UNESCO komisijos galerijoje atidaroma Ritos Balkutės fotografijos darbų paroda „Raganos, burtininkai, žmonės blogomis akimis“ (2)

Ritos Balkutės nuotr.

Ritos Balkutės nuotr.

Spalio 15 d. 17.30 val. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje Vilniuje, Šv. Jono g. 11, spalio 26 – lapkričio 30 d. Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje Kaune, Rotušės a. 28 (atidarymas – 26 d. 16.30 val.) atidaroma etnologės Ritos Balkutės fotografijos darbų paroda „Raganos, burtininkai, žmonės blogomis akimis“.

Ši paroda suteiks galimybę iš arčiau pamatyti, prisiliesti prie išties įdomių nekasdienių mūsų liaudies tradicijų ir jas saugančių bei puoselėjančių kaimo žmonių.

Anksčiau beveik kiekvienas kaimas turėjo savo bobutę, žiniuonę, į kurią kreipdavosi, kai reikdavo magiškais užkeikimais ligą išgydyti, audros debesį nuvyti, ar mylimąjį užkalbėti.  Buvo ir vadinamųjų piktųjų raganų, galinčių  pasiversti ir kitus paversti įvairiais gyvūnais, ropliais, rupūžėmis, sukeliančių skausmą, sielvartą, neapykantą.

Lietuvos liaudies kultūros centro etnologė Rita Balkutė rengia, organizuoja ir pati dalyvauja ekspedicijose jau apie 30 metų. Jos tyrinėjimų sritis – liaudiškas žmogaus supratimas: dvasinė ir kūniška žmogaus sandara, sveikatos ir ligų samprata, ligų diagnostika, gydymo būdai bei priemonės. Nuo 1982 metų tyrinėtoja surengė daugiau kaip 130 ekspedicijų, užrašė per 15 000 vnt. medžiagos. Ekspedicijas Rita Balkutė rengė visoje Lietuvoje, lietuvių gyvenamose teritorijose Baltarusijoje ir Lenkijoje (Lenkijos Respublikos Punsko apylinkėse, Baltarusijos Respublikos Varanavo, Apso apylinkėse).

„Ši paroda – tarsi nedidelis eskizas, galimybė savotiškai prisiliesti prie išties įdomių, tikrų mūsų tradiciją saugančių, ją puoselėjančių kaimo žmonių. Esu pati užrašiusi ne vieną sakmę apie raganas, burtininkus ar žmones, turinčius blogas akis ir taip kenkiančius žmonės, gyvūnams, augalams, net daiktams, turėjau retą galimybę ne tik su tokiais žmonėmis susitikti, pabendrauti, bet ir juos užfiksuoti nuotraukose. Parodoje galėsite sužinoti, kokiais maginiais veiksmais patariama apsisaugoti nuo raganų kenkimo, blogų akių poveikio ir t. t., o trumpi pačių pateikėjų pasakojimai leis prisiliesti prie gyvo žodžio tradicijos,“ – pasakoja autorė.

Ši paroda liudija reikšmingą Ritos Balkutės indėlį į kruopštų ir nelengvą dvasinio tautos paveldo įvairiuose Lietuvos kampeliuose fiksavimo darbą, kurį ji dirba su didžiausia atida ir meile.

Ritos Balkutės nuotr.

Paroda Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilnius) veiks š. m. spalio 15–19 dienomis.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijos darbo laikas:
I–IV 9–17 val.
V 9–15 val. 45 min.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė