instrumentinė muzika, ragas.
10. Vaišės – kava, arbata iš termosų, smulkus sumuštinis ar šiaip skanėstas. Alkoholis nepageidaujamas.

Atvykimas: Kaunas. Raudondvario plentas, 188 namo gale takelis į piliakalnį. Troleibusai Nr 11 ir 7 iki sustojimo Gervių gatvė ten yra piliakalnio rodyklė. Automobiliu važiuojant Vakariniu lankstu nuovažoje į Raudondvario plentą prie šviesoforo tiesiai į kiemus ties geltonu kiosku.

Veršvų piliakalnis

Veršvų piliakalnis

Senojo baltų tikėjimo pasekėjams būtinybė atkurti Krivio pareigybę iškilo kai 1992 metais buvo oficialiai įregistruota Senojo baltų tikėjimo bendruomenė Romuva ir ėmė kurtis Romuvos bendruomenės visoje Lietuvoje. Tuomet iškilo būtinybė jas suvienyti į bendriją. 2002 m. Vilniuje susirinkę Romuvos bendruomenių atstovai įkūrė Vaidilų Ratą, kuriame buvo nutarta išrinkti Krivį – visos Romuvos vadovą. Juo buvo išrinktas Jonas Trinkūnas. Taip pat buvo nuspręsta, kad romuvų vadovams, išmanantiems papročius, kultūrą ir religiją, o svarbiausia – mokantiems vadovauti apeigoms, bus suteiktas vaidilų vardas. Krivis atstovauja Romuvai kaip dvasinis jos vadovas. Ir vaidiloms, ir Kriviui buvo patikėta rūpintis Romuvos bendruomenių gyvavimu, jų dvasiniu augimu.

Krivio įšventimo apegos, 2002 spalio 19 d., Gedimino kapo kalnas, Vilnius

Krivio įšventimo apegos, 2002 spalio 19 d., Gedimino kapo kalnas, Vilnius

Krivio diena bus pažymėta ir Vilniuje. Spalio 21 dieną, sekmadienį, 17 valandą, ant Gedimino kapo kalno Užupyje Vilniaus Romuvos bendruomenės nariai užkurs aukurą, prie kurio ugnies tęsti protėvių dvasinę tradiciją prieš dešimt metų prisiekė Romuvos Krivis.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė